Łódzkie: Fundacje będą przyjmować sieroty z Ukrainy. Szkoły, przedszkola i żłobki przygotowują miejsca dla dzieci
Fundacja Gajusz pomagająca na co dzień przewlekle i nieuleczalnie chorym dzieciom, włącza się w pomoc ukraińskim maluchom. Caritas Archidiecezji Łódzkiej jest gotowa przyjąć wychowanków z ukraińskich domów dziecka. Władze Łodzi przygotowują szkoły, przedszkola i żłobki na przyjęcie ukraińskich dzieci.
Fundacja Gajusz przygotowała miejsca dla chorych dzieci z Ukrainy
Rzecznik prasowa fundacji Aleksandra Marciniak poinformowała o liczbie miejsc przygotowanych dla przyszłych podopiecznych. -W Fundacji Gajusz przede wszystkim pomagamy w taki sposób,w jaki się specjalizujemy, czyli pomagamy dzieciom ciężko i nieuleczalnie chorym. Przygotowaliśmy 10 miejsc w hospicjach, po 5w stacjonarnymi 5 w domowym, 5 miejsce również w Tuli Luli, ośrodku dla niemowląt opuszczonych przez rodziców – mówiAleksandra Marciniak.
Fundacja Gajuszwłącza się w ogólnopolską relokację przybyłych z Ukrainy dzieci, nie rozdzielając przy tym rodzin. -Mamy dwoje lekarzy, którzy pochodzą ze wschodu. Oni koordynująjuż w skali ogólnopolskiej transport dzieci z hospicjów ukraińskich do hospicjów polskich w całym kraju. Te dzieci mają zwykle rodzeństwo i kuzynów, więc oczywiście nie będziemy rozdzielać rodzin. Wynajmujemy dla nich mieszkania i będziemy im pomagać tak, jak będą tego potrzebować w miarę naszych możliwości – zapewniaAleksandra Marciniak.
Fundacja Gajusz powstała 20 lutego 1998 roku z inicjatywy Tisy Żawrockiej-Kwiatkowskiej.
Łódzka Caritas przyjmie ukraińskie dzieci z domów dziecka
Caritas Archidiecezji Łódzkiej jest gotowa przyjąć wychowanków z ukraińskich domów dziecka.Rzecznik prasowy łódzkiej Caritas Tomasz Kopytowski poinformował o przygotowanych w tym celu miejscach dla potrzebujących pomocy i schronienia dzieci. -Archidiecezja zgłosiła gotowość przyjęcia dzieci, głównie sierot z terenu Ukrainy. W tej chwili Caritas Polska zbiera informacje o takich ośrodkach, które mogą dzieci przyjąć. Na terenie ArchidiecezjiŁódzkiej w jednym z ośrodków będzie można przyjąć 25. takich dzieci z opiekunami – mówi Tomasz Kopytowski.
Obecnie trwa oczekiwanie na informacje, kiedy dzieci trafią do wskazanego miejsca.
Cały czas prowadzona jest zbiórka darów rzeczowych.Przy Wólczańskiej 108 w Łodzi można zostawić m.in. żywność z długim terminem przydatności do spożycia, artykuły higieniczne, kosmetyczne i chemiczne. – Czekamy na to,co jest potrzebne do codziennego utrzymania zarówno dorosłych osób i jak i dzieci. Pamiętajmy też, że zdecydowana większość osób, które przyjeżdżają, to są kobiety z małymi dziećmi. Dlatego szykując pomoc pomyślmy,do kogo ta pomoc jest kierowana -podkreślaTomasz Kopytowski z Łódzkiej Caritas.
Caritas uruchomiła również zbiórkę pieniężną, która sfinansuje utrzymanie uchodźców.
Nazwa | Plik | Autor |
Do Łodzi trafiają ukraińskie dzieci, w tym sieroty | audio (m4a) audio (oga) | |
Żłobki, przedszkola i szkoły dla dzieci z Ukrainy | audio (m4a) audio (oga) |
Łódź uruchamia oddziały przedszkolne i szkolne
Do przyjęcia dzieci uchodźców z Ukrainy przygotowują się łódzkie przedszkola i szkoły. Wstępnie wyznaczonych jest już kilka szkół i przedszkoli. Można się do nich zgłaszać i rozmawiać w języku ukraińskim – mówi Monika Pawlak z łódzkiego Urzędu Miasta. – Będzie to5 szkół podstawowych, po jednej w każdej dzielnicy. Są też przedszkola z podziałem na dzielnice. Tam należy się zgłosić, tam są też uruchamiane oddziały przedszkolne i szkolne dla dzieci przybywających z Ukrainy. Dyżurują w tych placówkach osoby ze znajomością języka ukraińskiego, żeby było łatwiej się porozumieć, bo nie każdy posługuje się językiem polskim – wyjaśniaMonika Pawlak.
Na początku dzieci będą uczestniczyć w zajęciach adaptacyjnych. Otrzymają wsparcie psychologów i pedagogów. – Dla tych najmłodszych na razie będą w tych szkołach uruchomione takie świetlicowe zajęcia, żeby te dzieci mogły się zintegrować. To też zależy w jakim wieku będą te dzieci. Bo przecież trzecioklasistę połączyć z siódmoklasistą będzie trudno. Ale na razie niech one odetchną po tym, co przeżyły. Na pewno przeżywają to strasznie i nie do końca rozumieją, co się dzieje. Z dnia na dzień tracą dom, rodzinę, przyjaciół i to co znają. Przyjeżdżają w zupełnie obce miejsce, nowe mieszkanie, nowa szkoła – podkreśla Monika Pawlak.
Dla młodzieży przygotowane jest XXIII Liceum przy al. Piłsudskiego 159. Lista wszystkich placówek edukacyjno-opiekuńczychbędzie publikowana na stronie łódzkiego Urzędu Miasta
Przeczytaj: Łódź zrywa partnerstwo z Kaliningradem, Iwanowem i Mińskiem. Jest decyzja Rady Miejskiej
Opieka w żłobkach dla maluchów będzie bezpłatna
Łódź udostępnia żłobki dla dzieci uchodźców z Ukrainy. Jak deklaruje wiceprezydent Adam Wieczorek opieka dla maluchów będzie bezpłatna, a miasto postara się wygospodarować jak najwięcej miejsc. -Przygotowana jest uchwała Rady Miejskiej, w której zwalniamy na 3 miesiące z opłat za te żłobki, wszystkie osoby, które przyjeżdżają z obszaru Ukrainy i chciałyby, aby ich dzieci były wtych miejskichplacówkach. I ta uchwała będzie procedowana na najbliższej sesji – mówi wiceprezydent Wieczorek.
Dla dzieci uchodźców dostępne będą miejsca we wszystkich miejskich żłobkach. Wystarczy zgłosić się lub zadzwonić do kierownika, którejś z placówek. Można też skontaktować się z administracją – wylicza Halina Mazur, dyrektor Miejskiego Zespołu Żłobków w Łodzi. -Wszystkie osoby, które będą miały taką potrzebę, po prostu zgłaszają się bezpośrednio do kierowników żłobków lub administracji. Podam telefon stacjonarny do sekretariatem 632 23-61 i komórkowy również do sekretariatu 515 062 504. Będziemy indywidualnie rozmawiać i wyszukiwać miejsca – zapowiadaHalina Mazur.
Miasto w tej chwili może przyjąć do żłobków około 300 maluchów.
Dorota Matyjasik, Damian Grosicki
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |