Jak mądrze zmienić sprzedawcę prądu w 2022 roku?
Ceny prądu w ostatnim czasie systematycznie rosną. Praca zdalna oraz większa ilość czasu spędzanego w domu przekłada się natomiast na większe zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych. Skutkiem połączenia tych trzech czynników są natomiast wyższe rachunki na prąd. Rozwiązań pozwalających na ich obniżenie jest natomiast kilka, a jednym z nich jest zmiana sprzedawcy prądu. Jak się więc do niej przygotować i na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą ofertę?
Artykuł partnera

Od czego zależy wysokość rachunków za prąd?
Wciąż niewiele osób wie, że wysokość rachunków za energię elektryczną nie zależy wyłącznie od jej zużycia. Kwota dotycząca tej kwestii jest wyłącznie jednym z elementów składających się na sumę, którą trzeba zapłacić za prąd. Oprócz niej na fakturze za prąd znaleźć można natomiast także:
- opłatę abonamentową,
- opłatę sieciową stałą,
- opłatę sieciową zmienną,
- opłatę jakościową,
- opłatę OZE,
- opłatę kogeneracyjną.
Pierwsze dwie wymienione opłaty są stałe każdego miesiąca, pozostałe zależą natomiast od ilości zużytych kWh prądu w danym okresie rozliczeniowym. Naliczane są one zarówno dla gospodarstw domowych, jak i w przypadku kiedy przez sprzedawcę dostarczana jestenergia dla firmz sektora MŚP. Warto więc wiedzieć, że ich wysokość, tak samo, jak cena za 1 kWh prądu jest różna w zależności od wybranej firmy. W związku z tym zmiana jej może przynieść spore oszczędności.
Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej?
Proces zmiany sprzedawcy prądu wymaga przede wszystkim porównania ofert poszczególnych firm. Ich ilość na rynku jest jednak naprawdę spora. Dlatego też w tym celu warto wspomóc się narzędziem, jakim jestporównywarka cen energiiudostępniana za darmo przez firmę OptimalEnergy. Dzięki niej w szybki i prosty sposób podając swój kod pocztowy oraz średnią wysokość rachunków za energię elektryczną można uzyskać listę najlepszych sprzedawców prądu w danym regionie zapewniających największe oszczędności na zakupie energii elektrycznej. Pozostaje więc wybranie interesującej nas firmy i skontaktowanie się z nią, czego można dokonać także z poziomu strony internetowej, na której występuje wspomniana porównywarka.
Po tym etapie wystarczy już jedynie przygotować odpowiednie informacje, takie jak numer PPE, który można znaleźć na każdym rachunku za prąd, a także udzielić pełnomocnictwa nowemu sprzedawcy prądu, który załatwi wszelkie formalności za klienta. Oczywiście istnieje także możliwość zmiany sprzedawcy prądu bez udzielania pełnomocnictwa nowej firmie. Metoda ta wiąże się jednak z samodzielnym wypowiedzeniem umowy z dotychczasowym sprzedawcą prądu, zawarcia umowy o świadczenie dystrybucji oraz poinformowania OSD o dokonanej zmianie. W związku z tym pierwsza opcja jest o wiele mniej czasochłonna i wygodniejsza.
Na co dodatkowo zwrócić uwagę analizując ofertę sprzedawcy?
Zmieniając sprzedawcę prądu oprócz realnych oszczędności, jakie przyniesie to rozwiązanie, warto także zwrócić uwagę na kilka dodatkowych elementów oferty wybranej firmy. Wśród nich wyróżnić można między innymi:
- warunki, na jakich może być wypowiedziana umowa z nowym sprzedawcą prądu,
- czas trwania umowy,
- dostępne do wyboru okresy rozliczeniowe, od których zależą wysokość opłaty handlowej oraz dystrybucyjnej na rachunkach,
- dodatkowo promocję w ramach aktualnych ofert, takie jak ubezpieczenia czy możliwość skorzystania z usług serwisanta.
Dzięki temu podpisanie umowy z nowym sprzedawcą energii elektrycznej będzie w pełni korzystne.
Dodatkowo zmieniając sprzedawcę prądu, należy także pamiętać, że w naszym kraju usługi związane z dystrybuowaniem energii elektrycznej oraz jej sprzedażą, mogą pełnić dwie różne firmy. Przy czym istnieje możliwość wyłącznie zmiany sprzedawcy prądu, a to jaka firma jest dystrybutorem energii elektrycznej, zależy natomiast od regionu w naszym kraju, który został podzielony na 5 obszarów obsługiwanych przede wszystkim przez największych dystrybutorów energii elektrycznej takich jak Energa, Enea, Tauron, PGE oraz innogy.