Zbigniew Rau: trzeba podejmować wszelkie decyzje, by doprowadzić do deeskalacji konfliktu na Ukrainie
W rozmowie z Radiem Łódź Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych, mówił m.in. o głównych ustaleniach spotkania Trójkąta Weimarskiego, wartościach sankcji nakładanych na Rosję, a także o bezpieczeństwie Polski w kontekście działań wojsk Władimira Putina na Ukrainie.
Jak powiedział szef polskiej dyplomacji, rozmowy Trójkąta Weimarskiego dotyczyły kwestii związanych z wojną na Ukrainie. – Rozmawialiśmy także o fali uchodźców, którą możemy zaobserwować w kraju. Poruszyliśmy również temat wspólnych działań grupy G7, Unii Europejskiej i OBWE. Uznaliśmy, ze trzeba podejmować wszelkie decyzje, by mieć szansę na doprowadzenie do deeskalacji konfliktu na Ukrainie – podkreśla Zbigniew Rau. – Podchodząc do spraw realistycznie, bardzo ważne, by stworzyć konwoje humanitarne dla potrzebujących. Do tego potrzebna jest jednak zgoda Rosji, która musiałaby zdecydować się na czasowe i miejscowe zawieszenie broni – dodaje.
“Sankcje muszą być skuteczne”
Szef MSZ odniósł się także do kwestii sankcji nakładanych na Rosję. Niemiecka minister spraw zagranicznych podczas spotkania Trójkąta Weimarskiego podkreślała ich wartość, a także skalę. – Jedną z wartości sankcji jest to, że agresywna Rosja, atakująca Ukrainę, musi liczyć się z gospodarczymi konsekwencjami. Istotna część zgromadzonych przez Rosję środków będzie niedostępna dla Kremla. Drugą wartością jest możliwość reagowania na dalszy rozwój wydarzeń wojennych. Sankcje muszą być skuteczne, ale i nakładane elastycznie. Jeśli nie przynoszą skutków, należy nakładać kolejne – tłumaczy Zbigniew Rau.
Posłuchaj całej rozmowy:
Nazwa | Plik | Autor |
Zbigniew Rau m.in. o sankcjach nakładanych na Rosję i bezpieczeństwie Polski [ROZMOWA] | audio (m4a) audio (oga) |
Negocjacje rosyjsko-ukraińskie w Polsce?
Po wczorajszych (28 lutego) rozmowach pomiędzy Rosją i Ukrainą na Białorusi pojawiły się informacje, że kolejna tura rozmów mogłaby odbyć się w Polsce. – Najważniejsze, by te rozmowy, bo na razie trudno je nazwać negocjacjami, doprowadziły do czegoś pozytywnego w kategoriach deeskalacji. Gdzie są one organizowane, nie jest aż tak istotne. Polska jednak oferuje swoje usługi także w tym wymiarze – wyjaśnia szef polskiej dyplomacji.
Zbigniew Rau odniósł się także do społecznych obaw przed atakiem Rosji na kolejne kraje Europy, m.in. na Polskę. – Wszyscy jesteśmy zaskoczeni intensywnością i brutalnością tej agresji. Pamiętajmy jednak, że jesteśmy w innej sytuacji niż Ukraina. Polska jest częścią NATO, najsilniejszego sojuszu w dziejach świata. Wschodnia flanka NATO jest wzmacniana. Wielokrotnie podkreślaliśmy, ze wzmocnienia muszą być symetryczne do zagrożeń ze strony rosyjskiej czy białoruskiej – mówi Zbigniew Rau.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, A TAKŻE WIĘCEJ INFORMACJI POLITYCZNYCH |