Atak Rosji na Ukrainę. Prezydent Andrzej Duda w Łasku z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem [ZDJĘCIA]
W 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Podczas spotkania omówione zostaną m.in. kwestie rozmieszczenia szpicy NATO i obrony powietrznej. Również o sytuacji na Ukrainie rozmawiają ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji.
Spotkanie wysokiej rangi w Łasku
#NaŻywo| 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Briefing Prezydenta RP oraz Sekretarza Generalnego NATO[Materiał udostępniony przez TVP]https://t.co/NODzFUurtN
Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl)March 1, 2022
– Dzisiejsza wizyta podkreśla jedność, spójność i solidarność w działaniach. Wszystko co dzieje się teraz, to wyjście pod zbliżający się szczyt NATO w Madrycie – powiedział prezydent Andrzej Duda.
Prezydent@AndrzejDudaw#Łask: Obecność Sekretarza Generalnego NATO stanowi podkreślenie ważności zadania, jakie wykonują tutaj polscy i amerykańscy żołnierze. W trakcie spotkania omówiliśmy bieżącą sytuację bezpieczeństwa i kroki na przyszłość, by wzmocnić wschodnią flankę.
Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl)March 1, 2022
Prezydent Duda jest przekonany, że dzięki jedności, zostanie zabezpieczony pokój w Europie oraz bezpieczeństwo dla mieszkańców Polski. – Chcemy, aby nasze kraje rozwijały się w spokoju i pokoju.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Atak Rosji na Ukrainę. Prezydent Andrzej Duda w Łasku z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem | audio (m4a) audio (oga) |
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że Rosja i Białoruś zostaną pociągnięte do odpowiedzialności. – Nałożyliśmy poważne sankcje na Rosję. Udzielamy wsparcia Ukrainie poprzez wysyłanie broni oraz innego sprzętu. Chcę jednak zaznaczyć, że NATO nie jest częścią konfliktu, zatem sojusz nie wyśle jakichkolwiek wojsk do Ukrainy.
Jens Stoltenberg dodał, że państwa NATO nałożyły już na Rosję poważne sankcje za nieuzasadnioną inwazję na terytorium Ukrainy.
Stały kontakt prezydentów Polski i Ukrainy
Z kolei prezydent Andrzej Duda mówił o ciągłym kontakcie z prezydentem Ukrainy. W ocenie głowy naszego Państwa, pomoc humanitarna udzielana przez Polskę jest odpowiedzią na potrzeby naszych sąsiadów ze wschodu. – Dowiaduję się, jak to wygląda w danym momencie, jakie są straty, zagrożenia; jak wygląda sytuacja ludności cywilnej, gdzie potrzebna jest pomoc, itd. Staramy się pomagać w miarę naszych możliwości oraz w miarę tego, jak można dotrzeć z pomocą humanitarną. Organizujemy pociągi sanitarne, powstają różne idee pomocy. To m. in. bierze się właśnie z tych rozmów oraz z tych informacji, jakie uzyskuję od prezydenta Zelenskiego.
Państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego od kilku dni wspierają Ukrainę, która walczy z rosyjską agresją poprzez dostawy broni oraz sprzętu wojskowego. NATO wzmacnia swoją obecność na tzw. wschodniej flance, czyli m. in. w krajach bałtyckich. Warto przypomnieć, że od kilku tygodni w Łasku stacjonują amerykańskie samoloty F-15.
Inwazja Rosji na Ukrainę
W czwartek (24 lutego) nad ranem Ukraińców obudziły wybuchy bomb i pocisków spadających na kolejne miasta. Władimir Putin dokonał inwazji na Ukrainę. Wojska rosyjskie wkroczyły zarówno z Rosji, jak i z Białorusi.