Ponad 6 tys. nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, 391 w Łódzkiem [RAPORT]
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju, w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 6 564 osób. W Łódzkiem COVID-19 zdiagnozowano u 391 pacjentów. Od 1 marca większość obostrzeń pandemicznych przestanie obowiązywać.
Dzisiaj (28 lutego) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 6564 nowych przypadkach. W Łódzkiempotwierdzono 391 nowych zachorowań na COVID-19.
Nikt nie zmarł zpowodu COVID-19, 1 osoba zmarła z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.
48 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Z powodu #COVID19 nie zmarła żadna osoba, 1 osoba zmarła z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 28, 2022
Liczba zakażonych koronawirusem 5 667 054/111 317 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Szczegółowe informacje https://t.co/JSvXiQgyhU.Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 28, 2022
Według danych Ministerstwa Zdrowia obecnie na oddziałach covidowych hospitalizowanych jest 13024 pacjentów. Do dyspozycji chorych na COVID-19 jest ponad 26 tysięcy łóżek szpitalnych.
Zajętych jest841 respiratorów. Łącznie na oddziałach covidowychjest prawie 2,3tys. takich urządzeń.
Objętych kwarantanną jest91748 osób. Do tej pory w Polsce wyzdrowiało ponad5057169 osób, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/48CHS03gca
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 28, 2022
Szczepionka Nuvaxovid w Polsce
W weekend dotarło do Polski ponad 500 tys. dawek szczepionki Nuvaxovid przeciw COVID-19. Od jutrapreparat firmy Novavax będzie dostępny w punktach szczepień i będzie stosowana w Polsce u osób pełnoletnich. W schemacie podstawowym podawana będzie w dwóch dawkach, z zachowaniem odstępu co najmniej 21 dni. Jako dawka dodatkowa, u osób z zaburzeniami odporności, preparat ma być podawany z zachowaniem odstępu co najmniej 28 dni od drugiej dawki.
Ministerstwo zdrowia informuje, że szczepionka firmy Novavax- wyprodukowana według klasycznej technologii- może być alternatywą dla osób, które nie chciały przyjąć preparatów opartych na technologii mRNA.MZ zaznacza, że aktualnie wszystkie szczepionki przeciw COVID-19, stosowane w Narodowym Programie Szczepień, mają porównywalny profil bezpieczeństwa, są bezpiecznie, skuteczne i wysokiej jakości
Obywatele Ukrainy będą mogli się zaszczepić
Minister Adam Niedzielski wprowadził możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej przeciw COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień – poinformował resort zdrowia. Decyzja jest odpowiedzią na wzmożone przekraczanie granic przez osoby narodowości ukraińskiej, w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Może to być dowód osobisty, paszport albo tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca (TZTC).
Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem przeciw COVID-19, wypełniany przez osobę poddawaną szczepieniu, jest dostępny w języku ukraińskim i zostanie przekazany do punktów szczepień. Ponadto będzie udostępniony na stronie internetowej pacjent.gov.pl/aktualnosci.Kwestionariusz w tej wersji językowej jest dostępny zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci.
Odjutraprzestaje obowiązywać większość obostrzeń pandemicznych
Decyzję ogłosili premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski, argumentując to w miarę łagodnym przebiegiem wariantu omikron.
Nie będą obowiązywać wszystkie limity osób w komunikacji, w sklepach, restauracjach, placówkach kultury, na koncertach i imprezach. Zostaną otwarte dyskoteki i kluby. Czytaj więcej
Koronawirus na świecie
Francja znosi obowiązek noszenia maseczek ochronnych w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie wymagany jest paszport szczepionkowy.
Rząd tłumaczy, że luzowanie restrykcji jest możliwe, ponieważ epidemia koronawirusa cofa się we Francji coraz szybciej. Francuzi nie muszą już nosić maseczek ochronnych w placówkach kultury, lokalach gastronomicznych i barach. Wymóg zakrywania twarzy zniesiono również we wszystkich miejscach rekreacji i sportu.
Noszenie maseczki jest nadal obowiązkowe w środkach transportu, galeriach handlowych oraz w zakładach pracy i szpitalach. Ponadto francuskie władze zmniejszyły z trzech do jednego liczbę testów na obecność koronawirusa dla osób, które miały kontakt z chorym na Covid-19.
W ciągu ostatnich siedmiu dni we Francji odnotowano średnio 54 tysiące zakażeń koronawirusem dziennie, co stanowi spadek o 30 procent w porównaniu do danych z ubiegłego poniedziałku. Od połowy lutego zmniejsza się również liczba hospitalizacji z powodu Covid-19. Obecnie w szpitalach leczonych jest ponad 25 tysięcy osób zakażonych koronawirusem
Na Słowacji skończył się stan wyjątkowy wprowadzony przez rząd w związku z pandemią koronawirusa.
Stan wyjątkowy obowiązywał u naszych południowych sąsiadów od 25 listopada, awprowadzono go jesienią w związku ze wzrostem liczby zakażeń. Wygasł po 90 dniach, a koalicja rządząca nie zdecydowała o jego przedłużeniu. Słowacki rząd zapowiedział już zniesienie kolejnych restrykcji sanitarnych. Odbędzie się to w dwóch fazach.
W najbliższy poniedziałek skończą się kontrole certyfikatów covidowych. Przestanie też obowiązywać podział na osoby zaszczepione, niezaszczepione, przetestowane i ozdrowieńców, który warunkuje obecnie dostęp do niektórych usług. Gastronomia i usługi będą mogły działać do północy, o dwie godziny dłużej niż teraz.
W drugim etapie, 28 marca, mają zostać zniesione limity uczestników wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych i sportowych. Rząd planuje też wprowadzić zmiany w przepisach dotyczących noszenia maseczek.
Australia otworzyła granice dla turystów
Po prawie dwóch latach Australia zaczęła wpuszczać zagranicznych przyjezdnych zaszczepionych przeciw COVID-19. Jak przekazał Reuters, w poniedziałek (21 lutego) na australijskich lotniskach wyląduje ponad 50 samolotów międzynarodowych, z czego aż 27 w Sydney.
Z powodu koronawirusa w Australii wprowadzono jedne z najbardziej restrykcyjnych obostrzeń na świecie. Zaczęto je łagodzić pod koniec 2021 roku.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |