Ponad 20 tys. nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, 1109 w Łódzkiem [RAPORT]
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju, w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 20 456 osób. W Łódzkiem COVID-19 zdiagnozowano u 1109 pacjentów. Od 1 marca większość obostrzeń pandemicznych przestanie obowiązywać.
Dzisiaj (23 lutego) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o20456 nowych przypadkach. W Łódzkiempotwierdzono1109 nowych zachorowań na COVID-19.
92osoby zmarło z powodu COVID-19, 268osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.
lubelskiego (1069), pomorskiego (1046), małopolskiego (1019), warmińsko-mazurskiego (950), lubuskiego (789), świętokrzyskiego (634), podlaskiego (448), opolskiego (327), podkarpackiego (320).
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 23, 2022
Liczba zakażonych koronawirusem 5 602 680/ 110 517 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Szczegółowe informacje https://t.co/JSvXiQgyhU.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 23, 2022
Według danych Ministerstwa Zdrowia obecnie na oddziałach covidowych hospitalizowanych jest 15903 pacjentów. Do dyspozycji chorych na COVID-19 jest ponad 28 tysięcy łóżek szpitalnych.
Zajętych jest 944 respiratory. Łącznie na oddziałach covidowychjest prawie 2,5 tys. takich urządzeń.
Objętych kwarantanną jest188075osób. Do tej pory w Polsce wyzdrowiało ponad 4 969880osób, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/VMhtIKxP0S
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 23, 2022
Rząd znosi większość obostrzeń pandemicznych od 1 marca
Decyzję ogłosili premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski, argumentując to w miarę łagodnym przebiegiem wariantu omikron.
Nie będą obowiązywać wszystkie limity osób w komunikacji, w sklepach, restauracjach, placówkach kultury, na koncertach i imprezach. Zostaną otwarte dyskoteki i kluby. Czytaj więcej
Koronawirus w Łódzkiem
Mniej łóżek covidowych także w łódzkim szpitalu wojewódzkim
Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński podjął decyzję o likwidacji 107 łóżek covidowych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. M. Pirogowa w Łodzi. Powodem malejąca liczba pacjentów chorych na COVID-19. Czytaj więcej
Dlaczego młodzi ludzie nie chcą się szczepić przeciw COVID-19?
Z najnowszych danych Narodowego Programu Szczepień w województwie łódzkim wynika, że preparat przeciw COVID-19 przyjęło zaledwie co piąte dziecko i co trzeci nastolatek. W Łódzkiem przeciw COVID-19 zaszczepiło się 63 proc. osób w wieku od 5. roku życia. Średnio stanowi to 60 proc. wszystkich mieszkańców regionu. Czytaj więcej.
Omikron atakuje niemowlęta
W piątej fali pandemii koronawirusa częściej chorują niemowlęta. Hospitalizacji wymagało tak wielu małych pacjentów, że Szpital im. Wł. Biegańskiego w Łodzi musiał sprowadzać łóżeczka dla najmłodszych dzieci spoza miasta. Dzieci do 5. roku życia nie mogą być szczepione przeciw COVID-19. Jedyną formą ochrony maluchów jest szczepienie się wszystkich osób z ich otoczenia. Czytaj więcej.
Koronawirus na świecie
Na Słowacji skończył się stan wyjątkowy wprowadzony przez rząd w związku z pandemią koronawirusa.
Stan wyjątkowy obowiązywał u naszych południowych sąsiadów od 25 listopada, awprowadzono go jesienią w związku ze wzrostem liczby zakażeń. Wygasł po 90 dniach, a koalicja rządząca nie zdecydowała o jego przedłużeniu. Słowacki rząd zapowiedział już zniesienie kolejnych restrykcji sanitarnych. Odbędzie się to w dwóch fazach.
W najbliższy poniedziałek skończą się kontrole certyfikatów covidowych. Przestanie też obowiązywać podział na osoby zaszczepione, niezaszczepione, przetestowane i ozdrowieńców, który warunkuje obecnie dostęp do niektórych usług. Gastronomia i usługi będą mogły działać do północy, o dwie godziny dłużej niż teraz.
W drugim etapie, 28 marca, mają zostać zniesione limity uczestników wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych i sportowych. Rząd planuje też wprowadzić zmiany w przepisach dotyczących noszenia maseczek.
W Anglii chorzy na COVID-19 nie będą się już musieli izolować
Wymóg prawny zostanie zastąpiony rekomendacją. To pierwszy kraj na świecie, który zdecydował się na taki krok.Premier Boris Johnson powiedział w Izbie Gmin, że obostrzenia wiążą się z kosztami dla gospodarki, społeczeństwa i zdrowia psychicznego mieszkańców. – Nie musimy już ponosić takich kosztów” – zadeklarował szef rządu. Dodał, że na zmiany pozwala wysoki poziom zaszczepienia, a także terapie antycovidowe. – Czas już, byśmy odzyskali pewność siebie. Nie potrzebujemy przepisów, by zmusić ludzi, aby uważali na innych. Możemy polegać na poczuciu odpowiedzialności za ludzi” – mówił premier Boris Johnson.
Dla wielu to oddech ulgi i sygnał powrotu do normalności. Na przykład dla przedstawicieli branży hotelarskiej, w którą pandemia i regulacje uderzyły mocno. “Wszystko zaczyna zmierzać w dobrym kierunku. Mam nadzieję, że lato będzie dla nas naprawdę dobre” – powiedział BBC Rocco Forte, właściciel sieci hoteli. “Prawda jest taka, że to się już skończyło” – dodał.
Nowe zasady wejdą w życie w czwartek i dotyczą tylko Anglii. Szkocja, Walia i Irlandia Północna same kształtują swoje przepisy.
Australia otworzyła granice dla turystów
Po prawie dwóch latach Australia zaczęła wpuszczać zagranicznych przyjezdnych zaszczepionych przeciw COVID-19. Jak przekazał Reuters, w poniedziałek (21 lutego) na australijskich lotniskach wyląduje ponad 50 samolotów międzynarodowych, z czego aż 27 w Sydney.
Z powodu koronawirusa w Australii wprowadzono jedne z najbardziej restrykcyjnych obostrzeń na świecie. Zaczęto je łagodzić pod koniec 2021 roku.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |