Przeprowadzka i nowe mieszkanie? Oto, na co warto zwrócić uwagę
Zmiana miejsca zamieszkania to zawsze wyzwania, ale też nowe szanse. Idzie za tym również wiele kwestii organizacyjnych: od zadbania o nowe mieszkanie po poznanie systemów komunikacji czy prozaicznej rzeczy, jaką jest rozkład sklepów osiedlowych. Na co zwrócić uwagę przeprowadzając się do Łodzi lub innego dużego miasta?
Artykuł partnera
Przeprowadzka to naturalne źródło stresu, obaw czy wyzwań, do których trzeba przygotować się ze sporym wyprzedzeniem. Kluczowy wydaje się tu dobry plan – podejście do zmiany miasta z wyprzedzeniem. O czym należy pamiętać szykując się do przeprowadzki – również w wymiarze mentalnym – oraz już po zakończeniu samego przewiezienia rzeczy do nowej lokalizacji?
Poznanie miasta, a przynajmniej nowych okolic
Trudno wyobrazić sobie przeprowadzkę do nowego miasta całkowicie w ciemno – nie znając w ogóle tego, gdzie przyjdzie danej osobie mieszkać. Niezależnie od tego, czy zmiana miejsca zamieszkania oznacza nowy dom czy mieszkanie – kupione lub wynajmowane – warto dogłębnie poznać najbliższą okolicę. Wcale nie trzeba do tego przyjazdu do miasta i jego swoistego testowania na żywo. Być może w pełni wystarczy gruntowny, kilkugodzinny wirtualny spacer w ramach Google Maps? Analiza mapy internetowej powinna bardzo dobrze pokazać, co znajduje się w okolicy np. wynajmowanego mieszkania – znaleźć osiedlową piekarnię, poszukać najbliższego dyskontu czy sprawdzić położenie przystanków komunikacji publicznej. Warto pamiętać, że przeprowadzka do nowego miasta wcale nie musi oznaczać rewolucji w wyborze ulubionych punktów, sklepów czy sieci usługowych. W większości – w przypadku dużych miast – mamy do czynienia z sieciówkami. Dotyczy to praktycznie wszystkich sfer. Tak działają centra handlowe, kina, kawiarnie, restauracje, ale też np. przychodnie obsługująceprywatne pakiety medyczne. Korzystając więc z danej marki w Łodzi, można zakładać, że znajdzie się ona też w Poznaniu czy w Warszawie.
Proces przeprowadzki to sporo planowania
Myślisz, że przeprowadzka to coś, co może pójść sprawnie bez wcześniejszego przygotowania i przemyślenia? Nic bardziej mylnego. Sam proces zapakowania dziesiątek rzeczy do kartonów i ich zabezpieczenie oraz właściwe opisanie to mnóstwo czasu, który trzeba rozłożyć z pewnością na więcej niż jeden wieczór. Wystarczy spojrzeć, jak wiele w każdym z domów jest rzeczy szklanych – powinny być odrębnie owinięte folią bąbelkową czy innym materiałem zabezpieczającym.
Załącznik:
move-gf302f9c3b_1920.jpg
Spójrzmy, jak wiele jest przy przygotowywaniu rzeczy absolutnie ważnych kwestii, o których nie wolno zapomnieć. Wyprowadzając się z mieszkania trzeba zamówić dobre kartony o podwyższonej wytrzymałości – standardowe mogą nie spełnić oczekiwań jakościowych. Warto wybrać np. takie, które mają wyprofilowane już uchwyty wewnętrzne pod kątem noszenia – przy sporej ilości ten szczegół będzie dosłownie na wagę złota. Lub mniej zmęczonych dłoni. Warto też zaopatrzyć się we wszystko co potrzebne do sprawnej przeprowadzki i ochrony rzeczy – od worków na śmieci przez taśmę klejącą po folię stretch, która będzie nieodzowna do zabezpieczenia niektórych przedmiotów.
Dokumentacja i zgłoszenia do urzędów
Zmieniając miasto – choć oczywiście nie tylko ono, a po prostu adres zamieszkania – koniecznie trzeba pamiętać o formalnościach. Nowy adres bezwzględnie wymaga powiadomienia o tym niezbędnych urzędów. To nie tylko banki, ale też inne instytucje, które np. zamiast wiadomości e-mail wysyłają nam nadal wszystkie informacje pocztą tradycyjną. Trzeba również zaktualizować dane kontaktowe we wszystkich instytucjach zapewniających media. Będzie to internet z telewizją, ale też np. energia elektryczna czy gaz.
Przygotowanie mieszkania do przejęcia
Idealną sytuacją jest np. zakup mieszkania w nowym mieście i dysponowanie wystarczająco długim czasem, by np. je wykończyć według własnych upodobań. W takim scenariuszu trzeba mieć świadomość, że np. nowa kuchnia wyposażona wdobre okucia do meblito minimum kilka miesięcy pracy – projektowania i wykonania wraz z montażem. Jeśli nowe M3 wymaga kompleksowego remontu i wykończenia, czas na modernizację będzie jeszcze dłuższy. Warto to uwzględnić w swoich planach czasowych jeśli np. przeprowadzka wiążę się z szybkim zdaniem dotychczasowego lokum.