80. rocznica przemianowania ZWZ w Armię Krajową [KONKURS]
Formalnie nazwa Armia Krajowa funkcjonuje od 14 lutego 1942 roku. Wtedy właśnie naczelny wódz, generał broni Władysław Sikorski wydał rozkaz na mocy którego zmieniono nazwę Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. By przypomnieć tamte wydarzenia i zachęcić do śledzenia najnowszej historii naszego kraju, przygotowaliśmy dla Was konkurs.
Pierwszy komendant Armii Krajowej
Czy wiecie, że Stefan Rowecki urodził się w Piotrkowie Trybunalskim w Boże Narodzenie? A co wspólnego miał z dziennikarstwem? Był redaktorem naczelnym Przeglądu wojskowego. Jakie jeszcze ciekawostki z życia generała poznamy na naszej antenie? Sami się przekonajcie.
Przygotowaliśmy dla słuchaczy szereg niespodzianek. W poniedziałek, 14 lutego w specjalnych odcinkach będziemy przypominać postać generała Stefana Grota Roweckiego. W każdym paśmie programowym pojawi się jeden odcinek opowieści. Po nim zadane zostanie pytanie konkursowe, a osoby, które poprawnie udzielą odpowiedzi, nagrodzimy wyjątkowymi prezentami. Wraz z łódzkim odziałem Instytutu Pamięci Narodowej przygotowaliśmy dla zwycięzców unikatowe zestawy, m.in. gry edukacyjne Polskie Państwo Podziemne, First to Fight i serię broszur Łódzkie ślady II wojny światowej.
Dodatkowo Instytut Pamięci Narodowej zaplanował na rocznicę wystawę Generał Stefan Rowecki, która zostanie zaprezentowana tego dnia na stronie IPN.
Armia Krajowa za Związek Walki Zbrojnej
14 lutego 1942 roku generał Władysław Sikorski rozkazuje, by dotychczasowy Związek Walki Zbrojnej nazywać Armią Krajową. Zmiana niby niewielka, ale niesie za sobą konsekwencje ogromne. Choć w tym momencie nie zmieniono struktury organizacyjnej, to niemal natychmiast podniesiono rangę formacji. Zwykły związek zbrojny stał się automatycznie krajowymi siłami zbrojnych. W skład tej armii weszli wszyscy żołnierze pozostający w czynnej służbie wojskowej w czasie niemieckiej okupacji.
Zapraszamy także do śledzenia naszego facebooka, tam również czekają na Was – naszych słuchaczy i wszystkich miłośników historii atrakcje.
OLIMPIJSKI SERWIS SPECJALNY. WSZYSTKIE INFORMACJE W JEDNYM MIEJSCU –ZIMOWE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE PEKIN 2022. SPRAWDŹ TEŻ, PROGRAM STARTÓW POLAKÓW NA ZIMOWYCH IGRZYSKACH OLIMPIJSKICH PEKIN 2022. |