Łódzkie: jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Dzieci z województwa łódzkiego już 14 lutego (poniedziałek) rozpoczynają ferie. Zimowy odpoczynek potrwa do 27 lutego (niedziela). Przerwa w nauce to możliwość do aktywnego wypoczynku i wyjazdów. Najważniejsze jednak, aby te wolne chwile spędzać w bezpieczny sposób.

Tak naprawdę uczniowie w Łódzkiem już od piątku (11.02) mogą cieszyć się zimowymi feriami. A to oznacza, że już w nadchodzący weekend mogą wyjeżdżać na zimowiska. Gdziekolwiek nie będą spędzać dwutygodniowej laby, muszą pamiętać, by zachowywać zdrowy rozsądek i ostrożność.
Dla dzieci
Bezpieczeństwo na drogach
Policja przypomina, że zimą wydłuża się droga hamowania pojazdów. – Należy zachować szczególną ostrożność w pobliżu jezdni. Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach należy wybierać bezpieczne miejsca, znajdujące się z dala od ruchliwych ulic, czy skrzyżowań – dodaje.
Przed rozpoczęciem zabawy na górce należy:
- obejrzeć trasę zjazdu,
- usunąć z niej niebezpieczne przedmioty (kamienie, gałęzie),
- dostosować się do kierunku obowiązującego na trasie zjazdu,
- nie przechodzić w poprzek toru.
Oczywiście, koniecznie należy sprawdzić techniczny stan sanek, czy innych przedmiotów, na których zamierza się zjeżdżać. – Absolutnie nie wolno się ślizgać na chodnikach i przejściach dla pieszych. Wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób – podkreślają policjanci. Jeżeli chodzi o kuligi, można je organizować wyłącznie pod nadzorem dorosłych.
Bezpieczna zabawa
Mundurowi przypominają również, że zagrożenie stanowić mogą zwisające z balkonów, czy dachów masywne sople lodu. – W takim przypadku trzeba zrezygnować z zabawy w tym miejscu. Należy również powiadomić o zaistniałej sytuacji osoby dorosłe – informują.
Ostrożność należy zachować także bawiąc się śnieżkami. – Nie wolno rzucać śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku. Absolutnie zakazane jest także rzucanie śnieżkami w jadące pojazdy. Może być to przyczyną kolizji, a nawet wypadku drogowego – podkreślają mundurowi.
Jazda na łyżwach dozwolona jest wyłącznie na specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym warunkiem nie wolno wchodzić na lód, na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Warto również pamiętać, by wychodząc z domu, zabrać ze sobą telefon. A w nagłych przypadkach zaalarmować odpowiednie służby.
Podczas zabaw na śniegu i lodowisku należy pilnować swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe warto oddać je do depozytu lub pod opiekę zaufanej osoby. Podobnie, jak przez cały rok, dziecko zawsze powinno informować rodziców lub opiekunów, gdzie i z kim wychodzi, a także, o której wróci. Po zmroku koniecznie trzeba pamiętać o odblaskach. Nie wolno oddalać się z osobami obcymi. Takim osobom nie można również otwierać drzwi od domu czy mieszkania.
Czytaj także: Pociągi Zimowe wracają na trasę po dwóch latach przerwy
Dla rodziców
Bezpieczne ferie
Decydując się na wysłanie dziecka na wyjazd zorganizowany, koniecznie trzeba sprawdzić jego organizatora. Należy również upewnić się, czy konkretny wyjazd został zgłoszony do kuratorium oświaty – informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Pobierz i sprawdź
Wyjeżdżając z dzieckiem na narty, nie wolno pozostawić go na stoku bez nadzoru. Osoby do 16. roku życia mają obowiązek jazdy na nartach, czy snowboardzie w kasku. – Apelujemy jednak, aby wszyscy użytkownicy stoku stosowali się do tej zasady. Pozwoli to uniknąć wielu kontuzji i problemów – mówią policjanci.
Jak dodają, warto na stoku pamiętać o dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej – znajdziesz go TUTAJ.

Wyjeżdżając na wypoczynek zimowy wartozadbać także o bezpieczeństwo swojego miejsca zamieszkania.
Kilka zasad:
- należy poprosić zaufaną osobę, by zaopiekowała się domem, czy mieszkaniem (odbierała korespondencję),
- nie wolno zostawiać kluczy w umówionym miejscu (np. pod wycieraczką),
- trzeba pamiętać, by pozamykać drzwi i okna (nie tylko w mieszkaniu, ale także, np. w piwnicy),
- gdy to możliwe, warto włączyć alarm.
- przed wyjazdem należy pamiętać o zakręceniu zaworów z wodą i gazem.
Policjanci zaznaczają również, że dla własnego bezpieczeństwa warto zainwestować w dodatkowe zabezpieczenie mieszkania:
- rolety antywłamaniowe,
- atestowane zamki,
- alarm połączony z monitoringiem,
- czujniki ruchu,
- dobre oświetlenie terenu.
Warto zachować czujność także w mediach społecznościowych. Zdjęcia z ferii powinno się zamieszczać dopiero po powrocie z wypoczynku.
Czytaj także: Półkolonie w czasie ferii zimowych w Łodzi
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |