Ponad 46 tys. nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, blisko 3,4 tys. w Łódzkiem [RAPORT]
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju, w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 46 872 osób. W Łódzkiem COVID-19 zdiagnozowano u 3381 chorych.
Mamy 46 872 (w tym 5 177 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (6656), śląskiego (5250), wielkopolskiego (5224), kujawsko-pomorskiego (4222), pomorskiego (3425), dolnośląskiego (3395), łódzkiego (3381),
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 9, 2022
małopolskiego (2797), lubelskiego (2430), zachodniopomorskiego (2347), warmińsko-mazurskiego (1718), świętokrzyskiego (1319), podkarpackiego (1208), podlaskiego (1143), lubuskiego (1084), opolskiego (1072).
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 9, 2022
201 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Z powodu COVID-19 zmarła 84 osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 226 osób.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 9, 2022
Liczba zakażonych koronawirusem 5 271 016/ 107 204 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 9, 2022
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/D4uPhnD6IU
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 9, 2022
Koronawirus w Polsce
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że osoby z zaburzeniami odporności w wieku powyżej 12 lat, które otrzymały dawkę dodatkową, mogą otrzymać dawkę przypominającą (czwartą) w odstępie co najmniej 5. miesięcy od poprzedniej dawki. Resort zdrowia poinformował, że automatyczne wystawienie skierowania na szczepienie dawką przypominającą dla osób, które przyjęły dawkę dodatkową nastąpi po upływie 150 dni od dawki dodatkowej oraz jeśli szczepienie zostało prawidłowo odnotowane w karcie szczepienia.
W przypadku braku skierowania, decyzję o jego wystawieniu podejmuje lekarz z zachowaniem wymaganego minimalnego odstępu dla podania dawki przypominającej.
Minister zdrowia dąży do zapewnienia polskim pacjentom dostępu do leku Paxlovid. Od pewnego czasu prowadzone są rozmowy w tej sprawie, w tym na szczeblu Unii Europejskiej poinformowało Biuro Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.
Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła pod koniec stycznia przyznanie warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu doustnego leku przeciwwirusowego Paxlovid przy leczeniu COVID-19. Wnioskodawcą jest koncern Pfizer.
Paxlovid to pierwszy lek przeciwwirusowy podawany doustnie, który jest zalecany w UE w leczeniu COVID-19. Zawiera dwie substancje czynne, PF-07321332 i rytonawir, w dwóch różnych tabletkach. PF-07321332 zmniejsza zdolności SARS-CoV-2 (wirusa wywołującego COVID-19) do namnażania się w organizmie, podczas gdy rytonawir przedłuża działanie PF-07321332, umożliwiając jego dłuższe pozostawanie w organizmie na poziomach wpływających na namnażanie się wirusa.
EMA stwierdziła, że leczenie paxlovidem znacząco zmniejszyło liczbę hospitalizacji lub zgonów pacjentów z co najmniej jednym schorzeniem podstawowym, które naraża ich na ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Analizę przeprowadzono u pacjentów, którzy otrzymali paxlovid lub placebo (leczenie pozorowane) w ciągu pięciu dni po wystąpieniu objawów COVID-19.
Większość pacjentów biorących udział w badaniu była zakażona wariantem delta koronawirusa SARS-CoV-2. Na podstawie badań laboratoryjnych oczekuje się, że paxlovid będzie również działał przeciwko omikronowi i innym wariantom podała EMA.
Koronawirus na świecie
Japońska księżniczka Yoko, u której wykryto zakażenie koronawirusem, cierpi na zapalenie płuc i została przyjęta do szpitala uniwersyteckiego w Tokio podała w środę agencja Kyodo. To pierwszy przypadek COVID-19 w japońskiej rodzinie cesarskiej.
38-letnia Yoko jest młodszą córką nieżyjącego już księcia Tomohito, kuzyna byłego cesarza Akihito. W poniedziałek skarżyła się na ból gardła, a następnego dnia wykryto u niej infekcję koronawirusem przekazała agencja dworu cesarskiego. Księżniczka została przewieziona ze szpitala znajdującego się wewnątrz Pałacu Cesarskiego do Szpitala Uniwersytetu Tokijskiego podała agencja Kyodo. Nie ma na razie informacji o ewentualnym objęciu kwarantanną innych członków rodziny cesarskiej.
Japonia mierzy się obecnie z szóstą falą pandemii COVID-19, napędzaną bardziej zakaźnym wariantem koronawirusa Omikron. Dzienne bilanse infekcji są najwyższe od początku kryzysu i od kilku dni nie spadają poniżej 100 tys. przypadków. W większości prefektur obowiązują przepisy określane jako quasi-stan wyjątkowy
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow jest ponownie zakażony koronawirusem. W kraju minionej doby zarejestrowano ponad 38 tys. nowych infekcji – wynika ze środowych danych resortu obrony zdrowia. To jeden z najwyższych dziennych bilansów od początku pandemii.
Reznikow poinformował o zakażeniu koronawirusem we wtorek w mediach społecznościowych. Zaznaczył, że czuje się dobrze, przebywa w samoizolacji i pracuje zdalnie. To już druga infekcja u Reznikowa, poprzednio chorował jesienią 2020 roku. Od początku pandemii w kraju potwierdzono prawie 4,4 mln zakażeń i ok. 102 tys. zgonów. Co najmniej pierwszą dawkę szczepionki otrzymało niemal 15,5 mln z 41 mln mieszkańców kraju.
Pięć nowych przypadków zakażenia koronawirusem wykryto ostatniej doby wśród osób związanych z igrzyskami w Pekinie – poinformowali w środę organizatorzy. To spory spadek w porównaniu z poprzednimi dniami. Łącznie wykryto już ponad 400 zakażeń, w tym kilka wśród Polaków, m.in. startującej w short tracku Natalii Maliszewskiej. Polka już wróciła do treningów.
Zakażeni sportowcy mogą przystąpić do rywalizacji, jeśli przez następne dwa dni z rzędu otrzymają negatywne wyniki testów. Igrzyska w Pekinie rozpoczęły się 4 lutego – potrwają do 20 lutego.
na podst. IAR
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |