Wysoka liczba zakażeń koronawirusem. 56 tys. 051 zakażeń w Polsce w ciągu doby. W Łódzkiem 3663 nowe przypadki COVID-19 [RAPORT]
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju, w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 56 tys. 051 osób. W Łódzkiem COVID-19 zdiagnozowano u 3663 pacjentów.
Dzisiaj (02 lutego) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 56051nowych przypadkach. W Łódzkiempotwierdzono3663 nowe zachorowania na COVID-19.
Z powodu COVID-19 zmarło94 osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło224 osoby.
zachodniopomorskiego (2573), podkarpackiego (2442), warmińsko-mazurskiego (1937), podlaskiego (1444), opolskiego (1416), świętokrzyskiego (1214), lubuskiego (906). 259 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 2, 2022
W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 2, 2022
Według danych Ministerstwa Zdrowia obecnie na oddziałach covidowych hospitalizowanych jest 16529 osób. Do dyspozycji chorych na COVID-19 jest ponad 30,7 tys. łóżek szpitalnych.
Zajętychjest 1 045 respiratorów. Łącznie na oddziałach covidowych jest ponad 2 tysiące 700 takich urządzeń.
Liczba osób objętych kwarantanną to617908tysięcy.
Do tej pory w Polsce wyzdrowiało 4 miliony065 tysiące159 osób, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/iZKr6Zztch
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 2, 2022
Koronawirus w Polsce
Odrzucenie projektu ustawy antycovidowej w pierwszym czytaniu
Sejm podtrzymał decyzję Komisji Zdrowia o odrzucenie projektu ustawy antycovidowej w pierwszym czytaniu.Projekt ustawy antycovidowej zakłada, że testy pracowników mają być opłacane przez państwo. Ustawa nie przewiduje możliwości sprawdzania certyfikatów szczepionkowych. Czytaj więcej
Skrócenie nauki zdalnej w szkołach
Wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki powiedział, że jego resort rozważa możliwość skrócenia nauki zdalnej w szkołach. W Programie 1 Polskim Polskiego Radia mówił, że decyzje w tej sprawie będą zależały od rozwoju sytuacji epidemicznej.
Wiceminister Bernacki wskazał, że uczniowie będą mogli wrócić do szkół, kiedy 70 procent placówek będzie gotowych podjąć naukę stacjonarną. Przypomniał, że szkoły przeszły na naukę zdalną, kiedy ten poziom został przekroczony. “Wydaje się, że powrót do tego poziomu daje nadzieję na możliwość funkcjonowania szkół” – mówił.
Nauka zdalna została wprowadzona w szkołach 27 stycznia. Obejmuje uczniów z klas od piątej do ósmej w szkołach podstawowych i uczniów szkół średnich. Stacjonarnie uczą się nadal najmłodsi uczniowie z klas od pierwszej do czwartej podstawówki. Pozostała młodzież ma powrócić do nauki stacjonarnej 28 lutego.
Koronawirus na świecie
Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega przed zbyt szybkim znoszeniem restrykcji koronawirusowych. Zdaniem WHO, patogen wciąż się zmienia i nadal może być groźny. Tymczasem kolejne kraje Europy znoszą część albo całość restrykcji, mimo rosnącej liczby zachorowań.
Dania jako pierwszy kraj Unii Europejskiej zniosła właśnie wszystkie restrykcje, związane z koronawirusem. Dzisiaj Francja znosi obowiązek noszenia masek na zewnątrz oraz pracy zdalnej. Obostrzenia luzuje też Szwajcaria, a zarówno politycy jak i część ekspertów twierdzą, że w związku z dużą liczbą zachorowań, niektóre kraje mogą osiągnąć wymagany poziom odporności na SARS-CoV-2.
Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega jednak przed zbyt pochopnymi jej zdaniem decyzjami. Apelujemy, by poszczególne kraje chroniły swoich obywateli za pomocą wszystkich dostępnych narzędzi. Jest zbyt wcześnie, by deklarować całkowitą porażkę lub zwycięstwo – mówi szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
W ostatnich tygodniach na świecie znacząco wzrosła liczba nowych zakażeń. Powodem jest nowy, znacznie bardziej zakaźny wariant koronawirusa Omikron.
Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 5 milionów i 683 tysiące osób, a łączna liczba zakażeń to 381 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.
Francja znosi dziś część restrykcji covidowych wprowadzonych w grudniu w związku z falą wariantu Omikron. Złagodzone zostaną zasady dotyczące noszenia maseczek ochronnych, pracy zdalnej oraz ograniczenia liczby osób w miejscach rozrywki. Według rządu luzowanie obostrzeń jest możliwe, ponieważ szczyt piątej fali koronawirusa we Francji już minął.
Od dziś we Francji praca w trybie zdalnym będzie zalecana tylko przez władze. Do tej pory obowiązywał wymóg przepracowania zdalnie co najmniej trzech dni w tygodniu. Rząd zniesie też nakaz zasłaniania twarzy na zewnątrz. Maseczkę będzie trzeba nadal nosić podczas dużych wydarzeń i w zamkniętych pomieszczeniach. Zlikwidowane zostaną również limity osób dotyczące masowych imprez z siedzącą publicznością. Wydarzenia ze stojącymi uczestnikami pozostaną zakazane.
Pod koniec stycznia francuski rząd poinformował, że łagodzenie restrykcji sanitarnych będzie odbywało się stopniowo. Kolejne etapy znoszenia obostrzeń nastąpią 16 lutego i na początku marca. Obecnie Francja notuje średnio 320 tysięcy zakażeń koronawirusem dziennie. To o 40 tysięcy mniej w porównaniu do danych sprzed tygodnia. W ostatnich dniach coraz mniej pacjentów przebywa na oddziałach reanimacyjnych. Nadal wzrasta jednak liczba osób hospitalizowanych z powodu Covid-19.
W Rosji wciąż rośnie liczba dziennych zakażeń koronawirusem. Minionej doby zdiagnozowano 141 tysięcy 883 nowe przypadki. To najwięcej od początku pandemii. W części regionów lokalne władze ograniczają działalność instytucji publicznych, szkół i punktów gastronomicznych.
Największymi ogniskami rozprzestrzeniania się patogenu są Moskwa i Petersburg. W stolicy zdiagnozowano prawie 24 tysiące nowych zakażeń, a w mieście nad Newą ponad 19 tysięcy. W całym kraju minionej doby lekarze stwierdzili 678 zgonów pacjentów chorych na Covid-19.
Władze Rosji apelują do pracodawców o przeniesienie części personelu do pracy zdalnej. W Petersburgu zakazano osobom niepełnoletnim samodzielnego chodzenia do restauracji, sklepów, teatrów, kin i innych tego typu miejsc. Natomiast pełnoletni muszą dysponować kodem elektronicznym potwierdzającym przebycie choroby Covid-19 lub przyjęcie szczepionki.
W części regionów lokalne władze zwiększyły liczbę miejsc na oddziałach zakaźnych i ograniczyły możliwość organizowania masowych imprez.
W Czechach odnotowano we wtorek 57 tysięcy 195 zakażeń koronawirusem. Jest to najwyższy dobowy przyrost infekcji od początku pandemii w tym kraju. W porównaniu z poprzednim tygodniem nowych zakażeń jest o prawie połowę więcej.
Wraz z liczbą nowych infekcji, rośnie liczba chorych w szpitalach. Aktualnie hospitalizowanych jest ponad 2 tysiące 600 osób. W ciągu ostatniego tygodnia ta liczba wzrosła o około 700 osób. Liczba hospitalizacji jest jednak nadal niższa niż w trakcie wiosennego szczytu pandemii, kiedy w szpitalach przebywało jednocześnie ponad 9,5 tysiąca chorych.
W ciągu ostatniego tygodnia zmarły w Czechach 163 osoby z Covid-19. Liczba ofiar śmiertelnych od początku pandemii koronawirusa wynosi ponad 37 tysięcy.
Wartoprzeczytać
W ostatnich tygodniach maleje zainteresowanie szczepieniami, a większość szczepiących się osób stanowią osoby przyjmujące trzecią dawkę. W pełni zaszczepionych jest prawie 6,8 miliona Czechów, czyli 64 procent populacji. Dawkę przypominającą przyjęło 3,8 miliona z nich.
IAR/
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |