Wystawy i publikacje o sztuce tkaniny powstaną dzięki dotacji dla Centralnego Muzeum Włókiennictwa
490 tysięcy euro z Funduszy Norweskich na realizację międzynarodowego projektu poświęconego sztuce tkaniny otrzymało Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Projekt pozwoli na realizację wystaw, sympozjum, rezydencji oraz przygotowanie wydawnictwa.
Wystawy i publikacje o sztuce tkaniny powstaną dzięki Funduszom Norweskim
Środki, któretrafiły do Muzeum Włókiennictwa w Łodzi pochodzą z Programu Kultura Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 i są przeznaczone na realizację projektu Struktury przeplatania: tkanina jako materiał, metoda, nośnik
Projekt współtworzony będzie wraz z Uniwersytetem w Bergen w Norwegii oraz Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 2022-2024.Koncentruje się wokół sztuki tkaniny izakłada współorganizowanie międzynarodowych wystaw, seminariów z udziałem studentów i doktorantów uczelni artystycznych oraz ekspertów z Polski i Norwegii,międzynarodowego sympozjum, a także współpracę przy tworzeniu publikacji naukowej, platformy internetowej oraz materiałów promocyjnych projektu.
Celem projektu jest m.in. integracja i współpraca środowisk kulturalnych i naukowych z Polski i Norwegii. Zaprezentowana zostanie też twórczość mniejszości etnicznej Saamów z północy Norwegiioraz ginące techniki tkackie społeczności lokalnych regionu Podlasia. Projekt ma także popularyzować wiedzę o polskiej i norweskiej tkaninie artystycznej i jej uwarunkowaniach kulturowych, służyć wymianie doświadczeń i dobrych praktyk.
W ramach projektu Muzeum zaplanowało dwie międzynarodowe wystawy
Zaplanowane wystawy to międzynarodowa wystawa współczesnej tkaninyuzupełniona otradycję warsztatu, historię tkaniny i jej wystawiennictwa, wyniki badań na północy Norwegii i tradycji Samów, planowana na listopad 2023 -marzec 2024, oraz wystawa międzynarodowa z uczestnictwem studentów Szkoły Doktorskiej z ASP w Krakowie i studentów Tkaniny z Bergen, która będzie pokazanaw Łodzi (maj-sierpień 2023) i w Bergen (sierpień- październik 2023).
Powstanie także jedna obszerna publikacja mająca 3 części: jedna z projektami przygotowanymi przez uczestników projektu, druga część to współczesne eseje badaczy i kuratorów tkaniny, trzecia to część archiwalno-historyczna, będąca antologią przygotowaną przez międzynarodową badaczkę wskazująca na kluczowe teksty z zakresu wystawiennictwa tkaniny i jej historii w obiegu muzealnym. Odbędzie się również sympozjum (kwiecień 2023) dotyczące kuratorowania współcześnie tkaniny, zorganizowane w okolicach finisażu Triennale (2023).
na podst. inf. pras.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |