Wzrost liczby zakażeń koronawirusem. 39 tys. 114 zakażeń w Polsce w ciągu doby. W Łódzkiem 2710 nowy przypadków COVID-19 [RAPORT]
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju, w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 38 tys. 114 osób. W Łódzkiem COVID-19 zdiagnozowano u 2710 pacjentów.
Dzisiaj (01lutego) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o39114 nowych przypadkach. W Łódzkiempotwierdzono 2710 nowych zachorowań na COVID-19.
Z powodu COVID-19 zmarło66 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło173 osoby.
kujawsko-pomorskiego (1798), podkarpackiego (1429), zachodniopomorskiego (1229), podlaskiego (1079), świętokrzyskiego (962), opolskiego (931), lubuskiego (836).
235 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 1, 2022
Z powodu COVID-19 zmarło 66 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 173 osoby.
Liczba zakażonych koronawirusem 4 925 270 / 105 434 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 1, 2022
Według danych Ministerstwa Zdrowia obecnie na oddziałach covidowych hospitalizowanych jest 16357 osób. Do dyspozycji chorych na COVID-19 jest ponad 30,4 tys. łóżek szpitalnych.
Zajętychjest 1 058 respiratorów. Łącznie na oddziałach covidowych jest ponad 2 tysiące 700 takich urządzeń.
Liczba osób objętych kwarantanną to683 853 tysięcy.
Do tej pory w Polsce wyzdrowiało 4 miliony043 tysiące 032 osoby, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/7Ye8n1I33U
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 1, 2022
Koronawirus w Polsce
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział w Polskim Radiu 24, że w razie zmniejszenia liczby zakażeń rozważane jest skrócenie okresu nauki zdalnej w szkołach
Szef MEN podkreślił, że nauka stacjonarna jest dla jego resortu priorytetem, a nauka zdalna została wprowadzona wyłącznie ze względu na gwałtowny wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Trwające ferie zimowe pozwolą skrócić okres faktycznego obowiązywania nauki zdalnej do ponad dwóch tygodni. Jedynie w województwach, które dziś skończyły ferie dzieci będą uczyły się zdalnie przez cały miesiąc.
Nauka zdalna została wprowadzona od 27 stycznia. Obejmuje ona uczniów z klas od piątej do ósmej w szkołach podstawowych i uczniów szkół średnich. Stacjonarnie uczą się nadal najmłodsi uczniowie z klas od pierwszej do czwartej podstawówki. Pozostała młodzież ma powrócić do nauki stacjonarnej 28 lutego.
Sejmowa komisja zdrowia dziś ma wrócić do pracy nad nową ustawą covidową.
Wprowadza ona m.in. możliwość weryfikowania wyników testów covidowych przez pracodawców. Członkowie Komisji mieli zająć się przepisami wczoraj, na wniosek opozycji obrady jednak przesunięto. Projekt zakłada, że pracodawca będzie mógł raz w tygodniu żądać od pracowników informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed jego okazaniem. Testy mają być opłacane przez państwo. Projekt nie przewiduje możliwości sprawdzania certyfikatów szczepionkowych.
Sejmowa komisja zdrowia miała zająć się projektem wczoraj po południu. Na wniosek opozycji obrady jednak przełożono. Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej mówiła, że w tej dyskusji powinni brać udział przedstawiciele ministerstwa. “Bez odpowiedzi, czy realizowanie tego programu jest w ogóle możliwe, te dzisiejsze obrady nie mają sensu” – mówiła Katarzyna Lubnauer.
We wczorajszych obradach miał brać udział wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska, wykryto jednak u niego koronawirusa. “Myślę, że w dużym stopniu to jest powód, dla którego nie było nikogo z przedstawicieli resortu” – mówił szef komisji zdrowia Tomasz Latos z PiS.
Niewykluczone, że dziś przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia połączą się z komisją zdrowia zdalnie.
Projekt ustawy zakłada, że pracownik, który nie poddał się testowi, nadal będzie świadczył u pracodawcy pracę na dotychczasowych zasadach. Natomiast pracownik, u którego zostało potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 i któryma uzasadnione podejrzenie, że do zakażenia doszło w zakładzie pracy, może złożyć u pracodawcywniosek o wszczęcie postępowaniaw sprawie otrzymaniaodszkodowania z powodu zakażenia koronawirusemod pracownika,który nie poddał się testowi w kierunku SARS-CoV-2.
Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia zaapelowałdo osób powyżej 60. roku życia o ograniczenie kontaktów z innymi osobami. – Wytrzymajmy jeszcze te kilkanaście tygodni (…) Tutaj statystyki są bezlitosne. Te osoby mają wiele chorób współistniejących. Każda infekcja, każde zakażenie koronawirusem może powodować zdecydowane pogorszenie ich stanu zdrowia. Stąd mój apel:przestrzegajmy tych wszystkich naszych zaleceń, ograniczmy kontakty. Mam nadzieję, że to jeszcze kilka tygodni i będziemy powoli wychodzić z tej piątej fali – powiedział wiceminister.
Koronawirus na świecie
W Rosji liczba dziennych przypadków zakażenia koronawirusem, po raz pierwszy od początku pandemii, przekroczyła 100 tysięcy. Ostatniej doby zakaziły się w tym kraju 113 tysięcy 122 osoby.
To dziewiąty dzień z rzędu z rekordem zakażeń. Powodem ma być rozprzestrzeniający się wariant omikron koronawirusa.
W ciągu ostatnich 24 godzin zmarło w Rosji 668 osób zakażonych koronawirusem. Liczba ofiar od początku pandemii przekroczyła 700 tysięcy.
Papież Franciszek powiedział, że rozpowszechnianie fałszywych informacji dotyczących pandemii koronawirusa jest pogwałceniem praw człowieka.Zwracając się do przedstawicieli katolickiego konsorcjum medialnego Catholic fact-checking papież podkreślił, że prawo do rzetelnych informacji, do naukowych danych na temat aktualnej sytuacji i do ochrony przed fake newsami jest prawem człowieka.
– Właściwe informacje muszą być zapewnione przede wszystkim tym, którzy są gorzej przygotowani, słabsi i najbardziej narażeni – powiedział Franciszek. Wyraził ubolewanie z powodu, jak się wyraził, “infodemii”, która kwestionuje rzeczywistość, bazując na strachu, sfałszowanych lub zmyślonych wiadomościach i rzekomych danych naukowych. Papież dodał, że ci, którzy wierzą w fałszywe informacje, nie powinni być “zamykani w gettach”, ale należy podejmować próby przekonania ich naukową prawdą.
Ponad połowa dorosłych Europejczyków w Unii otrzymała dawkę przypominającą szczepionki przeciw Covid-19 – poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. – 82 procent dorosłych jest zaszczepionych – to dobra wiadomość, ale musimy zrobić więcej” – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej. Dodała, że “każdy, kto może, powinien się zaszczepić i zgłosić po dawkę przypominającą. To najlepsza ochrona przed koronawirusem, także mutacją omikron. Ursula von der Leyen powiedziała, że z danych ekspertów wynika, że jeśli wszyscy Europejczycy otrzymaliby dawki przypominające, to można byłoby uniknąć około miliona hospitalizacji w Unii.
Anglia cofa obostrzenia związane z omikronem. Przepustki covidowe i zasłanianie twarzy nie są już obowiązkowe. Rząd tłumaczy decyzję spadkiem liczby zakażeń i faktem, że kraj jest w światowej czołówce szczepień dawką przypominającą. Przyjęło ją już 37 milionów ludzi. Zamiast nakazów i zakazów – osobista odpowiedzialność. Tak decyzję tłumaczy rząd Borisa Johnsona. Kluby, sale koncertowe, kina i teatry mogą dalej prosić o przepustki covidowe. Ale nie muszą. Wiele sklepów i lokali usługowych nadal prosi jednak klientów, by założyli maseczkę. National Rail, zrzeszenie przewoźników kolejowych apeluje: “zróbcie to, myśląc o innych”. W londyńskim metrze nadal jest to obowiązek. Decyzja leży w gestii burmistrza stolicy. Bez maseczki można zostać wyproszonym z pociągu. W praktyce jednak egzekwowanie tych reguł będzie trudniejsze niż dotąd.
W Szkocji, Irlandii Północnej Walii zasłanianie twarzy nadal jest obowiązkowe. Władze tych krajów luzują obostrzenia wolniej.
Europejska Agencja Leków zatwierdziła lek Paxlovid przeciw covid amerykańskiej firmy Pfizer. By został on dopuszczony do obrotu na unijnym rynku ostateczną zgodę musi dać jeszcze Komisja Europejska, ale będzie to już tylko formalność. Unijna agencja poinformowała, że Paxlovid to pierwszy lek przeciwwirusowy podawany doustnie, który jest zalecany w leczeniu na terenie Wspólnoty. Jest on przeznaczony dla osób dorosłych, które nie wymagają dodatkowego tlenu, a są w grupie ryzyka z możliwością ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem. Chodzi o osoby starsze, z obniżoną odpornością, cierpiących na rzadkie choroby. Eksperci unijnej agencji wydali rekomendację na podstawie badań z udziałem pacjentów z covid. Wykazały one, że leczenie Paxlovidem znacząco zmniejszyło liczbę hospitalizacji lub zgonów pacjentów z co najmniej jednym schorzeniem narażającym ich na ciężki przebieg zakażenia.
KAI/
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |