57 262 nowe zakażenia koronawirusem w Polsce w ciągu doby. Ponad tysiąc osób podłączonych do respiratorów [RAPORT]
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju, w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 57 262 osób. W Łódzkiem COVID-19 zdiagnozowano u 3877 pacjentów.
Dzisiaj (28 stycznia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o57 262nowych przypadkach. W Łódzkiempotwierdzono3877nowych zachorowań na COVID-19.
Z powodu COVID-19 zmarło 85 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 186 osób.
zachodniopomorskiego (2220), kujawsko-pomorskiego (2186), warmińsko-mazurskiego (1756), opolskiego (1632), podlaskiego (1207), świętokrzyskiego (1040), lubuskiego (887). 257 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) January 28, 2022
W szpitalach przebywa 14 453 pacjentów z COVID-19, w tym 1 074 chorych podłączonych do respiratorów. Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 30 317 łóżek i 2 710 respiratorów.
Resort zdrowia przekazał, że na kwarantannie przebywają 1 068 384 osoby. MZ poinformowało też, że wyzdrowiało dotąd 3 905 776 zakażonych.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/yqWpSnNbgO
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) January 28, 2022
Koronawirus w Łódzkiem
Jak poinformował szef misji olimpijskiej Konrad Niedźwiedzki, czworo członków reprezentacji Polski uzyskało pozytywny wynik na koronawirusa. Wśród zakażonych jest Natalia Czerwonka – łyżwiarka szybka, która trenuje w klubie Arena Tomaszów Mazowiecki. Czytaj więcej
Zobacz też: Kolejny mecz Piotrcovii przełożony. COVID-19 w zespole rywalek
Zachorowań na COVID-19 jest więcej niż kiedykolwiek. Ostatniej dobry w województwie łódzkim koronawirusa zdiagnozowano u blisko 2,5 tys. osób. Przed punktami wymazowymi tworzą się coraz dłuższe kolejki. Czytaj więcej
105 w kraju, kilkanaście z regionu łódzkiego, tyle aptek zgłosiło się pierwszego dnia do rządowego programu testowania. Te w Łodzi, tak jak “Apteka u Dominika” czekają jeszcze na dostawę testów z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Czytaj więcej
Dziś decyzja ws. skrócenia kwarantanny
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że dziś zapadnie decyzja w sprawie dalszego skrócenia kwarantanny. W Programie 1. Polskiego Radia wskazał, że rosnąca liczba osób przebywających w izolacji może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie gospodarki.
Waldemar Kraska powiedział, że resort zdrowia dostrzega ten problem i pracuje nad tym, aby zdecydowanie skrócić kwarantannę. Dodał, że dziś minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosi decyzję w tej sprawie.
Od wtorku (25.01) kwarantanna dla osób, które miały kontakt z wirusem, została skrócona do 7 dni. Obecnie w izolacji domowej przebywa ponad milion Polaków.
W punktach wymazowych będą wykonywane testy na COVID-19
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że od przyszłego tygodnia testy na koronawirusa będą wykonywane we wszystkich punktach wymazowych. W Programie 1. Polskiego Radia mówił, że rządowa strategia walki z piątą falą pandemii przewiduje zwiększenie częstotliwości testowania.
Wiceminister Kraska przypomniał też, że od wczoraj testy antygenowe można wykonać w niektórych aptekach. Wskazał, że do tej pory do programu przystąpiło 137 aptek i – jak zaznaczył – liczba chętnych placówkę systematycznie rośnie. Powiedział, że od przyszłego tygodnia szybki test antygenowy będzie można wykonać także w punktach wymazowych, które do tej pory pobierały próbki na badanie PCR. Dodał, że testy będą darmowe i będzie je można wykonać bez skierowania.
Waldemar Kraska poinformował także, że minionej doby wykonano w Polsce 178 tysięcy testów na obecność koronawirusa. Ponad 57 tysięcy z nich dało wynik pozytywny.
Koronawirus na świecie
Ponad połowa dorosłych Europejczyków w Unii otrzymała dawkę przypominającą szczepionki przeciw Covid-19 – poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Dodała, że 82 procent dorosłych jest zaszczepionych. “To dobra wiadomość, ale musimy zrobić więcej” – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej. Dodała, że “każdy, kto może, powinien się zaszczepić i zgłosić po dawkę przypominającą. To najlepsza ochrona przed koronawirusem, także mutacją omikron. Ursula von der Leyen powiedziała, że z danych ekspertów wynika, że jeśli wszyscy Europejczycy otrzymaliby dawki przypominające, to można byłoby uniknąć około miliona hospitalizacji w Unii.
Anglia cofa obostrzenia związane z omikronem. Przepustki covidowe i zasłanianie twarzy nie są już obowiązkowe. Rząd tłumaczy decyzję spadkiem liczby zakażeń i faktem, że kraj jest w światowej czołówce szczepień dawką przypominającą. Przyjęło ją już 37 milionów ludzi. Zamiast nakazów i zakazów – osobista odpowiedzialność. Tak decyzję tłumaczy rząd Borisa Johnsona. Kluby, sale koncertowe, kina i teatry mogą dalej prosić o przepustki covidowe. Ale nie muszą. Wiele sklepów i lokali usługowych nadal prosi jednak klientów, by założyli maseczkę. National Rail, zrzeszenie przewoźników kolejowych apeluje: “zróbcie to, myśląc o innych”. W londyńskim metrze nadal jest to obowiązek. Decyzja leży w gestii burmistrza stolicy. Bez maseczki można zostać wyproszonym z pociągu. W praktyce jednak egzekwowanie tych reguł będzie trudniejsze niż dotąd. W lipcu zeszłego roku, gdy rządowy nakaz zniknął po raz pierwszy, liczba ludzi zasłaniających usta i nos w kolejce podziemnej wyraźnie się zmniejszyła. Szczyt zakażeń w Anglii nastąpił na przełomie roku. Potem nastąpił gwałtowny spadek, ale w ostatnich dniach przyszła stabilizacja na wysokim poziomie. Ok – 80 000 dziennie. W skali całego Królestwa to ponad 90 000. Podczas tej fali zakażenia w mniejszym stopniu przekładają się jednak na hospitalizacje i zgony. To efekt wysokiego wyszczepienia populacji oraz faktu, że wariant powoduje lżejszy przebieg choroby, szczególnie pośród tych, którzy przyjęli dawkę przypominającą. W Szkocji, Irlandii Północnej Walii zasłanianie twarzy nadal jest obowiązkowe. Władze tych krajów luzują obostrzenia wolniej.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Europejska Agencja Leków zatwierdziła lek Paxlovid przeciw covid amerykańskiej firmy Pfizer. By został on dopuszczony do obrotu na unijnym rynku ostateczną zgodę musi dać jeszcze Komisja Europejska, ale będzie to już tylko formalność. Unijna agencja poinformowała, że Paxlovid to pierwszy lek przeciwwirusowy podawany doustnie, który jest zalecany w leczeniu na terenie Wspólnoty. Jest on przeznaczony dla osób dorosłych, które nie wymagają dodatkowego tlenu, a są w grupie ryzyka z możliwością ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem. Chodzi o osoby starsze, z obniżoną odpornością, cierpiących na rzadkie choroby. Eksperci unijnej agencji wydali rekomendację na podstawie badań z udziałem pacjentów z covid. Wykazały one, że leczenie Paxlovidem znacząco zmniejszyło liczbę hospitalizacji lub zgonów pacjentów z co najmniej jednym schorzeniem narażającym ich na ciężki przebieg zakażenia.Pacjentów podzielono na dwie grupy – jedna zaczęła otrzymywać Paxlovid 5 dni po wystąpieniu objawów covid, druga otrzymywała placebo. Po miesiącu leczenia 8 pacjentów z ponad tysiąca, którzy otrzymali lek było hospitalizowanych przez okres dłuższy niż 24 godziny. Żadna nie zmarła. Natomiast z grupy ponad tysiąca osób, które otrzymywały placebo 66 trafiło do szpitali, zmarło 9 osób.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |