Kontrowersje wokół gali MMA-VIP 4 w Wieluniu. Burmistrz odpowiada: umów należy dotrzymywać
Cała Polska od kilku dni patrzy w kierunku Wielunia, szukając odpowiedzi na pytanie, czy w tym mieście zostanie zorganizowana kontrowersyjna gala MMA-VIP 4. Inicjatorem wydarzenia jest Marcin Najman, były bokser, obecnie zawodnik MMA. Najwięcej emocji wzbudza jednak fakt, że impreza firmowana jest nazwiskiem Andrzeja “Słowika” Zielińskiego, byłego szefa gangu pruszkowskiego. Mimo wielu głosów sprzeciwu Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia, nie zamierza zrywać umowy z organizatorem gali.
Radni mówią “nie”, burmistrz nie zmienia zdania
Dziś (27.01) Rada Miejska w Wieluniu jednogłośnie podjęła intencyjną uchwałę nawołującą do rozwiązania umowy najmu hali sportowej, w której ma się odbyć gala. – Zmusza nas to do kategorycznego sprzeciwu wobec działań burmistrza. Okrywają nasze miasto hańbą i ośmieszają mieszkańców – mówi radny Radosław Wojtuniak.
Mimo podjętej uchwały intencyjnej Paweł Okrasa, włodarz Wielunia, nie zamierza zmieniać zdania i zrywać umowy z Marcinem Najmanem – Umów należy dotrzymywać – argumentuje.
Wojewoda przeciwny organizacji gali, radny chce odwołania burmistrza
Swój sprzeciw wobec organizacji gali MMA-VIP 4 w Wieluniu wyraził także Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki. Zamierza przekonać Pawła Okrasę do wycofania się ze swojej decyzji. – Jestem załamany tym, co widzę w Wieluniu. Zamierzam w najbliższym czasie wystąpić do burmistrza o zmianę decyzji. Na razie skorzystam z miękkich środków perswazji. Sprawa jest jednak bardzo rozwojowa. Jednocześnie przynosi wstyd Wieluniowi i całemu województwu – podkreśla wojewoda.
Krok dalej idzie radny Tomasz Akulicz – chce odwołania ze stanowiska Pawła Okrasy. Były przewodniczący wieluńskiej rady miejskiej zamierza zebrać 6 podpisów radnych pod wnioskiem o odwołanie włodarza gminy. Dopiero wtedy wniosek może trafić na sesję.
Trwają rozmowy z radnymi, których poparcie potrzebne jest do wszczęcia procedury referendalnej. – Sytuacja wymaga zastanowienia się, czy taka osoba, jak Paweł Okrasa może nadal pełnić obowiązki burmistrza Wielunia. Do tego, aby burmistrz wycofał się z feralnego pomysłu, namawiają go różne środowiska, w tym również młodzież. Nic nie przynosi skutku. W kilka dni mocno ucierpiał wizerunek Wielunia – zaznacza Akulicz.
Wniosek o odwołanie burmistrza Pawła Okrasy czeka na podpis radnych w biurze rady.
Kontrowersyjna gala wzbudza emocje w całej Polsce
Organizację gali MMA-VIP 4 w Wieluniu neguje także Krzysztof Stanowski, znany dziennikarz sportowy. Przyjechał do Wielunia, by porozmawiać z burmistrzem na temat tej kontrowersyjnej sytuacji.
Spotkanie Stanowskiego z gospodarzem Wielunia wywołało jeszcze większe emocje niż samo podpisanie umowy na organizację kontrowersyjnej gali. Dziennikarzowi nie podoba się to, że Miasto zgadza się na organizowanie “mafijnej gali”. Jejbossem jest Andrzej “Słowik” Zieliński, były szef gangu pruszkowskiego.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Awantura o galę MMA-VIP 4 w Wieluniu | audio (m4a) audio (oga) | |
Dr Mariusz Woźniakowski o organizacji kontrowersyjnej gali MMA-VIP 4 w Wieluniu | audio (m4a) audio (oga) |
Krzysztof Stanowski podczas rozmowy wielokrotnie zadawał Pawłowi Okrasie prowokacyjne pytania. Sprawdzał w ten sposób, czy są jakieś granice, których nie można przekroczyć, gdy chce się zorganizować daną imprezę w Wieluniu.
– Chcę w Wieluniu zorganizować zjazd pedofili, którzy już odsiedzieli wyrok. Podczas tego wydarzenia chciałbym jeszcze połączyć się online z Mariuszem Trynkiewiczem – mówił Stanowski. Od burmistrza Wielunia usłyszał “panie kochany, może pan robić, co tylko chce. Żyjemy w wolnym kraju, a ja jestem wolnościowcem”.
Zobacz całą rozmowę:
Po spotkaniu z dziennikarzem Paweł Okrasa odniósł się do swojej wypowiedzi. – Powiedziałem wyraźnie, że udostępnimy halę na każdą działalność, która jest zgodna z polskim prawem. Pedofilia w Polsce nie jest zgodna z prawem. Jeśli Krzysztof Stanowski mówi, że chce złożyć wniosek o organizację zjazdu byłych pedofili, to przyznam, że czekam na taki wniosek. Przyjmiemy go i skierujemy do CBŚ – komentuje burmistrz.
W środę (26.01) przed wieluńskim ratuszem poza Marcinem Najmanem, organizatorem gali, zebrał się tłum kilkuset mieszkańców. Wejścia do magistratu strzegli policjanci.
– Podczas zabezpieczenia w pewnym momencie część osób ze zgromadzenia zaczęła wchodzić do środka urzędu. Na drzwi natarła większa grupa uczestników zgromadzenia. Kierownik biura burmistrza poinformował, że na spotkanie z włodarzem Wielunia mogą wejść tylko osoby zaproszone. Z uwagi na ten komunikat do urzędu nie wpuszczano osób niezaproszonych na spotkanie. Policjanci umożliwiali jednak wejście do budynku każdej osobie, która w tym czasie przychodziła w innych sprawach urzędowych – tłumaczy st. asp. Katarzyna Grela, oficer prasowy wieluńskiej policji.
“Więcej osób usłyszy o Wieluniu”
W opinii dr Mariusza Woźniakowskiego z Katedry Marketingu Uniwersytetu Łódzkiego nieustępliwość burmistrza może mu zaszkodzić. Na sytuacji nie musi jednak ucierpieć całe miasto. – W dłuższej perspektywie może się okazać, że więcej osób o Wieluniu usłyszy. Troszkę, jak w show-biznesie. Nie ważne, jak mówią, byleby nazwiska nie przekręcili – ocenia ekspert.
Posłuchaj całej rozmowy:
Na wynajmie hali na organizację gali MMA Wieluń ma zarobić 10 tys. zł. W umowie nie ma zapisu dotyczącego kary finansowej w przypadku jej zerwania przez samorząd. W innych zapisach kontraktu obowiązują przepisy kodeksu cywilnego.
Czytaj także: Afera i skandal w związku z Galą MMA w Wieluniu
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z SIERADZA I REGIONU |