Koronawirus: Blisko 37 tys. zakażeń w Polsce w ciągu doby. W Łódzkiem 2473 nowe przypadki COVID-19 [RAPORT]
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju, w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 36 tys. 995 osób. W Łódzkiem COVID-19 zdiagnozowano u 2473 pacjentów.
Dzisiaj (25 stycznia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o36995 nowych przypadkach. W Łódzkiempotwierdzono 2473 nowe zachorowania na COVID-19.
Z powodu COVID-19 zmarła 63 osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 189osób.
zachodniopomorskiego (1268), lubelskiego (1147), warmińsko-mazurskiego (776), kujawsko-pomorskiego (744), opolskiego (532), świętokrzyskiego (481), lubuskiego (469), podlaskiego (376). 138 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) January 24, 2022
Według danych Ministerstwa Zdrowia obecnie na oddziałach covidowych hospitalizowanych jest 14 tysięcy153 osoby, czyli o478 więcej niż dzień wcześniej. Do dyspozycji chorych na COVID-19 jest ponad 30 tysięcy łóżek szpitalnych.
Zajęte są 1164 respiratory. Od wczoraj liczba ta spadła o 70. Łącznie na oddziałach covidowych jest ponad 2 tysiące 700 takich urządzeń.
Liczba osób objętych kwarantanną to946 tysięcy 658 czyli o ponad127 tysięcy mniej niż dzień wcześniej.
Do tej pory w Polsce wyzdrowiało 3 miliony 866 tysięcy 914 osób, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/QqsGQsUHSD
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) January 25, 2022
Koronawirus w Łódzkiem
Członkini Rady Medycznej profesor Anna Piekarska z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Biegańskiego w Łodzi jest jedną z trzynastu osób, które zrezygnowały z doradzania rządowi ws. epidemii.Czytaj więcej
Zdaniem lekarzy piąta fala koronawirusa w Polsce zaczyna znacząco wzrastać.Zachorowań może być dużo więcej niż do tej pory,bo wariant Omikron jest dużo bardziej zaraźliwy.
Zobacz także:Specjalistyczny oddział dla chorych z COVID-19 w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi [ZDJĘCIA]
Szczepieniadla osób w wieku 16-18 lat
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od jutra mogą szczepić się osoby w wieku 16-18 lat. W komunikacie opublikowanym przez resort napisano, że zalecenia te są zgodne ze strategią Światowej Organizacji Zdrowia oraz Agencji do spraw Żywności i Leków.
“25 stycznia 2022 roku rozpocznie się proces wystawiana skierowań na dawkę przypominającą dla osób zaszczepionych dwoma dawkami, które ukończyły 16 rok życia” – napisano w oświadczeniu.
Szczepienie przypominające będzie wykonywane za pomocą preparatu Pfizer-BioNTech u osób, u których minęło co najmniej pięć miesięcy od dwudawkowego szczepienia przeciwko COVID-19.
Dalsze losy nauki stacjonarnej w szkołach
W ciągu kilkudziesięciu godzin Ministerstwo Edukacji i Nauki ma podjąć decyzję w sprawie dalszych losów nauki stacjonarnej w szkołach – podaje resort. Nie jest wykluczone ograniczenie zajęć w szkołach.
W tej sprawie minister Przemysław Czarnek i wiceminister Marzena Machałek rozmawiali z Głównym Inspektorem Sanitarnym. Uzgodniono 3 warianty postępowania zależne od tego jak rozwinie się sytuacja epidemiczna w Polsce. W zależności od decyzji służb sanitarnych lekcje w szkołach mogą ulec ograniczeniu – podaje ministerstwo.
Koronawirus na świecie
W Belgii poziom dobowych zakażeń koronawirusem w ubiegłym tygodniu wzrósł o 77 procent w porównaniu z sytuacją sprzed dwóch tygodni, a liczba dziennych przyjęć do szpitali o ponad połowę. Rośnie wskaźnik pozytywnych testów. Tak wynika z danych belgijskiego instytutu zdrowia publicznego.
W ubiegłym tygodniu w Belgii każdego dnia potwierdzano między 55 tysięcy a 62 tysiące zakażeń koronawirusem. Wskaźnik testów pozytywnych wynosi ponad 44 procent i jest najwyższy od początku wybuchu pandemii.
Wzrosła nieznacznie, do 22, dobowa liczba zgonów z powodu koronawirusa. Do szpitali dziennie przyjmowano 314 osób z Covid-19.
Obecnie na oddziałach leży ponad 3 tysiące 300 zakażonych pacjentów. Jedyny spadek, jaki odnotowano, to liczba zajętych miejsc na oddziałach intensywnej terapii.Jeśli chodzi o szczepienia, to 77 procent wszystkich mieszkańców 11-milionowej Belgii jest w pełni zaszczepionych. Dawkę przypominającą otrzymało 55 procent.Wczoraj belgijskie władze zdecydowały, że wkrótce czwartą dawkę otrzymają osoby z obniżoną odpornością.
30 350 zakażeń koronawirusem potwierdzono w poniedziałek w Czechach – podało tamtejsze ministerstwo zdrowia. Liczba nowych infekcji jest najwyższa od początku pandemii. Państwowy Instytut Zdrowia poinformował, że wariant omikron koronawirusa wykryto w 95 procentach próbek przebadanych w ubiegłym tygodniu.
Najnowsze dane resortu zdrowia mówią o niespełna 1 700 osobach hospitalizowanych w związku z Covid-19. W porównaniu z niedzielą liczba chorych w szpitalach wzrosła o około 250 osób, jednak wciąż utrzymuje się na niższym poziomie niż przed tygodniem. W ciągu ostatnich siedmiu dni zmarło w Czechach 134 chorych na Covid-19.
Czeski parlament zajmie się dziś tak zwaną ustawą pandemiczną, która reguluje część restrykcji sanitarnych. Przyjęte w ubiegłym roku przepisy wygasają z końcem lutego.
Rząd chce, aby ustawa pandemiczna obowiązywała bezterminowo. Pod obrady Izby Poselskiej trafi też projekt przepisów o dodatkowych dziesięciu dniach wolnego w szkołach, które dyrektorzy będą mogli wykorzystać w przypadku dużej liczby nauczycieli na kwarantannie.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zamierza utrzymać obecny kurs w walce z pandemią. W związku z rosnącą liczbą zakażeń wariantem omikron koronawirusa rząd nie planuje na razie łagodzić restrykcji. Nie chce ich jednak też zaostrzać.
Szef rządu federalnego stwierdził, że jego strategia się sprawdziła, mimo wszelkich różnic z kursem obranym przez inne kraje w Europie.”Obecna sytuacja utwierdza nas w przekonaniu, że ta droga jest słuszna. W każdym razie jest za wcześnie, by rysować jakiekolwiek perspektywy otwarcia” – zaznaczył Olaf Scholz.
Za kontynuacją aktualnej strategii opowiedział się także minister zdrowia Karl Lauterbach, który spodziewa się szczytu fali zakażeń wariantem omikron w połowie lutego. Wtedy odbędzie się kolejne spotkanie kanclerza Olafa Scholza z premierami landów, na którym mogą też zapaść dalsze decyzje dotyczące kampanii szczepień.Obecnie w Niemczech obowiązuje tak zwana zasada “2G”, wykluczająca z życia publicznego osoby bez certyfikatu szczepień lub zaświadczenia o przebyciu Covid-19. Przepisy budzą sprzeciw przedstawicieli wielu branż. W lutym rząd chce przedstawić kolejne programy pomocowe dla firm dotkniętych pandemią.
W Niemczech wykryto wczoraj prawie 127 tysięcy przypadków koronawirusa.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |