Jeżów miastem. Waldemar Buda wystąpił z wnioskiem do ministra spraw wewnętrznych i administracji
Kolejna miejscowość w Łódzkiem chce być miastem. Waldemar Buda, łódzki poseł i wiceminister rozwoju wystąpił z wnioskiem do ministra spraw wewnętrznych i administracji o przeanalizowanie otrzymania praw miejskich przez Jeżów.
– Oficjalnie wystąpiłem do ministra spraw wewnętrznych i administracji o wstępne przeanalizowanie możliwości uzyskania praw miejskich przez gminę Jeżów. Otrzymałem pozytywne zapewnienie, że Jeżów spełnia te wymagania i że spokojnie możemy rozpoczynać procedurę otrzymywania tych praw tak, żeby1 stycznia 2023 roku doszło do przekształcenia. Potrzebna jest uchwała, decyzja Rady Ministrów, ale oficjalnie rozpocząłem proces zmiany statusu – mówi Waldemar Buda.
Poseł i wiceminister rozwoju dodaje, że w Jeżowie jest absolutna zgoda co do tego, że odzyskanie praw miejskich to szansa na rozwój. – Rozmawiałem z wójtem i mieszkańcami, wszyscy są zgodni. Odzyskanie praw miejskich Jeżowa to też szansa dla młodych ludzi, którzy chcą w nim mieszkać czy też wrócić po studiach. Status miasta daje możliwości na dodatkowe środki na rozwój. Nie ma tu osób niezadowolonych czy takich, które mogłyby cokolwiek stracić. Cieszę się, że Jeżów zmierza w tym kierunku – informuje Buda.
Jeżów jako miejsce historyczne
Jeżów stracił prawa miejskie ukazem carskim w 1869 roku. Była to kara za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym, którego rocznicę wybuchu obchodzić będziemy jutro (22 stycznia). – Jeżów miał wiele trudnych okresów od potopu szwedzkiego po pożary, zabory, które negatywnie się na nim odbiły. Był moment, w którym sam Jeżów miał kilkudziesięciu mieszkańców, ale zdołał się odbudować i ma teraz swój lepszy okres. Chcemy go wspierać, by ta dynamika rozwoju była jeszcze większa.
To kolejny przypadek odzyskania praw miejskich w Łódzkiem
W 2022 roku wwojewództwie łódzkim przybyły nam dwa nowe miasta. Prawa miejskie odzyskał m.in. Lutomiersk, w powiecie pabianickim.
Lutomierskprawa miejskie nabył w 1274 roku. Stracił je niemal po 600 latach. W 1870 roku miasto zostałozdegradowane przez cara za pomoc w powstaniu styczniowym. – To była kara rosyjskiego cara po powstaniu styczniowym związana ze wsparciem powstańców. Zmieniamy te wektory historii, a przez dekady mało kto dostrzegał ten problem –mówił w czasie uroczystości nadania praw miejskich premier Mateusz Morawiecki.
Oprócz Lutomierska, w województwie łódzkimprawa miejskie odzyskał także Bolimów. Miasto z powiatu skierniewickiego pierwotnie zyskało przywileje w latach 30. XV wieku. Podobnie jak Lutomierskstraciło je po powstaniu styczniowym.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |