Koronawirus: Kolejny wzrost zakażeń w Polsce. W Łódzkiem ponad 1000 przypadków [RAPORT]
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju, w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 36 tys. 665 osób. W Łódzkiem COVID-19 zdiagnozowano u 1765 pacjentów.
Dzisiaj (21 stycznia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 36665 nowych przypadkach. W Łódzkiempotwierdzono1765 nowych zachorowań na COVID-19.
Z powodu COVID-19 zmarło 67 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 181 osób.
zachodniopomorskiego (1410), kujawsko-pomorskiego (1158), warmińsko-mazurskiego (1138), świętokrzyskiego (715), opolskiego (699), podlaskiego (585), lubuskiego (514). 183 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) January 21, 2022
W szpitalach przebywa 13 tysięcy 624 pacjentów covidowych – informuje Ministerstwo Zdrowia. To o 146 mniej, niż wczoraj.
W ciągu doby liczba zajętych respiratorów spadła o 26. Obecnie podłączonych jest do nich 1271 pacjentów.
Kwartanną objętych jest obecnie 747 tysięcy 290 osób, a więc o przeszło 128 tysięcy więcej, niż wczoraj.
Do tej pory w Polsce wyzdrowiało 3 miliony 823 tysiące 409 osób, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/53kJTycz9O
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) January 21, 2022
Koronawirus w Łódzkiem
Członkini Rady Medycznej profesor Anna Piekarska z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Biegańskiego w Łodzi jest jedną z trzynastu osób, które zrezygnowały z doradzania rządowi ws. epidemii.Czytaj więcej
Zdaniem lekarzy piąta fala koronawirusa w Polscewłaśnie zaczyna znacząco wzrastać.Zachorowań może być dużo więcej niż do tej pory,bo wariant Omikron jest dużo bardziej zaraźliwy.
Zobacz także:Specjalistyczny oddział dla chorych z COVID-19 w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi [ZDJĘCIA]
W województwie łódzkim potwierdzonopierwsze przypadki zakażenia omikronem– nowym wariantem koronawirusa. Wszystkie osoby zakażone mają do czterdziestu kilku lat.Sześć próbek pochodziło od mieszkańców Łodzi.Jedna osoba jest mieszkańcem powiatu pabianickiego.- Sześć z tych przypadków jest potwierdzonych w bazie. Jeden czeka na potwierdzenie – informuje Anna Guzek z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi.Czytaj więcej
S. Karczewski o ustawie dot. weryfikacji covidowej
Senator Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Karczewski oświadczył, że w pełni popiera projekt ustawy dotyczący weryfikacji covidowej.
W Programie Pierwszym Polskiego Radia były marszałek Senatu podkreślił, że wprowadzenie ustawy jest potrzebne ze względu na sytuację epidemiczną. “Wiemy, że liczba zachorowań gwałtownie wzrasta. Mamy właściwie nałożenie się piątej fali na czwartą falę. Olbrzymia liczba zapowiadanych również, prognozowanych zachorowań też stwarza ryzyko zwiększonej ilości hospitalizacji i niestety zwiększonej ilości zgonów” – powiedział senator Karczewski.
Gość Jedynki przyznał, że część posłów PiS jest nastawiona sceptycznie do projektu. Wyraził jednak przekonanie, że ci, którzy zagłosują przeciwko lub wstrzymają się od głosu, pozostaną w klubie PiS.
Projekt ustawy, przygotowany przez posła PiS Czesława Hoca, przewiduje, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19, posiadaniu ważnego, negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub informacji o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2. Pracownicy będą mogli wykonywać nieodpłatne testy w kierunku SARS-CoV-2, w tym finansowane z pieniędzy publicznych.
W. Bernacki: Nie planujemy decyzji ws. obowiązku prowadzenia zdalnie zajęć na uczelniach
Wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki powiedział w Polskim Radiu 24, że resort edukacji nie ma planów, by w związku z pandemią obowiązkowo wprowadzić zajęcia zdalne na uczelniach. Wiceminister dodał, że uczelnie są autonomiczne i o trybie nauki decydują ich władze.
Włodzimierz Bernacki mówił, że odsetek zaszczepionych w środowisku akademickim jest porównywalny z odsetkiem zaszczepionych medyków. “W przestrzeni akademickiej to ryzyko zakażenia owszem istnieje, ale jednocześnie przy tak wysokim wyszczepieniu osoby uczestniczące w tych seminariach, konwersatoriach czy wykładach w tych mniejszych grupach, ci ludzie są po prostu bezpieczni” – mówi wiceminister. “Zatem nie planujemy jakichkolwiek decyzji odnoszących się, dotyczących wprowadzenia rygoru, przymusu prowadzenia zajęć w trybie zdalnym” – dodał.
Wiceminister mówił, że resort pozostaje w kontakcie z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich z Radą Główną Szkolnictwa Wyższego.
Koronawirus na świecie
W Austrii szczepienia przeciw COVID-19 będą obowiązkowe dla wszystkich dorosłych. To pierwszy taka decyzja w Unii Europejskiej. Austriacki parlament opowiedział się za obowiązkowymi szczepieniami w głosowaniu. W 183-osobowej izbie za rozwiązaniem głosowało 137 posłów, przeciw 33. Wprowadzenie obowiązku poparły wszystkie partie, przeciwna była jedynie najbardziej prawicowa. Zgodnie z nowym prawem, które wejdzie w życie 4 lutego, niezaszczepieni od połowy marca będą mogli zostać ukarani grzywną w wysokości do 3600 euro. Rząd pierwotnie chciał objąć obowiązkiem szczepień wszystkich mających co najmniej 14 lat. Ostatecznie jednak dotyczy on wszystkich dorosłych, poza kobietami w ciąży i osobami zwolnionymi ze względów medycznych. Przeciwko obowiązkowym szczepieniom od listopada, kiedy zapowiedziano wprowadzenie takiego przepisu, w weekendy odbywały się regularne protesty dziesiątek tysięcy osób. W pełni zaszczepionych jest 72 procent mieszkańców 9-milionowej Austrii. Od początku pandemii na COVID-19 zmarło tam prawie 14 tysięcy osób, potwierdzono 1,5 miliona zakażeń.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Francja poluzuje restrykcje sanitarne wprowadzone w związku z piątą falą pandemii koronawirusa – poinformował rzecznik rządu Gabriel Attal. Szczegółowy harmonogram znoszenia obostrzeń przedstawi dziś wieczorem premier Jean Castex. Francuskie władze przewidują, że w przyszłych dniach fala spowodowana wariantem Omikron koronawirusa zacznie opadać. Rzecznik rządu Gabriel Attal poinformował, że prezydent Emmanuel Macron wziął dziś udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa do spraw pandemii Covid-19, podczas którego podjęto decyzję o stopniowym znoszeniu obostrzeń. Zmiany, o których poinformuje premier Jean Castex mają dotyczyć obowiązujących obecnie limitów osób w miejscach kultury i sportu, zasad dotyczących pracy zdalnej oraz otwarcia dyskotek – zamkniętych w całym kraju od początku grudnia. “Wprowadzenie paszportów szczepionkowych pozwoli nam również poluzować część restrykcji. To nowe narzędzie pozwoli nam zwiększyć poziom bezpieczeństwa w wielu miejscach” – tłumaczył rzecznik rządu. System paszportów szczepionkowych ma wejść w życie pod koniec tygodnia. Francuskie władze podkreślają jednak, że sytuacja epidemiczna w kraju jest nadal poważna. W ostatnim tygodniu potwierdzano średnio 320 tysięcy nowych zakażeń dziennie.
Na Ukrainie odnotowano znaczny wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem- w ciągu ostatniej doby stiwerdzono 18,5 tysiąca infekcji. Poinformował ukraiński resort zdrowia. Najgorsza sytuacja panuje na zachodzie kraju. Wzrost zakażeń odnotowany w ciągu ostatniej doby to niemal dwa razy więcej niż tydzień temu. Wczoraj do szpitali trafiło 2500 pacjentów. Zmarło 131 osób. Najwięcej nowych przypadków koronawirusa wykrywanych jest w obwodzie iwanofrankowskim. Tam ministerstwo zdrowia chce wprowadzić czerwony – najwyższy stopień zagrożenia epidemiologicznego. Ostatniej doby zaszczepiło się ponad 70 tysięcy Ukraińców. Ogółem, dwie dawki szczepionki przyjęło 35 procent ukraińskiego społeczeństwa.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |