Koronawirus: 10 445 nowych zakażeń w Polsce, ponad 500 w Łódzkiem [RAPORT]
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju, w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 10 tys. 445 osób. W Łódzkiem COVID-19 zdiagnozowano u 530 pacjentów.
Dzisiaj (17 stycznia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 10 445 nowych przypadkach. W Łódzkiempotwierdzono530 nowych zachorowań na COVID-19.
Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 4 osoby.
lubelskiego (349), kujawsko-pomorskiego (293), warmińsko-mazurskiego (260), opolskiego (249), świętokrzyskiego (202), lubuskiego (171), podlaskiego (121). 85 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) January 17, 2022
W Polsce jest hospitalizowanych 14 tysięcy 601 chorych na Covid-19. To o 82 więcej, niż wczoraj.
Najnowsze dane przedstawiło Ministerstwo Zdrowia. Wspomagania respiratorem wymaga 1519 chorych. To o 39 mniej, niż w dniu wczorajszym.
Na kwarantannie jest 266 tysięcy 535 osób. To o 3 tysiące 68 więcej, niż wczoraj.
Za ozdrowieńców uznano 3 miliony 800 tysięcy 51 osób – 9 tysięcy 674 więcej, niż poprzedniego dnia.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/7utLZKBDWO
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) January 17, 2022
Koronawirus w Łódzkiem
Członkini Rady Medycznej profesor Anna Piekarska z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Biegańskiego w Łodzi jest jedną z trzynastu osób, które zrezygnowały z doradzania rządowi ws. epidemii. Czytaj więcej
Zdaniem lekarzy piąta fala koronawirusa w Polscewłaśnie zaczyna znacząco wzrastać.Zachorowań może być dużo więcej niż do tej pory,bo wariant Omikron jest dużo bardziej zaraźliwy.
Zobacz także:Specjalistyczny oddział dla chorych z COVID-19 w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi [ZDJĘCIA]
W województwie łódzkim potwierdzonopierwsze przypadki zakażenia omikronem– nowym wariantem koronawirusa. Wszystkie osoby zakażone mają do czterdziestu kilku lat.Sześć próbek pochodziło od mieszkańców Łodzi.Jedna osoba jest mieszkańcem powiatu pabianickiego.- Sześć z tych przypadków jest potwierdzonych w bazie. Jeden czeka na potwierdzenie – informuje Anna Guzek z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi.Czytaj więcej
W. Bernacki: Nie planujemy decyzji ws. obowiązku prowadzenia zdalnie zajęć na uczelniach
Wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki powiedział w Polskim Radiu 24, że resort edukacji nie ma planów, by w związku z pandemią obowiązkowo wprowadzić zajęcia zdalne na uczelniach. Wiceminister dodał, że uczelnie są autonomiczne i o trybie nauki decydują ich władze.
Włodzimierz Bernacki mówił, że odsetek zaszczepionych w środowisku akademickim jest porównywalny z odsetkiem zaszczepionych medyków. “W przestrzeni akademickiej to ryzyko zakażenia owszem istnieje, ale jednocześnie przy tak wysokim wyszczepieniu osoby uczestniczące w tych seminariach, konwersatoriach czy wykładach w tych mniejszych grupach, ci ludzie są po prostu bezpieczni” – mówi wiceminister. “Zatem nie planujemy jakichkolwiek decyzji odnoszących się, dotyczących wprowadzenia rygoru, przymusu prowadzenia zajęć w trybie zdalnym” – dodał.
Wiceminister mówił, że resort pozostaje w kontakcie z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich z Radą Główną Szkolnictwa Wyższego.
Koronawirus na świecie
Od północy greccy seniorzy zapłacą grzywnę, jeżeli nie są zaszczepieni na COVID-19. Obowiązek szczepień dotyczy osób powyżej 60 roku życia. Grecki rząd wprowadził obowiązek szczepień dla seniorów z końcem listopada. Seniorzy mieli 6 tygodni, żeby przyjąć szczepionkę. Od dziś osoby, które tego nie zrobiły, zapłacą miesięczną grzywnę. W styczniu będzie to 50 euro. Od lutego opłata wzrośnie do 100 euro. Grecki rząd już ogłosił, że zmiana prawa w tym zakresie jest sukcesem. Jak szacują władze od listopada liczba szczepień wśród najstarszych obywateli wzrosła o ponad 200 tysięcy osób. Obecnie zaszczepionych lub zarejestrowanych na szczepienie jest ponad 90 procent seniorów.
W stolicy Chin trwają testy mieszkańców, którzy mogli mieć kontakt z osobą zakażoną omikronem. W sobotę władze Pekinu poinformowały o wykryciu pierwszego lokalnego przypadku zakażenia nowym wariantem patogenu. W stolicy Chin już za niespełna trzy tygodnie rozpoczną się Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Zakażenie omikronem wykryto u mieszkanki dzielnicy Haidian. W niedzielę wykonano około 13 000 testów osób mogących mieć bezpośredni kontakt z zakażoną. W Chinach do publicznej wiadomości podaje się adres zamieszkania i pracy osoby zakażonej oraz szczegółową historię miejsc pobytu w ciągu 14 dni poprzedzających wykrycie patogenu. Od 22 stycznia wszystkie osoby przybywające do Pekinu z innych miast Chin będą musiały nie tylko przedstawić negatywny wynik testu na Covid-19 , ale też poddać się kolejnemu testowi 72 h od przekroczenia granic miasta. Ze względu na zagrożenie epidemiczne zamknięto część atrakcji turystycznych m.in. świątynię Lamajską w Pekinie, a także część Wielkiego Muru.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Czescy pracodawcy muszą od dziś (17.01) dwa razy w tygodniu testować pracowników na obecność koronawirusa. Dotąd osoby zaszczepione i ozdrowieńcy byli zwolnieni z testów. Nowe zasady, wprowadzone w związku z wariantem Omikron, mają obowiązywać od dwóch do trzech tygodni. Regularne testy dotyczą ponad 4 milionów pracowników i osób samozatrudnionych. Pierwsza runda testów powinna być zakończona w ciągu dwóch dni. Do badań są wykorzystywane refundowane przez państwo testy antygenowe. Osoba z pozytywnym wynikiem jest kierowana na kwarantannę. Nie ma konieczności przeprowadzania potwierdzającego badania metodą PCR. W Czechach zmieniają się też zasady dotyczące kwarantanny. Od dziś muszą się jej poddać wszystkie osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną. Także ci, którzy są w pełni zaszczepieni lub przeszli COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Kwarantanna trwa pięć dni.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |