Koronawirus: ponad 16 tys. nowych zakażeń w Polsce, 481 zgonów w ciągu doby [RAPORT]
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju, w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 16 878 osób. W Łódzkiem COVID-19 zdiagnozowano u 744 pacjentów.
Dzisiaj (13 stycznia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o16 878 nowych przypadkach. W Łódzkiempotwierdzono 744 nowe zachorowania na COVID-19.
Z powodu COVID-19 zmarło 138 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 343 osoby.
kujawsko-pomorskiego (656), zachodniopomorskiego (559), opolskiego (474), warmińsko-mazurskiego (432), lubuskiego (362), świętokrzyskiego (348), podlaskiego (280).
122 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) January 13, 2022
Według danych Ministerstwa Zdrowia, obecnie na oddziałach covidowych hospitalizowanych jest 16 tysięcy 307 osób, czyli o 848 mniej, niż dzień wcześniej. Do dyspozycji chorych na COVID-19 jest ponad 30 i pół tysiąca łóżek szpitalnych.
Zajęte są 1654 respiratory. Od wczoraj liczba ta spadła o 28. Łącznie na oddziałach covidowych jest niemal 2800 takich urządzeń. Liczba osób objętych kwarantanną to 202 tysiące 376, czyli o ponad 19 tysięcy więcej, niż dzień wcześniej.
Do tej pory w Polsce wyzdrowiało 3 miliony 751 tysięcy 459 osób, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/qrWQhcGGbE
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) January 13, 2022
Koronawirus w Łódzkiem
Zdaniem lekarzy piąta fala koronawirusa w Polscewłaśnie zaczyna znacząco wzrastać.Zachorowań może być dużo więcej niż do tej pory,bo wariant Omikron jest dużo bardziej zaraźliwy.
Według profesor Anny Piekarskiej z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Biegańskiego w Łodzinie wykorzystaliśmy w pełni czasu na zaszczepienie jak największej liczby osób.Zachodzi więc poważna obawa, że system opieki zdrowotnej może stać się niewydolny. Czytaj więcej
Zobacz także:Specjalistyczny oddział dla chorych z COVID-19 w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi [ZDJĘCIA]
W województwie łódzkim potwierdzonopierwsze przypadki zakażenia omikronem– nowym wariantem koronawirusa. Wszystkie osoby zakażone mają do czterdziestu kilku lat.Sześć próbek pochodziło od mieszkańców Łodzi. Jedna osoba jest mieszkańcem powiatu pabianickiego.- Sześć z tych przypadków jest potwierdzonych w bazie. Jeden czeka na potwierdzenie – informuje Anna Guzek z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi.Czytaj więcej
Minister zdrowia Adam Niedzielski o szczepieniach przeciwko COVID-19
Minister zdrowia Adam Niedzielski przyjął dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 w aptece w Warszawie. Jak mówił, wprowadzenie punktów szczepień w aptekach było bardzo dobrym posunięciem, ponieważ jest dużo tych miejsc i zaczynają dominować nad innymi. Liczba osób zaszczepionych w aptekach przekroczyła już milion.
“Wszystkie dorosłe osoby mogą już przyjąć dawkę przypominającą po pięciu miesiącach od szczepienia podstawowego” – podkreślił szef resortu zdrowia. “Skorzystałem ze skrócenia tego okresu i zaszczepiłem się dawką przypominającą. Skorzystałem też z innego udogodnienia – z możliwości szczepienia w aptece” – mówił minister. Podziękował również środowisku farmaceutów za aktywne włączenie się w realizację Narodowego Programu Szczepień.
Minister Adam Niedzielski zachęcił jednocześnie, abyśmy przyjmując trzecią dawkę szczepionki przygotowali się na rozprzestrzenienie się wariantu omikron koronawirusa. Powiedział, że mamy na to miesiąc. “Jako państwo przygotowujemy odpowiednią infrastrukturę na tę okoliczność, ale warto żeby każda osoba przygotowała się również do tej fali biorąc szczepienie” – mówił minister.
Resort zdrowia prognozuje, że wzrost liczby zakażeń z powodu wariantu Omikron nastąpi w Polsce pod koniec stycznia. Obecnie nowa mutacja koronawirusa odpowiada za mniej więcej trzy procent wszystkich zakażeń. W Polsce do tej pory potwierdzono 112 przypadków zakażenia Omikronem.
Adam Niedzielski zaapelował także o niesłuchanie szkodliwych opinii ludzi, którzy negują działanie szczepionek. Odniósł się do słów małopolskiej kurator oświaty, Barbary Nowak, która nazwała szczepienia “eksperymentem”. “Rzeczywistość jest taka, że nie jest to żaden eksperyment. Widzimy, że szczepienie 60-krotnie, to są dane z Polski, chroni przed zgonem w porównaniu do osób niezaszczepionych. Ja oczywiście potępiam wszystkie takie oznaki braku rozumu i apeluję, żeby mieć pewnego rodzaju wstrzemięźliwość” – powiedział Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia dodał, że jego zdaniem, osoby, które podają nieprawdziwe informacje o szczepieniach, “nie powinny ponosić odpowiedzialności za edukację”.
Do tej pory 7,5 miliona Polaków przyjęło trzecią dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi.
Koronawirus na świecie
Kolejne kraje notują największe liczby nowych zakażeń od początku epidemii. Powodem jest nowy wariant koronawirusa Omikron. Według ekspertów, powoduje on znacznie mniej groźne skutki, niż poprzednie wersje SARS-CoV-2, ale rozchodzi się znacznie szybciej.
Najszybciej koronawirus rozprzestrzenia się teraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie jeszcze niedawno dziennie dochodziło do miliona zakażeń. Władze szacują, że Omikron odpowiada tam teraz za 98 procent zakażeń. Administracja Joe Bidena chce umożliwić szerokie testowanie uczniów i nauczycieli w szkołach, aby nie trzeba było przechodzić na zdalne lekcje.
Największą liczbę zakażeń od początku epidemii odnotowano w Indiach, gdzie w ciągu doby zakaziło się 247 tysięcy osób. Eksperci obawiają się powtórki sytuacji z wiosny poprzedniego roku, kiedy to na skutek zaniedbań COVID-19 zabijał miliony osób w tym kraju.
W Hiszpanii koronawirusem zakaziło się niemal 180 tysięcy osób, najwięcej od początku pandemii.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 5 milionów i 510 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 315 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.
We Francji dziś strajk generalny nauczycieli przeciwko nowym przepisom sanitarnym, wprowadzonym w szkołach na początku stycznia. W proteście uczestniczą też organizacje rodzicielskie. Ich zdaniem, nowe przepisy, których celem było uniknięcie zamykania klas, są niewykonalne. Z powodu strajku odwołano zajęcia w ponad połowie szkół podstawowych i przedszkoli w kraju. W strajku weźmie udział ponad 75 procent nauczycieli pracujących w przedszkolach i szkołach podstawowych – poinformowały związki nauczycielskie. Organizatorzy protestu twierdzą, że to jeden z największych strajków w sektorze szkolnictwa we Francji od 20 lat. W kilku miastach, między w innymi w Paryżu, odbędą się także demonstracje. Nowe przepisy w szkołach przewidują trzykrotne testowanie uczniów w klasach, w których wykryto jeden przypadek zakażenia koronawirusem. Rodzice skarżą się jednak na niedobór testów i kolejki w aptekach, w których można wykonać badanie lub kupić test. Nauczyciele twierdzą z kolei, że nowe przepisy narażają uczniów i pedagogów na zakażenie koronawirusem i domagają się przywrócenia dawnej zasady, zgodnie z którą klasy, w których wykryto jeden przypadek zakażenia koronawirusem, były zamykane. Strajkujący żądają też udostępnienia w szkołach testów na ślinę – mniej bolesnych dla dzieci, oraz maseczek ochronnych typu FFP2. Niektóre związki zawodowe twierdzą również, że rząd powinien przełożyć egzaminy maturalne i zatrudnić większą liczbę zastępców nauczycieli. Obecnie we Francji z powodu COVID-19 zamkniętych jest ponad 10 tysięcy klas. Około 8 procent nauczycieli przebywa na kwarantannie.
We Włoszech minionej doby z powodu koronawirusa zmarło 313 osób. To najwięcej od maja zeszłego roku. Wciąż rośnie też liczba zajętych łóżek w szpitalach – w ciągu tygodnia o ponad 30 procent, a na intensywnej terapii o blisko 20 procent. Odnotowano prawie 200 tysięcy zakażeń, czyli nieco mniej niż dobę wcześniej. Minionej doby podano rekordową liczbę szczepionek – prawie 700 tysięcy. To zdaniem wirusologa ze szpitala w Genui, Matteo Bassettiego, pozwala sądzić, że do wiosny zaszczepionych będzie 95 procent Włochów powyżej 12. roku życia. Jego zdaniem, w kwietniu lub w maju Włosi będą mieli pandemię za sobą. Według analiz Laboratoriów Artemisia, w ubiegłym miesiącu wśród zakażonych poniżej 50. roku życia, dwie na trzy osoby nie miały symptomów choroby, jedna na trzy – miała objawy typowe dla przeziębienia, a tylko 2 procent cierpiało z powodu ciężkich symptomów covidowych.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |