80. rocznica likwidacji obozu cygańskiego w Litzmannstadt Ghetto [ZDJĘCIA]
Mija osiemdziesiąt lat od wywiezienia i zamordowania Romów i Sinti z łódzkiego getta. W Łodzi odbywały się uroczystości upamiętniające te wydarzenia. Otwarto też wystawę poświęconą ich dramatycznym losom.
Tragiczną rocznicęuczciły dziś władze Łodzi, województwa oraz lokalni przedstawiciele społeczności romskiej.
Stworzony przez Niemców obóz działał od jesieni 1941 roku do 12 stycznia 1942. – W tym czasie śmierć poniosło ponad 5 tysięcy Romów i Sinti – mówi Andrzej Grzegorczyk z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.- Teren obozu to niecałe 2 hektary i blisko 5 tysięcy osób. Zagęszczenie było o wiele większe, niż i tak w bardzo zagęszczonym getcie, które było obok. To powodowało złe warunki higieniczne. To wywoływało epidemie, właśnie epidemię tyfusu, która zdziesiątkowała przymusowych mieszkańców i to miało doprowadzić w krótkim czasie do pośredniej eksterminacji Romów, która ostatecznie zakończyła się ich wywiezieniem i zamordowaniem w obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem – przypominaAndrzej Grzegorczyk z Muzeum Tradycji Niepodległościowych wŁodzi.
Uroczystości upamiętniające likwidację obozu cygańskiego w Litzmannstadt Ghetto
W związku z 80. rocznicą likwidacji obozu cygańskiego – łódzki oddział IPN przygotował wystawę plenerową Zagłada Romów i Sinti. W syntetyczny sposób pokazano na niej historię losów ludności cygańskiej w całej Europie. Prześladowania – o czym przypomina Magdalena Zapolska-Downar z IPN – zaczęły się jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. -Opisujemy traktowanie Romów i Sinti w III Rzeszy, jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, czyli program przymusowej sterylizacji, izolowanie w obozach internowania, w obozach koncentracyjnych. To było sukcesywne odbieranie praw obywatelskich, praw publicznych, bo to nie był jeden akt, tylko po prostu z roku na rok pogarszała sięich sytuacja prawna – dodaje Magdalena Zapolska-Downar.
Wystawę plenerową przygotowano przed Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Można ją oglądać do 31 stycznia.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |