Koronawirus: ponad 11 tys. nowych zakażeń w Polsce, 22 zgony w ciągu doby [RAPORT]
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju, w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 11 106 osób. W Łódzkiem COVID-19 zdiagnozowano u 590 pacjentów.
Dzisiaj (9 stycznia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o11 106 nowych przypadkach. W Łódzkiempotwierdzono590 nowych zachorowań na COVID-19.
Z powodu COVID-19 zmarło 7 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 15 osób.
lubelskiego (468), kujawsko-pomorskiego (390), świętokrzyskiego (279), lubuskiego (252), opolskiego (249), warmińsko-mazurskiego (246), podlaskiego (212). 109 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) January 9, 2022
W szpitalach leży 18063 pacjentów chorych na COVID-19. W porównaniu z poprzednim dniem jest ich o 223 mniej. 1825 chorych jest podłączonych do respiratorów, czyli tyle samo, co wczoraj.
Na kwarantannie przebywają obecnie 151 583 osoby. Łączna liczba ozdrowieńców od początku pandemii to 3 722 575 osób.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/MHvQzcqumk
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) January 9, 2022
Koronawirus w Łódzkiem
Jak już informowaliśmy, dziesięcioro uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Kutnie zostało ambasadorami szczepień przeciwko Covid-19. Nabór prowadził tamtejszy szpital samorządowy, chcąc w ten sposób zachęcić młodych ludzi do szczepień przeciwko koronawirusowi. Akcja zakończyła się sukcesem. Czytaj więcej
W województwie łódzkim potwierdzonopierwsze przypadki zakażenia omikronem– nowym wariantem koronawirusa. Wszystkie osoby zakażone mają do czterdziestu kilku lat.Sześć próbek pochodziło od mieszkańców Łodzi. Jedna osoba jest mieszkańcem powiatu pabianickiego.– Sześć z tych przypadków jest potwierdzonych w bazie. Jeden czeka na potwierdzenie – informuje Anna Guzek z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi.Czytaj więcej
Zobacz także:Specjalistyczny oddział dla chorych z COVID-19 w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi [ZDJĘCIA]
Posłowie Lewicy podsumowali mijający rok, uwzględniając statystyki covidowe. Domagają się obowiązku szczepień dla wszystkich pełnoletnich mieszkańców Polski. Chcą także wprowadzenia lockdownu dla niezaszczepionych. Z takim pomysłem nie zgadzają się przedstawiciele PiS.Czytaj więcej
W styczniu można się spodziewać znacznego wzrostu zachorowań na COVID-19, prognozuje profesor Anna Piekarska, kierownik kliniki chorób zakaźnych i hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.Czytaj więcej
Minister zdrowia Adam Niedzielski o szczepieniach przeciwko COVID-19
Minister zdrowia Adam Niedzielski przyjął dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 w aptece w Warszawie. Jak mówił, wprowadzenie punktów szczepień w aptekach było bardzo dobrym posunięciem, ponieważ jest dużo tych miejsc i zaczynają dominować nad innymi. Liczba osób zaszczepionych w aptekach przekroczyła już milion.
“Wszystkie dorosłe osoby mogą już przyjąć dawkę przypominającą po pięciu miesiącach od szczepienia podstawowego” – podkreślił szef resortu zdrowia. “Skorzystałem ze skrócenia tego okresu i zaszczepiłem się dawką przypominającą. Skorzystałem też z innego udogodnienia – z możliwości szczepienia w aptece” – mówił minister. Podziękował również środowisku farmaceutów za aktywne włączenie się w realizację Narodowego Programu Szczepień.
Minister Adam Niedzielski zachęcił jednocześnie, abyśmy przyjmując trzecią dawkę szczepionki przygotowali się na rozprzestrzenienie się wariantu omikron koronawirusa. Powiedział, że mamy na to miesiąc. “Jako państwo przygotowujemy odpowiednią infrastrukturę na tę okoliczność, ale warto żeby każda osoba przygotowała się również do tej fali biorąc szczepienie” – mówił minister.
Resort zdrowia prognozuje, że wzrost liczby zakażeń z powodu wariantu Omikron nastąpi w Polsce pod koniec stycznia. Obecnie nowa mutacja koronawirusa odpowiada za mniej więcej trzy procent wszystkich zakażeń. W Polsce do tej pory potwierdzono 112 przypadków zakażenia Omikronem.
Adam Niedzielski zaapelował także o niesłuchanie szkodliwych opinii ludzi, którzy negują działanie szczepionek. Odniósł się do słów małopolskiej kurator oświaty, Barbary Nowak, która nazwała szczepienia “eksperymentem”. “Rzeczywistość jest taka, że nie jest to żaden eksperyment. Widzimy, że szczepienie 60-krotnie, to są dane z Polski, chroni przed zgonem w porównaniu do osób niezaszczepionych. Ja oczywiście potępiam wszystkie takie oznaki braku rozumu i apeluję, żeby mieć pewnego rodzaju wstrzemięźliwość” – powiedział Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia dodał, że jego zdaniem, osoby, które podają nieprawdziwe informacje o szczepieniach, “nie powinny ponosić odpowiedzialności za edukację”.
Do tej pory 7,5 miliona Polaków przyjęło trzecią dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi.
Koronawirus na świecie
W ponad 150 miastach we Francji odbyły się demonstracje przeciwników wprowadzenia paszportów covidowych. Od tygodnia we francuskim parlamencie trwa debata nad ustawą ograniczającą dostęp do przestrzeni publicznej niezaszczepionym, którzy mają więcej niż 12 lat. Nowe prawo ma wejść w życie w połowie stycznia. Demonstracje przeciwników wprowadzenia paszportów szczepionkowych odbyły się w niemal wszystkich dużych miastach we Francji. Kilkadziesiąt tysięcy osób protestowało między innymi w Marsylii, Lyonie i Montpellier. Manifestujący przeszli też ulicami Paryża i zgromadzili się w na placu Vauban, w pobliżu siedziby ministerstwa zdrowia. Demonstracje zorganizowała eurosceptyczna partia “Patrioci”. Uczestniczyli w nich także przedstawiciele ruchu “żółtych kamizelek”, związki zawodowe, oraz politycy z wielu prawicowych i lewicowych partii. Protestujący domagali się wycofania ustawy. Skandowali też hasła przeciwko prezydentowi Emmanuelowi Macrononowi, który przed kilkoma dniami stwierdził, że osoby niezaszczepione uważa za “nieodpowiedzialne” i “nie są one dla niego obywatelami”.
W ostatnich tygodniach ponad milion dwieście tysięcy Francuzów podpisało petycję sprzeciwiającą się ustawie o paszportach szczepionkowych.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
80 procent dorosłych obywateli Unii jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 – informuje Komisja Europejska. Jej przewodnicząca Ursula von der Leyen, po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Paryżu, ponowiła apel o przyjmowanie dawek podstawowych i przypominających. Szczepionki oferują najlepszą ochronę przed poważnym przebiegiem choroby i zgonem z powodu koronawirusa i ciężkimi powikłaniami – podkreśla Komisja Europejska. “Sytuacja epidemiczna jest powodem do niepokoju, ale działamy na froncie szczepień. To pozwoliło na pełne zaszczepienie prawie 70 procent wszystkich Europejczyków i 80 procent dorosłych obywateli Unii – powiedziała przewodnicząca Komisji. Dodała, że w ramach wspólnych zamówień, które Komisja Europejska negocjowała z firmami farmaceutycznymi w imieniu unijnych stolic, kraje członkowskie otrzymały miliard 200 milionów dawek szczepionek przeciw COVID-19. Unia wyeksportowała półtora miliarda dawek do ponad 150 krajów na świecie. Do obrotu we wspólnocie dopuszczonych jest 5 szczepionek – konsorcjum BioNTech i Pfizer, firm Moderna, Astra Zeneca, Johnson&Johnson i Novavax.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |