Ptasia grypa w Dzietrzkowicach. “Hodowcy mogą spodziewać się kontroli inspekcji weterynaryjnej”
W jedynym z gospodarstw w Dzietrzkowicach, w powiecie wieruszowskim, potwierdzono ognisko wysoce zjadliwej ptasiej grypy. Strefą zapowietrzoną zagrożone są powiaty wieluński i wieruszowski, gdzie mogą pojawić się ograniczenia.

Ptasia grypa w powiecie wieruszowskim
Do Dzietrzkowic, w gminie Łubnice, choroba została zawleczona – wraz ze stadem – z jednej z ferm z sąsiedniego powiatu ostrzeszowskiego. W obu lokalizacjach choroba rozwijała się w tym samym czasie.
Decyzją wojewody łódzkiego w najbliższym czasie mogą zostać wprowadzone ograniczenia w kilku okolicznych gminach. – Inspekcja weterynaryjna odwiedzi wszystkie gospodarstwa utrzymujące drób w obszarze zapowietrzonym. Kontroli mogą spodzieać się także hodowcy utrzymujący drób na obszarze zagrożonym – tłumaczy Leszek Przewłocki, powiatowy lekarz weterynarii w Sieradzu.
Co sprawdzą inspektorzy?
Przewłocki wyjaśnia, że inspekcja weterynaryjna zweryfikuje:
- zabezpieczenie gospodarstwa;
- bioasekurację gospodarstwa;
- sposób karmienia i utrzymania ptaków.
Gmina Łubnice dotykana była także przez Afrykański Pomór Świń (ASF). W ubiegłym roku wybito tam kilkadziesiąt sztuk zwierząt oraz przeprowadzano kilka akcji poszukiwania padłych dzików w lasach.
Adam Łużyński
Czytaj także: Ognisko ptasiej grypy w Parzęczewie
Ptasia grypa -co to za choroba?
Ptasia grypa występuje na całym świecie i wszystkie gatunki ptaków są podatne na zarażenie się wirusem, choć niektóre gatunki są bardziej odporne od innych. Do tej pory zidentyfikowano ponad 140 szczepów wirusa. Większość z nich to odmiany łagodne o niskiej patogenności, czylizdolności do wywoływania choroby.
Patogenność wirusów grypy ptaków jest bardzo zróżnicowana na tej podstawie dzieli się je zasadniczo na 2 grupy:
- wysoce patogenne wirusy – powodują grypę ptaków o ciężkim przebiegu. Jest ostrą chorobą ogólnoustrojową ze śmiertelnością dochodzącą do 100 proc. u ptaków grzebiących. Najbardziej wrażliwe są indyki, kury i inne gatunki drobiu grzebiącego.
- nisko patogenne wirusy – do tej grupy należą wszystkie podtypy wirusów grypy, w tym również H5 i H7. Wywołują zwykle łagodną postać grypy ptaków z objawami ze strony układu oddechowego i pokarmowego.
Ptasia grypa – zagrożenie dla człowieka
Naturalnym gospodarzem wirusów grypy ptaków jest drób i dzikie ptactwo, ale zdarzają się przypadki przekroczenia bariery gatunkowej i może dochodzić do zakażeń u ssaków. Odnotowano występowanie wirusam.in. ułaskunów, tygrysów, świni, kotów, psów i ludzi.
Z 16 podtypów H wykrytych u ptaków (H1-H16) zaledwie o trzech (H1,H2,H3) wiadomo, że wywołują pandemie u człowieka. Wirus nie stanowi dużego zagrożenia dla ludzi pod warunkiem przestrzegania zasad higieny.
Człowiek może zakazić się wirusem grypy ptaków poprzez bardzo bliski bezpośredni kontakt z zakażonym drobiem, bądź z powierzchniami i przedmiotami zanieczyszczonymi jego odchodami.
Jak dotąd najwięcej przypadków zakażenia u ludzi odnotowano na obszarach wiejskich i podmiejskich, gdzie w wielu gospodarstwach utrzymuje się małe stada drobiu. Wędrują swobodnie, czasem wchodząc do domów lub pojawiając się w miejscach, w których bawią się dzieci.
Warto zachować te środki ostrożności:
- zabezpieczenie paszy przed dostępem zwierząt dzikich;
- niekarmienie drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
- stosowanie w gospodarstwie odzieży i obuwia ochronnego.
Wirus ginie w temperaturze 70 C. W zbiornikach wodnych często zakażonych przez ptaki wodne wirus zachowuje zakaźność przez 4 dni w 22 C i ponad 30 dni w 0 C.
Ptasia grypa – objawy
Ptasia grypa u ludzi wywołuje objawy podobne do tych spowodowanych zwykłą grypą:
- gorączka;
- kaszel;
- ból gardła;
- bóle mięśni, stawów;
- zapalenie spojówek;
- ataksja.
W ciężkich przypadkach może także powodować problemy z oddychaniem oraz prowadzić do zapalenia płuc. Wykryty na terenie Niemiec podtyp wirusa ptasiej grypy – H5N8 należy do szczepów zjadliwych dla ptaków, ale stwarza niewielkie zagrożenie dla człowieka.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z SIERADZA I REGIONU |