Ponad 11,9 tys. nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, zmarło 117 osób [RAPORT]
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju, w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 11 902 osób. W Łódzkiem COVID-19 zdiagnozowano u 483 pacjentów. W całej Polsce walkę z chorobą przegrało 117 osób.
Mamy 11 902 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (2147), małopolskiego (1687), śląskiego (1515), dolnośląskiego (1015), wielkopolskiego (960), pomorskiego (816), podkarpackiego (561), zachodniopomorskiego (549),
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) January 7, 2022
kujawsko-pomorskiego (484), łódzkiego (483), lubelskiego (401), opolskiego (282), warmińsko-mazurskiego (267), lubuskiego (260), świętokrzyskiego (256), podlaskiego (118).
101 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) January 7, 2022
Z powodu #COVID19 zmarły 23 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 94 osoby.
Liczba zakażonych koronawirusem 4 191 193/ 99 428 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) January 7, 2022
W szpitalach znajdują się 18 439 osób z COVID-19, w tym 1858 pacjentów podłączonych jest do respiratorów.
MZ poinformowało, że dla chorych przygotowano 30 888 łóżek i 2822 respiratory. Resort zdrowia przekazał, że na kwarantannie znajduje się 165 506 osób.
Z informacji opublikowanych przez ministerstwo wynika także, że wyzdrowiało dotąd 3 697 523 zakażonych.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/w06R7WQemJ
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) January 7, 2022
Koronawirus w Łódzkiem
W województwie łódzkim potwierdzono pierwsze przypadki zakażenia omikronem – nowym wariantem koronawirusa. Wszystkie osoby zakażone mają do czterdziestu kilku lat.
Sześć próbek pochodziło od mieszkańców Łodzi. Jedna osoba jest mieszkańcem powiatu pabianickiego. – Sześć z tych przypadków jest potwierdzonych w bazie. Jeden czeka na potwierdzenie – informuje Anna Guzek z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi.
Wszystkie osoby zakażone omikronem czują się dobrze. Przechodzą izolację w warunkach domowych.
Dziesięcioro uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Kutnie zostało ambasadorami szczepień przeciwko COVID-19. Nabór prowadził tamtejszy szpital samorządowy, chcąc w ten sposób zachęcić młodych ludzi do szczepień przeciwko koronawirusowi. Akcja zakończyła się sukcesem.
Przez ostatnie miesiące na przystankach, w autobusach czy urzędach w Kutnie można było zobaczyć plakaty z nastolatkami, zachęcającymi do szczepień przeciw COVID-19. Jak się okazuje, to był strzał w dziesiątkę.
Akcja młodzieży zachęcająca do szczepień przeciwko COVID-19 potrwa do końca roku szkolnego 2021/2022.
Czytaj więcej: Udana akcja zachęcania do szczepień przez kutnowską młodzież
Czy szczepienia przeciw COVID-19 będą w Polsce obowiązkowe?
Posłowie Lewicy domagają się, aby Sejm na najbliższym posiedzeniu zajął się ich projektem ustawy o obowiązkowych szczepieniach Polaków przeciw COVID-19. W styczniu ma też być gotowa decyzja o obowiązku szczepień dla służb mundurowych i być może wcześniej wejdą w życie przepisy dotyczące medyków. Czy to oznacza powrót do dyskusji o powszechnym obowiązku szczepień i jakie są szanse na jego wprowadzenie?
Nazwa | Plik | Autor |
Czy szczepienia przeciw COVID-19 będą w Polsce obowiązkowe? | audio (m4a) audio (oga) |
Koronawirus na świecie
Stany Zjednoczone. Psy zdolne do wykrywania COVID-19
Psy przeszkolone do wykrywania koronawirusa trafiły do szkół w Massachusetts w ramach tzw. programu K-95S. Według naukowców robią to ze skutecznością sięgającą 99 procent.
Roczne labradory Huntah i Duke rozpoczęły swą misję w środę w placówkach okręgów szkolnych hrabstw Bristol, Freetown, Lakeville i Norton. CBS wyjaśnia, że psy siadają jeśli wyczują zapach wirusa np. na biurku czy klawiaturze. Stanowi to ostrzeżenie, że miejsce jest zakażone wirusem i musi być oczyszczone. – Jedną dobrą rzeczą z Covid jest to, że jest łatwy do zniszczenia. Nie lubi chemikaliów ocenił kapitan policji z hrabstwa Bristol Paul Douglas.
Jego zdaniem nie ma znaczenia, czy jest to delta, czy też omikron. Przewidywał, że w przypadku gdyby pojawiły się nowe warianty labradory także będą je w stanie wywęszyć.
Wielka Brytania. Żołnierze wsparciem dla londyńskich szpitali
Brytyjska armia skierowała200 żołnierzy do pracy w londyńskich szpitalach. Wojskowi mają uzupełnić braki kadrowe w stołecznej służbie zdrowia. Przez najbliższe trzy tygodnie w londyńskich szpitalach będzie pracowało 40 lekarzy wojskowych i 160 pracowników personelu dyżurnego.
Żołnierze będą przyjmować nowych pacjentów, wykonywać podstawowe badania i dbać o dostawy zapasów do szpitali, tak, aby personel medyczny mógł skupić się na ciężko chorych pacjentach.
Szpitale w Londynie mają problemy spowodowane dużą liczbą chorych na COVID-19. Na początku grudnia w stołecznych placówkach było1,1 tys. pacjentów covidowych. W ciągu miesiąca ich liczba wzrosła prawie czterokrotnie.
Z powodu nadmiernego obłożenia chorych od wczoraj 17 szpitali w Anglii zgłosiło braki kadrowe. To ponad 10 procent wszystkich placówek. Liczba pacjentów covidowych rośnie w całej kraju, co jest spowodowane pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa – omikronu.
W Wielkiej Brytanii około1,8 tys. żołnierzy wspiera służbę zdrowia w walce z pandemią. Pomagają w pogotowiu ratunkowym i w przy programie szczepień na COVID-19.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |