Otrzymałeś wiadomość o zaginięciu dziecka? Bądź czujny
Oszuści nie przebierają w środkach, aby wyłudzić pieniądze lub wrażliwe dane osobowe. W Internecie, na popularnych platformach społecznościowych, coraz częściej można natknąć się na informacje o zaginionych lub porwanych dzieciach. To próba wpłynięcia na nas, wywołania skrajnych emocji i wzbudzenia chęci pomocy, która może okazać się dla nas kosztowna.
Plaga fake newsów
W ciągu ostatnich kilku dni, w Internecie pojawiły się informacje dotyczące zaginięć dzieci z okolic Wielunia, Sieradza, czy Pajęczna. Są to jednak tzw. fake newsy, czyli fałszywe informacje. Przestrzega przed nimi policja. Funkcjonariusze informują, że w ostatnim czasie nie otrzymali ani jednego zgłoszenia ws. zaginięcia dzieci.
W tym tygodniu w lokalnych serwisach ogłoszeniowych pojawiła się kolejna informacja o rzekomym zaginięciu dziecka. Miało chodzić o Hanię z Wielunia, na którą czekają załamani rodzice. – Nie otrzymaliśmy żadnego zgłoszenia w tej sprawie – informuje st. asp. Katarzyna Grela, rzecznik wieluńskiej policji.
Zainfekowane linki
– Wraz z pojawiającym się fake newsem otrzymujemy także link. Po kliknięciu nasz komputer lub telefon może zostać zainfekowany przez szpiegujące oprogramowanie. Oczywiście, zostanie ono zainstalowane na urządzeniu bez naszej wiedzy – informuje asp. Magdalena Matyszczak z sieradzkiej policji.
Jak dodaje, działanie takiego oprogramowania pozwala oszustom mieć dostęp do loginów i hasełw naszej elektronicznej bankowości.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Fake newsy w Internecie. Plaga oszustw na “zaginione dzieci | audio (m4a) audio (oga) |
Policja ponadto przypomina, że w przypadku zaginięć dzieci obowiązują zupełnie inne procedury. Na pewno nie są publikowane podejrzane treści z zainfekowanym linkiem w mediach społecznościowych.
W październiku 2021 roku doszło do uprowadzenia dziecka. W kilku powiatach trwały obławy policyjne, aby zatrzymać sprawcę porwania, Dziecko udało się uratować, a porywacza zatrzymać. Sprawa zakończyła się szczęśliwie.
Czytaj więcej: Porwanie dziecka w Wieluniu
Uwaga na fałszywe informacje o porwaniach i zaginięciach dzieci
Nie każda informacja o porwaniu – szczególnie w Interencie – jest prawdziwa. W ubiegłym roku policja w Pajęcznie otrzymała zgłoszenie o prawdopodobnym porwaniu dziecka. Apel o pomoc pojawił się w Internecie. Policja przestrzega przed nadmiernym zaufaniem w takich sytuacjach.
– Nie podawajmy żadnych informacji dotyczących naszych danych, numerów kont bankowych. Tak naprawdę w większości przypadków niewiedza i brak naszej podejrzliwości może spowodować, że zostaniemy oszukani – zaznacza asp. Magdalena Matyszczak.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z SIERADZA I REGIONU |