Rekordowa liczba zgonów w czwartej fali koronawirusa. Ponad 18 tys. nowych zakażeń w Polsce [RAPORT]
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju, w ciągu ostatniej doby COVID-19 zdiagnozowano u 18 021 osób. W Łódzkiem zakażenie wykryto u 1062 pacjentów. W całej Polsce walkę z chorobą przegrało 775 osób.
Mamy 18 021 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (2785), śląskiego (2425), wielkopolskiego (2026), małopolskiego (1710), dolnośląskiego (1527), pomorskiego (1241), łódzkiego (1062), zachodniopomorskiego (929),
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 22, 2021
kujawsko-pomorskiego (850), warmińsko-mazurskiego (633), podkarpackiego (576), opolskiego (549), lubelskiego (503), lubuskiego (419), świętokrzyskiego (412), podlaskiego (227). 147 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 22, 2021
Z powodu COVID-19 zmarło 247 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 528 osób.
Liczba zakażonych koronawirusem 4 000 270/ 92 829 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 22, 2021
W szpitalach znajduje się 23 248 osób z COVID-19, w tym 2053 pacjentów podłączonych jest do respiratorów.
MZ poinformowało, że dla chorych przygotowano 31 869 łóżek i 2883 respiratory. Resort zdrowia przekazał, że na kwarantannie znajdują się 383 232 osoby.
Z informacji opublikowanych przez ministerstwo wynika także, że wyzdrowiało dotąd 3 484 352 zakażonych.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/Jj7crHjexr
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 22, 2021
Spośród wszystkich zaraportowanych dziś zgonów z powodu #COVID19 aż 73 proc. dotyczy osób niezaszczepionych. Wśród osób w pełni zaszczepionych, które nie poradziły sobie z chorobą 70 proc. to dotknięci wielochorobowością. (1/2)
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 22, 2021
Blisko 83 proc. zmarłych to osoby powyżej 65 roku życia. Średnia wieku zmarłych to ponad 75 lat. (2/2)
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 22, 2021
Koronawirus w Polsce
Pacjentka, u której jako pierwszej w Polsce wykryto Omikron opuści dziś (22.12) izolatorium. Wczoraj uzyskała drugi negatywny wynik testu na koronawirus. Mutacja została ujawniona u obywatelki Lesotho, która przybyła na szczyt cyfrowy ONZ do Katowic.
Alina Kucharzewska ze śląskiego urzędu wojewódzkiego mówi, że pacjentka cały czas czuła się dobrze.
Jak wynika z danych sanepidu, zakażona miała kontakt tylko z kilkoma osobami ze swojego kraju. Łącznie wykryto kilka przypadków zakażenia koronawirusem u uczestników szczytu, ale mutację omikron wykryto tylko w tej jednej próbce.
W Krakowie jest zajęty niemal cały oddział chorób zakaźnych dziecięcych w Szpitalu Specjalistycznym imienia Stefana Żeromskiego. Dyrektor placówki, doktor Jerzy Friediger, powiedział w Polskim Radiu 24, że obserwując aktualną sytuację na oddziałach, a także stan i liczbę dzieci, które trafiają do szpitali, można sądzić, że przewidywana piąta fala koronawirusa może być falą zachorowań wśród dzieci.
Doktor Jerzy Friediger powiedział też, że pacjenci często lekceważą początkowe objawy choroby. Dlatego wielu z nich trafia do szpitala w ciężkim stanie. Jak dodał, wśród pacjentów, którzy są w ciężkim stanie i wśród tych, którzy umierają z powodu koronawirusa, niemalże nie ma osób zaszczepionych.
Dyrektor krakowskiego szpitala podkreślił, że w przypadku osób zaszczepionych przeciw koronawirusowi zagrożenie życia w razie zachorowania jest zdecydowanie mniejsze, a przebieg choroby – łagodniejszy.
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita powiedział, że w najbliższych dniach spodziewany jest spadek liczby pacjentów z COVID-19 w szpitalach. Obecnie w regionie w szpitalach leczonych jest ponad 2 tys. pacjentów zakażonych koronawirusem.
Koronawirus na świecie
W Hiszpanii padł we wtorek dzienny rekord zakażeń koronawirusem od początku pandemii – podał resort zdrowia w Madrycie, wskazując na prawie 50 tys. dobowych przypadków infekcji. Ministerstwo Zdrowia sprecyzowało, że podczas minionej doby liczba zgonów na COVID-19 wzrosła o 98 przypadków do łącznego poziomu 88,8 tys. Resort wskazał, że wraz z zanotowanymi od poniedziałku 49,8 tys. zakażeń w sumie w Hiszpanii potwierdzono już 5,58 mln infekcji koronawirusem. Zaznaczył, że tylko pomiędzy poniedziałkiem a wtorkiem liczba przypadających na 100 tys. obywateli zakażeń zwiększyła się o 86 do poziomu blisko 700.
Hiszpańskie służby medyczne szacują, że już co drugi przypadek zakażenia SARS-CoV-2 w tym kraju to infekcja nowym wariantem koronawirusa Omikron. Na początku grudnia odsetek ten w całości zachorowań na COVID-19 wynosił zaledwie 3 proc. Komentatorzy wskazują, że w środę po południu może zapaść decyzja, dotycząca wprowadzenia przez rząd Pedro Sancheza restrykcji w obliczu nasilania się kolejnej fali pandemii. Dotychczas szef centrolewicowego gabinetu utrzymywał, że wraz ze zwiększeniem liczby zachorowań na COVID-19 najlepszym rozwiązaniem jest nasilenie procesu szczepień i objęcie nimi dzieci poniżej 12. roku życia.
Hiszpania należy do światowej czołówki pod względem szczepień przeciwko koronawirusowi. Według resortu zdrowia do wtorkowego wieczora w pełni zaszczepiło się w tym kraju 89,7 proc. obywateli powyżej 12. roku życia.
Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny AstraZeneca Plc poinformował we wtorek, że współpracuje z Uniwersytetem Oksfordzkim nad produkcją szczepionki specyficznej dla wariantu koronawirusa Omikron.
Jako pierwszy o planach AstraZeneki wobec wariantu Omikron poinformował “Financial Times”, który powołał się na Sandy Douglas, szefową grupy badawczej w Oksfordzie. – Szczepionki oparte na adenowirusach, takie jak AstraZeneki, mogą w zasadzie być stosowane do reagowania na każdy nowy wariant szybciej, niż niektórzy mogli wcześniej sądzić powiedziała Douglas.
Producenci szczepionek Pfizer/BioNTech i Moderna również wcześniej zapowiedzieli, że pracują nad szczepionkami specyficznymi dla wariantu Omikron. Moderna oświadczyła, że ma nadzieję rozpocząć badania kliniczne na początku przyszłego roku. Badanie laboratoryjne z zeszłego tygodnia wykazało, że lek Evusheld firmy AstraZeneca, zawierający przeciwciała, zachował aktywność neutralizującą wobec wariantu Omikron.
Evusheld kilkanaście dni temu uzyskał aprobatę Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na stosowanie w przypadku ciężkich objawów COVID-19 u osób ze słabym układem odpornościowym lub historią poważnych skutków ubocznych szczepionek koronawirusowych.
W obliczu rosnącej liczby zachorowań na COVID-19 z powodu wariantu koronawirusa Omikron burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio zaoferował 100 dolarów za zaszczepienie się dawką przypominającą szczepionki. Oferta jest aktualna do 31 grudnia. De Blasio zauważył, że przyjęcie trzech dawek znacznie zwiększa zdolność do zwalczania wariantu Omikron. – To sprawi, że poczujesz się o wiele bezpieczniej, o wiele lepiej, a jednocześnie będziesz miał trochę więcej gotówki w kieszeni – zaznaczył de Blasio, cytowany przez lokalne radio 1010 WINS.
Dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą opuścić swoich mieszkań, miasto będzie oferować trzecią dawkę w ramach domowego programu szczepień. Osoby, które otrzymają w ten sposób pierwszą, drugą lub trzecią dawkę, też mogą skorzystać z zachęty w wysokości 100 dolarów. Burmistrz wyjaśnił, że 1,7 mln nowojorczyków pobrało już zastrzyki przypominające. Chciałby, aby ta liczba wciąż rosła w ciągu najbliższych kilku tygodni.
W Nowym Jorku od środy do soboty 42 600 osób uzyskało w testach na obecność COVID-19 wynik pozytywny. Dla porównania w całym listopadzie było ich mniej niż 35 800.
Naukowcy twierdzą, że Omikron rozprzestrzenia się łatwiej niż inne szczepy koronawirusów, w tym Delta. W zeszłym tygodniu stanowił w Ameryce prawie trzy czwarte nowych zakażeń podkreśla 1010 WINS.
na podst. IAR
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Wartoprzeczytać
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |