W Polsce potwierdzono ponad 24 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Rekordowa liczba zgonów w czwartej fali [RAPORT]
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju, w ciągu ostatniej doby COVID-19 zdiagnozowano u 24 266 osób, zmarło 669 chorych. W Łódzkiem zakażenie wykryto u 1408 pacjentów.
Mamy 24 266 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (3622), mazowieckiego (3571), wielkopolskiego (2622), małopolskiego (2180), dolnośląskiego (2049), pomorskiego (1598), łódzkiego (1408), zachodniopomorskiego (1265),
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 15, 2021
kujawsko-pomorskiego (1084), warmińsko-mazurskiego (935), podkarpackiego (804), lubelskiego (693), opolskiego (672), lubuskiego (617), świętokrzyskiego (580), podlaskiego (371). 195 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 15, 2021
Z powodu COVID-19 zmarły 173 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 496 osób.
Liczba zakażonych koronawirusem 3 881 349 / 89 714 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 15, 2021
W szpitalach znajduje się 24 275 osób z COVID-19, w tym 2114 pacjentów podłączonych jest do respiratorów.
MZ poinformowało, że dla chorych przygotowano 31 500 łóżek i 2852 respiratory. Resort zdrowia przekazał, że na kwarantannie znajduje się 546 785 osób.
Z informacji opublikowanych przez ministerstwo wynika także, że wyzdrowiało dotąd 3 344 222 zakażonych.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/O3KuMmp4mx
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 15, 2021
Koronawirus w Łódzkiem
W ostatnich dniach rośnie liczba szczepień w województwie łódzkim. Szczepienia dotyczą podawania trzeciej dawki przypominającej, ale również pierwszej. Najwięcej osób zaszczepionych jest wśród seniorów, najniższy poziom wyszczepienia dotyczy młodzieży do 18. roku życia. – Aktualnie poziom zaszczepienia w naszym województwie plasuje się na poziomie 56 procent osób w pełni zaszczepionych, ale w odniesieniu do całej populacji naszego województwa. Jeśli chodzi o osoby uprawnione do szczepień, czyli powyżej 12. roku życia aktualnie, to jest to poziom 63 procent – dodaje Kowalik-Gęsiak.
Czytaj więcej: Rośnie liczba szczepień w województwie
Miejskie punkty szczepień w Łodzi są gotowe, by rozpocząć szczepienie przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5-ciu do 11-tu lat. W środę rozpoczną się zapisy na szczepienia, a w czwartek – ruszy akcja szczepień.
Adresy punktów w Łodzi, w których można będzie zaszczepić dzieci w wieku od 5-tego do 11-tego roku życia – dostępne są TUTAJ.
Koronawirus w Polsce
Od dzisiaj (15.12), zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem rządu, obowiązują zaostrzone przepisy sanitarne w związku z pandemią. Najważniejsze zmiany to nowe limity osób, zamknięte dyskoteki i nauka zdalna. Restauracje, bary i hotele, a także kina, teatry, obiekty sportowe i sakralne mogą mieć maksymalnie 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19). Dodatkowo w kinach obowiązuje zakaz jedzenia i picia podczas seansów.
Czytaj więcej: W życie weszły nowe zaostrzone przepisy sanitarne
Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki, powiedział, że decyzja w sprawie obowiązku szczepień na COVID-19 dla nauczycieli jeszcze nie zapadła. W Polskim Radiu 24 mówił, że resort jest przeciwny obowiązkowi szczepień dla nauczycieli i dzieci. Piontkowski podkreślił, że szczepionkę przeciwko COVID-19 przyjęło dotychczas ponad 80 proc. nauczycieli.
Koronawirus na świecie
Włoski rząd rozszerzył obowiązek szczepień – do tej pory obligatoryjny jedynie w służbie zdrowia – na wojsko i policję, a także na wszelkiego rodzaju służby specjalne, w tym straż miejską i straż pożarną. Jak się szacuje, w tych sektorach nie zaszczepiło się dotychczas około 50 tys. osób. Ponadto osoby pracujące w szkołach mają obowiązek przyjąć trzecią dawkę szczepionki.
Niezastosowanie się do nowych przepisów będzie karane grzywną do 1500 euro dla pracownika i pracodawcy. Brak szczepień będzie też skutkował natychmiastowym zawieszeniem i utratą zarobków do chwili zaszczepienia. Nie może natomiast być powodem zwolnienia z pracy. Włoskie media informują, że rząd rozważa wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu na terenie całego kraju.
Omikron jest odpowiedzialny za wzrost liczby zachorowań na COVID-19 w australijskim stanie Nowa Południowa Walia – przekazała we wtorek główna przedstawiciel władz stanowych do spraw zdrowia dr Kerry Chant. Tego samego dnia zarejestrowano 804 nowe przypadki koronawirusa, w tym 21 wariantu Omikron. Tym samym, nowych przypadków tego wariantu tylko w tym stanie wykryto łącznie 85.
Tymczasem minister zdrowia stanu Brad Hazzard oświadczył we wtorek dziennikarzom, że władze stanowe nie planują lockdownów. Jak podaje australijski serwis informacyjny 7News w NSW, 94,8 proc. populacji powyżej 16 roku życia przyjęło co najmniej jedna dawkę preparatu przeciw COVID-19, a 93,2 proc. jest w pełni zaszczepione. Pomimo wysokiej liczby zaszczepień, także dr Chant apelowała o szczepienie się dawką przypominającą.
Nowy wariant koronawirusa Omikron szybko rozprzestrzenia się pomiędzy regionami Hiszpanii, a ponad połowa z potwierdzonych zakażeń to infekcje, do których doszło na terenie tego kraju – podał we wtorek wieczorem resort zdrowia w Madrycie. Z szacunków władz medycznych Hiszpanii wynika, że 19 spośród 38 potwierdzonych już przypadków zakażeń Omikronem to infekcje, do których doszło pomiędzy osobami, które nie podróżowały w ostatnim czasie.
Eksperci ministerstwa zdrowia wskazali, że potwierdzony po raz pierwszy w RPA wariant Omikron może w najbliższych dniach nasilić swoją obecność na terenie Hiszpanii wraz z powszechnymi w okresie świątecznym wyjazdami urlopowymi obywateli tego kraju. Dotychczas najwięcej zakażeń Omikronem potwierdzono w Hiszpanii na terenie wspólnot autonomicznych Madrytu, Katalonii oraz Balearów. Według szacunków ministerstwa zdrowia za ponad 99 proc. aktualnych zakażeń koronawirusem na terenie Hiszpanii odpowiada wariant Delta. Do poniedziałkowego wieczora służby medyczne Hiszpanii potwierdziły 5,33 mln zakażeń koronawirusem. Zmarło ponad 88,4 tys. zainfekowanych osób.
We Francji seniorzy, którzy nie przyjęli trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, stracą od dziś paszport covidowy. Osoby te będą miały ograniczony dostęp do przestrzeni publicznej. Według francuskiego resortu zdrowia dawki przypominającej nie otrzymało około 400 tysięcy seniorów. Zgodnie z zapowiedziami francuskiego rządu z paszportu covidowego nie będą mogły korzystać osoby powyżej 65. roku życia niezaszczepione trzecią dawką. Aby móc korzystać z niektórych środków transportu i mieć dostęp do miejsc kultury oraz do lokali gastronomicznych, będą musiały wykonać test na obecność koronawirusa.
Francuskie media informują, że tysiące seniorów nie zdążyły przyjąć trzeciej dawki z powodu braku wolnych terminów w centrach szczepień i aptekach. Od dwóch tygodni dawkę przypominającą mogą przyjmować wszystkie osoby dorosłe. Z kolei od jutra pierwsza dawka będzie podawana dzieciom w wieku od 5 do 11 lat z czynnikiem ryzyka. Do tej pory co najmniej dwie dawki szczepionki przyjęło ponad 77 procent Francuzów. 18 procent otrzymało trzeci zastrzyk.
na podst. IAR
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |