Stan wojenny w obiektywie. Wystawa IPN w Łodzi
Ekspozycję poświęconą wydarzeniom sprzed 40 lat od dziś (10.12) można oglądać na placu Katedralnym, vis vis historycznej siedziby Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ Solidarność.

Wystawa 13 XII 1981 r. w Łodzi widziany obiektywem aparatu fotograficznego to przede wszystkim fotograficzne wspomnienia ze stanu wojennego. Dariusz Rogut, dyrektor Oddziału IPN w Łodzi, podkreśla, że stan wojenny został wprowadzony, aby zniszczyć ducha walki Polaków. – Aby złamać “Solidarność” i rozwijający się w Polsce nurt wolności. Celem było zastraszenie społeczeństwa. Na szczęście to się nie udało. “Solidarność” była, jest i będzie symbolem wolności i walki wolną, sprawiedliwą Polskę – dodaje.
Po wprowadzeniu stanu wojennego “Solidarność” rozpoczęła akcje protestacyjne. Jednym z organizatorów strajków w łódzkim MPK był Longin Chlebowski, który w wyniku protestów został aresztowany. – Był taki moment, że ze wszystkich więzień w Polsce zaczęto nas internowanych, czy skazanych, zwozić na wschodnią granicę. Byliśmy przy Bugu, w pobliżu dzisiejszej granicy z Ukrainą. Zastanawialiśmy się, czy chcą nas dalej wywieźć. Sądzę jednak, że wpływ Jana Pawła II wraz z nastawieniem świata zahamowało decyzję, którą ówczesna władza chciała zrealizować – wspomina.
Wystawę łódzkiego IPN można oglądać na pl. Katedralnym do 22 grudnia.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |