Prawie 27,5 tys. nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, zmarły 562 osoby [RAPORT]
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju, w ciągu ostatniej doby COVID-19 zdiagnozowano u 27 458 osób. W Łódzkiem zakażenie wykryto u 1628 pacjentów.
Posłuchaj także:
Nazwa | Plik | Autor |
Epidemia koronawirusa – wysokie statystyki zachorowań i zgonów | audio (m4a) audio (oga) |
Mamy 27 458 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (3969), śląskiego (3709), dolnośląskiego (2578), wielkopolskiego (2543), małopolskiego (2426), pomorskiego (1677), łódzkiego (1628), zachodniopomorskiego (1549),
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 9, 2021
kujawsko-pomorskiego (1530), opolskiego (1004), warmińsko-mazurskiego (973), lubuskiego (964), podkarpackiego (950), lubelskiego (762), świętokrzyskiego (622), podlaskiego (400). 174 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 9, 2021
Z powodu COVID-19 zmarło 165 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 397 osób.
Liczba zakażonych koronawirusem 3 760 048 / 87 357 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 9, 2021
W szpitalach znajduje się 23 433 osób z COVID-19, w tym 2053 pacjentów podłączonych jest do respiratorów.
MZ poinformowało, że dla chorych przygotowano 30 619 łóżek i 2772 respiratory. Resort zdrowia przekazał, że na kwarantannie znajduje się 662 036 osób.
Z informacji opublikowanych przez ministerstwo wynika także, że wyzdrowiało dotąd 3 211 558 zakażonych.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/KaiDi02P5s
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 9, 2021
Koronawirus w Polsce
Na podstawie danych przekazywanych przez Laboratorium Genetyczne Gyncentrum w Sosnowcu oraz innych dostępnych baz naukowcy z poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN stworzyli interaktywną mapę występowania wariantów SARS-CoV-2 w woj. śląskim.
Genomiczna mapa pandemii w tym regionie obecnie zawiera 6005 genomów zidentyfikowanych w próbkach pobranych między grudniem 2019 r. a listopadem 2021 r. Jest stale rozszerzana o kolejne sekwencje wirusa, w celu zbudowania jak najpełniejszego obrazu. – Prawdopodobieństwo wykrycia różnych wariantów wirusa jest szczególnie wysokie w tak różnorodnej i dużej grupie, jaką reprezentują mieszkańcy Śląska. Uzyskane w naszym laboratorium wyniki na bieżąco zasilają bazę Nextstrain i stanowią podstawę do budowania interaktywnej mapy – powiedziała w czwartek zastępczyni kierownika Laboratorium Gyncentrum dr Emilia Morawiec.
Przypomniała, że w sosnowieckim laboratorium potwierdzono dotychczas m.in. występowanie uznawanych za niepokojące wariantów alfa, gamma oraz dużą różnorodność wariantu delta.
Mapa dostępna jest TUTAJ
Dr Morawiec poinformowała, że w połowie grudnia w sosnowieckim laboratorium zostanie przebadane kolejne 380 próbek pobranych w ostatnim okresie. – To niezwykle ważne m.in. z powodu pojawienia się na świecie niepokojącej mutacji nazwanej omikron. Badania nad genomem SARS-CoV-2 są jedynym sposobem na szybką identyfikację nowych wariantów. Dzięki temu naukowcy zyskują czas by lepiej przyjrzeć się nowemu przeciwnikowi i nauczyć się z nim skutecznie walczyć – podkreśliła.
Koronawirus na świecie
Nowy wariant koronawirusa jest już obecny w 57 krajach – poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia. WHO poinformowała, że Omikron prawdopodobnie rozchodzi się najszybciej z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2. Dokładne jego skutki nie są jeszcze znane.
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus mówił podczas konferencji prasowej, że Omikron będzie miał wpływ na najbliższe tygodnie pandemii. Zaapelował też o wprowadzenie restrykcji, które powstrzymałyby przenoszenie się patogenu. – Wzywamy wszystkie kraje do zwiększonej obserwacji, do testowania i do uzyskiwania jak największej liczby informacji. Dane z RPA sugerują, że istnieje zwiększone ryzyko zakażenia się przez ozdrowieńców, ale w tej sprawie potrzebujemy jeszcze więcej danych – mówił.
Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi też, że istnieje prawdopodobieństwo, iż wariant Omikron wywołuje znacznie lżejsze objawy i skutki niż najbardziej zabójczy dotąd wariant Delta. WHO podkreśla, że wszystkie kraje powinny koncentrować się na walce z obiema wersjami SARS-CoV-2.
Wcześniej WHO informowała też, że dotychczas dostępne na rynku i zaakceptowane przez organizację szczepionki powinny działać przeciwko Omikronowi. Nowy wariant koronawirusa został wykryty w Republice Południowej Afryki w listopadzie. Z badań naukowców wynika jednak, że wcześniej był już w Holandii.
We Włoszech w ciągu dwóch ostatnich tygodni o 32 proc. wzrosła liczba osób niezaszczepionych na intensywnej terapii i jednocześnie o tyle samo spadła wśród zaszczepionych chorych. To nowy obraz sytuacji w czwartej fali pandemii w kraju o wysokim wskaźniku wyszczepienia ludności.
W raporcie krajowej federacji placówek medycznych i szpitalnych (Fiaso) zaznaczono, że żaden z ciężko chorych na COVID-19 nie został zaszczepiony w ciągu ostatnich czterech miesięcy, co potwierdza, że skuteczność szczepionek obniża się od piątego miesiąca po otrzymaniu preparatu. Takie są wnioski z analizy sytuacji w 16 włoskich szpitalach.
Ponadto odnotowano, że trzy czwarte obecnie leczonych na reanimacji osób zaszczepionych to te dotknięte ciężkimi chorobami współistniejącymi, a ich średni wiek wynosi 69 lat. Inny obraz, jak zaznaczono, dotyczy niezaszczepionych pacjentów w szpitalach. Osoby, które nie przyjęły ani jednej dawki szczepionki i trafiły na intensywną terapię, są młodsze. Ich średni wiek to 62 lata, a w 42 proc. przypadków nie mają żadnych innych chorób.
na podst. IAR
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |