Ponad 28 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 1 tys. 679 w Łódzkiem [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 28 tys. 542 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 1 tys. 679 osób.
Dzisiaj (8 grudnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 28 tys.542 nowych przypadkach. W Łódzkiempotwierdzono1 tys. 679 nowych zachorowań na COVID-19.
Z powodu COVID-19 zmarło 188 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 404 osoby.
zachodniopomorskiego (1275), warmińsko-mazurskiego (1218), lubelskiego (900), podkarpackiego (900), opolskiego (827), lubuskiego (722), świętokrzyskiego (652), podlaskiego (539). 223 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 8, 2021
Według danych Ministerstwa Zdrowia obecnie hospitalizowanych z powodu Covid-19 są 23 tysiące 453 osoby, czyli o 151 mniej niż dzień wcześniej. Do dyspozycji chorych na COVID-19 jest ponad 30 tysięcy łóżek szpitalnych na oddziałach covidowych.
Obecnie zajętych jest 2 tysiące 26 respiratorów. Od wczoraj ta liczba spadła o 10. Łącznie na oddziałach covidowych są 2 tysiące 753 takie urządzenia.
W Polsce kwarantanną objęte są 588 tysięcy 603 osoby, czyli o ponad 54,5 tysiąca mniej niż dzień wcześniej. Do tej pory w Polsce wyzdrowiało 3 miliony 194 tysiące 731 osób, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/xzA9ClfwIp
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 8, 2021
Koronawirus w Łódzkiem
O problemach gmin, miast i województw w dobie pandemii. Debata samorządowa w Radiu Łódź.We wtorkowej debacie Artur Wolski porozmawiał z zaproszonymi gośćmi m.in. o “Polskim Ładzie” w kontekście budżetów poszczególnych samorządów.
Troje dzieci w wieku od kilkunastu miesięcy do 3 lat trafiła do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki z udarem niedokrwiennym mózgu. Lekarze zdiagnozowali udar jako powikłanie po przebytym zakażeniu kooronawirusem.Czytaj więcej
Ograniczenia będą obowiązywać między innymi w kościołach, kinach czy restauracjach i nie będą dotyczyć osób zaszczepionych. Ogłoszone restrykcje mają związek z wykrytym nowym wariantem wirusa SARS Cov 2 o nazwie Omikron.Czytaj więcej
Czytaj więcej:Wzrasta zapotrzebowanie na szpitalne łóżka covidowe w regionie łódzkim
Nauczyciele IV Liceum Ogólnokształcącego przy Pomorskiej mogli zaszczepić się jednocześnie przeciwko COVID-19 i grypie. Dla wielu z nich była to trzecia dawka, przypominająca. Do placówki przyjechał mobilny punkt szczepień.Czytaj więcej
Oskarżenie w sprawie budowy “covidowego” osiedla nad morzem
Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie tak zwanego “covidowego” osiedla nad morzem. Deweloper wybudował osiedle w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, wykorzystując przepisy ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVIDd-19. Prezes spółki ma odpowiedzieć przed sądem za budowę domów w obszarze objętym ochroną przyrody.
Budowa dziesięciu budynków w Mechelinkach rozpoczęła się w sierpniu zeszłego roku. Inwestor zapowiadał, że w dwupiętrowych domach będą przebywały osoby objęte kwarantanną. W planie zagospodarowania przestrzennego działka, na której rozpoczęto budowę, była przeznaczona pod tereny zielone, z zakazem zabudowy. Dodatkowo obszar ten jest zagrożony powodzią, a inwestor nie uzyskał odpowiednich zezwoleń.
Już wcześniej na wniosek prokuratury wstrzymano budowę. Oskarżony nie przyznaje się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Grozi mu do dwóch lat więzienia.
Dobiegają końca prace nad ustawą ws. pracodawców i covid
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że dobiegają końca prace nad ustawą zezwalającą pracodawcom kontrolę zdrowia epidemicznego pracowników. “Jesteśmy już blisko finiszu” – mówił minister Niedzielski o pracach nad ustawą. Jak dodał nowa wersja zakłada, że przełożony pracownika będzie mógł zlecić, by ten okazał mu wynik testu na koronawirusa. Pierwotnie planowano, by był to certyfikat szczepień. W ustawie zapisano, że pracownikom będą przysługiwały darmowe testy.
Minister Niedzielski tłumaczył, że wprawdzie liczba zakażeń ustabilizowała się, jednak nie widać na razie sygnałów świadczących o spodziewanym spadku zakażeń. Do tego na świecie pojawił się nowy wariant wirusa – omikron.
Koronawirus na świecie
Wstępne badania wykazały, że Omikron nie jest bardziej niebezpieczny niż wcześniejsze warianty koronawirusa – poinformował Michael Ryan, szef programu chorób zakaźnych Światowej Organizacji Zdrowia. W rozmowie z agencją AFP zastrzegł jednocześnie, że wciąż trwają badania nad najnowszą mutacją. Według przedstawiciela WHO, jest “bardzo mało prawdopodobne”, że Omikron będzie odporny na stosowane obecnie szczepionki przeciwko COVID-19. “Dysponujemy bardzo efektywnymi szczepionkami, których przyjęcie zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia COVID-19, również w przypadku Omikronu” – powiedział Michael Ryan. Wariant o nazwie Omikron została wykryty w RPA w drugiej połowie listopada. Jest on bardziej zakaźny niż poprzednie, jednak – jak powiedział Michael Ryan – ważniejsze niż sam fakt zakażenia jest to, jak choroba przebiega u osób zaszczepionych.
Słowacki rząd przedłuży obowiązujący w tym kraju lockdown. Niektóre obostrzenia nie będą jednak dotyczyć zaszczepionych i ozdrowieńców. Złożona z czterech partii koalicja rządząca na Słowacji osiągnęła w tej sprawie porozumienie. Jutro decyzje ma podjąć rząd. Na Słowacji nadal będzie obowiązywał zakaz wychodzenia, któremu towarzyszy szereg wyjątków. W piątek będą mogły się otworzyć wszystkie sklepy, niezależnie od oferowanego asortymentu. Dostęp do nich będą mieli jednak tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy. Sklepy z podstawowymi produktami będą nadal otwarte dla wszystkich. W poniedziałek uczniowie szkół średnich i starsze roczniki szkół podstawowych przejdą na nauczanie zdalne. Młodsi uczniowie będą nadal uczyć się stacjonarnie. Takie rozwiązanie ma funkcjonować do przerwy świątecznej, która rozpocznie się 18 grudnia. 17 grudnia dla zaszczepionych i ozdrowieńców otwarte zostaną punkty usługowe takie jak salony fryzjerskie i kosmetyczne. Od 25 grudnia działać będą hotele i wyciągi narciarskie. Koalicja osiągnęła porozumienie także w sprawie programu, który ma zachęcić seniorów do szczepienia się przeciwko COVID-19. Każda zaszczepiona osoba powyżej 60. roku życia zamiast zapowiadanego bonu o wartości 500 euro otrzyma w gotówce 200 lub 300 euro – w zależności od liczby przyjętych dawek preparatu.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Szwedzki rząd zapowiedział, że jeśli liczba zakażeń koronawirusem będzie nadal rosła, to przywróci obostrzenia sanitarne. Wezwał do przestrzegania zasady zachowania dystansu społecznego oraz noszenia maseczek w transporcie publicznym. Premier Magdalena Andersson powiedziała na konferencji prasowej, że w Szwecji zauważąlny jest wyraźny wzrost liczby zakażeń, choć startuje on z niskiego poziomu. “Musimy współpracować, aby sytuacja się nie pogorszyła, dlatego dzisiaj przedstawiamy dalsze środki ostrożności” – wyjaśniała. Po stosunkowo spokojnej jesieni w ostatnich tygodniach zaczęła rosnąć liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Wzrosła także liczba pacjentów wymagających opieki szpitalnej oraz intensywnej terapii, choć nadal szwedzkie statystyki należą do najniższych w Europie.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |