Ponad 19,3 tys. nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, zmarły 504 osoby [RAPORT]
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju, w ciągu ostatniej doby COVID-19 zdiagnozowano u 19 366 osób. W Łódzkiem zakażenie wykryto u 1371 pacjentów.
zachodniopomorskiego (1036), warmińsko-mazurskiego (901), lubelskiego (802), podkarpackiego (789), lubuskiego (552), opolskiego (484), świętokrzyskiego (446), podlaskiego (307). 168 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 7, 2021
W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 7, 2021
W szpitalach znajduje się 23604 osób z COVID-19, w tym2036 pacjentów podłączonych jest do respiratorów.
MZ poinformowało, że dla chorych przygotowano30263 łóżka i 2736 respiratorów. Resort zdrowia przekazał, że na kwarantannie znajduje się 643181 osób.
Z informacji opublikowanych przez ministerstwo wynika także, że wyzdrowiało dotąd 3 184676 zakażonych.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/PSVCiYB1pl
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 7, 2021
Koronawirus w Polsce
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że o środy zostaną przedstawione obostrzenia związane ze świętami i mutacją omikron. Dodał, że pierwszy zestaw obostrzeń przedstawił niedawno minister zdrowia Adam Niedzielski. “Jutro lub najpóźniej pojutrze przedstawimy drugi pakiet zaostrzeń, taki, który będzie się wiązał z sytuacją świąteczną, będzie odpowiedzią na mutację wirusa omikron. Rzeczywiście przedstawia to się niedobrze” – zaznaczył.
Premier Morawiecki dodał, że trzy czwarte osób, które są w ciężkim stanie po zakażeniu koronawirusem, to osoby niezaszczepione, jeszcze więcej jest tych, które umierają.
Szef rządu zapowiedział między innymi “wzmocnienie mechanizmów szczepienia i ich obowiązkowości w niektórych zawodach”. Dodał, że dyskusja będzie również o “wzmocnieniu zaostrzeń w niektórych miejscach dla osób niezaszczepionych, aby odpowiedzieć na tego wirusa omikron, który pewnie już jest w Polsce” – wskazał.
Od 1 grudnia zostały zwiększone obostrzenia sanitarne. Wprowadzono tak zwany pakiet alertowy w związku z wariantem omikron. Między innymi został zmniejszony z 75 do 50 limit osób przebywających w obiektach zamkniętych, takich jak kościoły, lokale gastronomiczne, hotele oraz obiekty kultury: kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury. Dotyczy to także obiektów sportowych: basenów i aquaparków.
Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Saryusz-Wolski w Polskim Radio 24 powiedział, że polityka zdrowotna jest kompetencją państw członkowskich Unii Europejskiej. Według gościa Polskiego Radia 24, Unia próbuje wykorzystać pandemię, aby zawłaszczać kompetencje, które jej nie przynależą.
Jacek Saryusz-Wolski podkreślił, że w kwestii walki z pandemią Unia Europejska wydaje jedynie zalecenia. Jak tłumaczył, polscy komentatorzy i media sami często wpadają w pułapkę, mówiąc na przykład, że UE zezwoliła na szczepienia w jakimś wieku. Zaznaczył jednocześnie, że postanowienia Europejskiej Agencji Leków w sprawie szczepionek, które następnie wydaje Komisja Europejska, mają jedynie formę zaleceń. “Unia nie ma tutaj nic do zezwalania, ale miękko wchodzi w kompetencje, które jej nie przynależą” – dodał.
W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska zaapelowała do państw członkowskich o przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się nowego wariantu koronawirusa. Zaleciła między innymi przyspieszenie szczepień i wprowadzenie niezbędnych ograniczeń.Szefowa Komisji Ursula von der Leyen zaproponowała też rozpoczęcie dyskusji na temat wprowadzenia w Europie obowiązku szczepień przeciwko COVID-19.
Koronawirus na świecie
Od dziś obowiązują zaostrzone zasady przybywania do Zjednoczonego Królestwa. Przed wyruszeniem w drogę znów trzeba pokazać negatywny wynik testu na koronawirusa. W ten sposób Brytyjczycy chcą spowolnić napływ nowego wariantu.
Każdy podróżujący do Królestwa musi pokazać negatywny wynik testu PCR lub antygenowego. Wynik nie może być starszy niż dwa dni. Pokazujemy go przed wejściem na pokład promu tudzież samolotu. “Już w przypadku poprzednich nowych wariantów jak mocna ochrona granicy, w kombinacji ze stworzoną przez nas możliwością sekwencjonowania genomu dają nam największe może szanse reagowania na nowe mutacje” – tłumaczy minister zdrowia Sajid Javid.
Inne zasady się nie zmieniają. Nadal jeszcze przed podróżą trzeba wypełnić formularz lokacyjny – passenger locator form. Tam wpiszemy numer kolejnego testu, który trzeba sobie wykupić. Bez tego nie zostaniemy wpuszczeni na pokład. Chodzi o test PCR, należy go wcześniej zamówić u jednego z wielu prywatnych dostawców. Lista jest na stronie brytyjskiego rządu.
Francja zaostrza restrykcje sanitarne z powodu piątej fali pandemii koronawirusa. Francuski premier Jean Castex ogłosił między innymi zaostrzenie przepisów sanitarnych w szkołach i zamknięcie dyskotek. Rząd poinformował też o przyszłym rozpoczęciu kampanii szczepień przeciwko koronawirusowi dla dzieci.
Premier Jean Castex mówił na konferencji prasowej, że nowe przepisy mają zmniejszyć o 10 procent poziom transmisji koronawirusa w kraju. “Prognozy instytutu Pasteura pokazują, że dzięki temu szpitale wyjdą ze strefy zagrożenia” – tłumaczył szef francuskiego rządu.
Jean Castex poinformował, że od czwartku w szkołach podstawowych zostanie wprowadzony obowiązek noszenia masek ochronnych podczas przerw na szkolnych podwórkach. Do tej pory uczniowie musieli nosić maski wyłącznie podczas zajęć.
Francuski rząd ogłosił też całkowite zamknięcie dyskotek aż do świąt. Szef francuskiego wezwał również do ograniczenia prywatnych i służbowych imprez. “Moje przesłanie jest proste: aż do świąt bożonarodzeniowych przystopujmy, wstrzymajmy się, chrońmy się, i tym sposobem będziemy mogli cieszyć się ze Świąt” – apelował Jean Castex. Nalegał też na przestrzeganie zasad dystansu społecznego.
W Rosji zanotowano nieznaczny spadek liczby zgonów pacjentów chorych na Covid-19. Minionej doby zmarły 1184 osoby. To najmniej od miesiąca. Do tej pory codziennie umierało ponad 1200 pacjentów zakażonych koronawirusem.
Minionej doby stwierdzono w Rosji 32 136 nowych przypadków zakażenia. Jak wynika z raportów służb sanitarnych, od czterech dni dobowa liczba zakażonych nie przekracza 33 tysięcy.
Największymi ogniskami rozprzestrzeniania patogenu są Moskwa i Petersburg, gdzie w ciągu doby zdiagnozowano odpowiednio: 3134 i 2412 nowych przypadków. Rosyjskie służby sanitarne poinformowały o wykryciu dwóch pierwszych przypadków zakażenia nowym wariantem patogenu, oznaczonego jako Omikron.
Stabilizuje się sytuacja epidemiczna w Czechach. Wczoraj nasi południowi sąsiedzi odnotowali 6325 zakażeń koronawirusem. To kolejny, czwarty dzień, w którym nowych infekcji było mniej niż przed tygodniem.
Dyrektor Instytutu Informacji i Statystyki Zdrowotnej Ladislav Duszek powiedział, że pod względem nowych zakażeń, Czechy są u szczytu obecnej fali pandemii lub mają go już za sobą. Zwrócił jednak uwagę na pozostałe wskaźniki sugerujące, że do świąt Bożego Narodzenia należy liczyć się z dużym obłożeniem szpitali.
Wartoprzeczytać
Według danych czeskiego ministerstwa zdrowia, w ostatnich dniach liczba hospitalizowanych nieznacznie spadła. W szpitalach jest obecnie ponad 6300 pacjentów z COVID-19. Stan ponad tysiąca z nich jest określany jako ciężki.
Wciąż odnotowuje się wiele przypadków śmiertelnych. W ciągu tygodnia zmarło w Czechach ponad 700 osób z COVID-19. Liczba ta nie jest jednak ostateczna, ponieważ resort zdrowia na bieżąco aktualizuje dane napływające ze szpitali.
W Belgii obowiązują kolejne ograniczenia covidowe. Władze federalne i regionalne zdecydowały o nich w piątek. Wczoraj przeciwko obostrzeniom demonstrowało w Brukseli około 8 tysięcy osób. Wirusolodzy uważają zaś, że podjęte decyzje są spóźnione i niewystarczające.
“Liczba łóżek zajmowanych przez pacjentów zarażonych koronawirusem jest niestety zbyt duża, a to wiąże się z koniecznością odwoływania planowych operacji. Musieliśmy zareagować, bo sytuacja jest trudna do opanowania” – tłumaczy dodatkowe ograniczenia premier Alexander De Croo.
Od dzisiaj w Belgii maksymalnie dwieście osób może brać udział w imprezach czy wydarzeniach kulturalnych w pomieszczeniach zamkniętych, a tam gdzie jest więcej niż 50 osób będą wymagane certyfikaty covidowe.
Część zmian dotyczy szkół. Po wykryciu dwóch przypadków zakażeń w klasie, wszyscy uczniowie będą odsyłani na kwarantannę. Dodatkowe zajęcia pozalekcyjne zostały odwołane. Szkoły średnie przechodzą w tryb hybrydowy i połowa lekcji jest zdalna. Szkoły podstawowe oraz przedszkola zostaną zamknięte 18 grudnia. Tym samym ferie świąteczne rozpoczną się wcześniej i potrwają 3 tygodnie.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |