Ponad 13,2 tys. nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, zmarło 25 osób [RAPORT]
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju, w ciągu ostatniej doby COVID-19 zdiagnozowano u 13 250 osób. W Łódzkiem zakażenie wykryto u 722 pacjentów.
Mamy 13 250 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (2116), śląskiego (1638), dolnośląskiego (1408), małopolskiego (1290), wielkopolskiego (1029), pomorskiego (990), zachodniopomorskiego (962), łódzkiego (722), lubuskiego (536),
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 6, 2021
kujawsko-pomorskiego (526), opolskiego (502), podkarpackiego (365), warmińsko-mazurskiego (327), świętokrzyskiego (300), lubelskiego (285), podlaskiego (148). 106 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 6, 2021
Z powodu #COVID19 zmarło 8 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 17 osób.
Liczba zakażonych koronawirusem 3 684 671/ 85 700 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 6, 2021
W szpitalach znajduje się 22 778 osób z COVID-19, w tym 1989 pacjentów podłączonych jest do respiratorów.
MZ poinformowało, że dla chorych przygotowano 29 843 łóżka i 2706 respiratorów. Resort zdrowia przekazał, że na kwarantannie znajduje się 616 905 osób.
Z informacji opublikowanych przez ministerstwo wynika także, że wyzdrowiało dotąd 3 167 754 zakażonych.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/cfs5y9n63k
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 6, 2021
Koronawirus w Polsce
Jeśli nowy wariant wirusa, Omikron, rozwijałby się zgodnie z czarnym scenariuszem, trzeba będzie zmienić myślenie i traktować szczepionki covidowe jak inne – mówi w wywiadzie dla “Dziennika Gazety Prawnej” szef Rządowego Centrum Analiz Norbert Maliszewski.
Szef RCA przyznaje w rozmowie, która ukazała się na łamach poniedziałkowego wydania “DGP”, rząd jest blisko podjęcia, zgodnie z rekomendacjami rady medycznej przy premierze, decyzji dotyczącej wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla zawodów medycznych, nauczycieli i służb. – To stanie się w najbliższym czasie. Zauważmy, że poziom wyszczepienia wśród lekarzy to 92 proc,. w wojsku i służbach 87 proc., dla nauczycieli są szacunki, że zaszczepiło się ok. 80 proc. – mówi Maliszewski.
Dodaje, że szczepienia są skuteczne. – MEiN podaje, że liczba zwolnień lekarskich była w piątek mniejsza niż tego samego dnia w 2019 r. przed pandemią. Ten poziom wyszczepienia jest bardzo duży już dziś – przekonuje minister w kancelarii premiera. Zastrzega jednak, iż sytuacja zmienia się ze względu na nowy wariant koronawirusa, Omikron. – Jeśli on będzie tak bardzo zaraźliwy, to potrzebne będzie pełne wyszczepienie kluczowych zawodów. Stąd zmiana podejścia ministra zdrowia i coraz silniejsze przekonanie do wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla wybranych grup – tłumaczy Maliszewski.
Pytany o obowiązkowe szczepienia dla reszty społeczeństwa, szef RCA zwraca uwagę na wątpliwości natury prawnej, formułowane przez Rzecznika Praw Obywatelskich. – Trzeba je rozwiązać, ale z drugiej strony, jeśli Omikron rozwijałby się zgodnie z czarnym scenariuszem, trzeba zmienić myślenie i traktować szczepionki covidowe jak inne. Minister zdrowia będzie wówczas musiał rozważyć, czy nie wpisać do kalendarza szczepień te na COVID-19 dla najbardziej zagrożonych grup – dodaje sekretarz stanu w KPRM.
Według Maliszewskiego rząd pracuje ponadto nad wdrożeniem rekomendacji rady medycznej dotyczącej paszportów covidowych.
Koronawirus na świecie
Większość Japończyków popiera ostrzejsze kontrole graniczne wprowadzone przez rząd premiera Fumio Kishidy w związku pojawieniem się Omikrona – nowego wariantu koronawirusa. Poinformował o tym w poniedziałek dziennik Yomiuri Shimbun powołując się na własny sondaż.
Jak wynika z tego sondażu poparcie dla gabinetu Kishidy wzrosło z 56 proc. miesiąc temu do 62 proc. obecnie. 89 proc. respondentów oceniło pozytywnie nowe restrykcje graniczne wprowadzone przez rząd.
W Japonii obowiązują obecnie jedne z najostrzejszych restrykcji przy przekraczaniu granicy na świecie, które obowiązują od 29 listopada. Dzień później wykryto pierwszy w Japonii przypadek zakażenia Omikronem. Wykryto go u namibijskiego dyplomaty, który przybył do Japonii 28 listopada.
Granice japońskie zostały praktycznie zamknięte na okres jednego miesiąca dla wszystkich osób przybywających z zagranicy, z nielicznymi wyjątkami.
Zakaz dotyczy też rezerwacji biletów lotniczych na loty do kraju. Zaniepokoiło to Japończyków wybierających się świąteczne i noworoczne zagraniczne wycieczki. Problem nie został na razie rozstrzygnięty.
Najnowszy wariant koronawirusa Omikron rozprzestrzenił się między dwoma w pełni zaszczepionymi podróżnymi w korytarzu hotelu w Hongkongu, w którym osoby te przebywały na kwarantannie – poinformował w poniedziałek Bloomberg.
Według nagrań z kamery przemysłowej żadna z osób nie opuściła swojego pokoju ani nie miała ze sobą kontaktu. Do transmisji wirusa doszło drogą powietrzną. Wirus musiał się przenieść, gdy drzwi do pokojów zostały otwarte w celu podania żywności lub wykonania testu na obecność COVID-19 – podali badacze z Hongkongu w artykule zamieszczonym w czasopiśmie naukowym Emerging Infectious Diseases.
Jak przekazał w zeszłym tygodniu przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), około 450 naukowców na całym świecie rozpoczęło pilne badania wariantu Omikron. Mają one na celu zrozumienie, w jakim stopniu najnowsza mutacja może być odporna na szczepienie przeciwko koronawirusowi. Ponadto, naukowcy badają, czy zwiększyła się zdolność przenoszenia się wirusa.
Liczba przypadków COVID-19 wzrosła gwałtownie w niektórych regionach Południowej Afryki w ciągu ostatniego miesiąca, zapowiadając czwartą falę pandemii zdominowaną przez wariant Omikron. Od czasu podania informacji o wykryciu nowego wariantu COVID-19 przez naukowców z RPA, jego przypadki odnotowano na całym świecie.
na podst. IAR
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |