Łódź zajęła 6. miejsce wśród Polskich Miast Przyszłości 2050. “Nie jest to powód do dumy”
Ranking, w którym znalazła się stolica województwa łódzkiego, pokazuje, które miasto najszybciej, w ciągu nadchodzących trzech dekad, stanie się nowoczesnym i dostosowanym do zmieniającej się rzeczywistości.
Zdaniem autorów raportu miejsce Łodzi w rankingu nie jest powodem do dumy. Architekt Kosma Nykiel dziwi się niektórym wynikom w poszczególnych zestawieniach. – Kategoria transportowa została oceniona całkiem dobrze. W uzasadnieniu uwzględniano, czy we flocie Urzędu Miasta Łodzi są samochody elektryczne, a także to, że w mieście zorganizowano zlot aut elektrycznych. Stan faktyczny łódzkiego transportu publicznego pozostawia dużo do życzenia. Wszyscy wiemy, w jakich korkach stoją pojazdy MPK – dodaje.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Łódź zajęła 6. miejsce wśród Polskich Miast Przyszłości 2050 | audio (m4a) audio (oga) |
Z dystansem na ranking patrzy również Maciej Plutecki, ekonomista z Konfederacji Lewiatan. Jego zdaniem ciężko porównywać miasta, które startują z bardzo różnego pułapu. – Wszystkie postindustrialne zabudowania to obszary w większości do zrewitalizowania, niemal do zbudowania od początku. Trudno tak bezpośrednio to przełożyć. Trudno też konkurować z takimi ośrodkami miejskimi jak Warszawa. Z racji, że jest stolicą, przyciąga ogromne inwestycje, wielki kapitał. Inaczej postrzega się tam wyzwania i oczekiwania – podkreśla Plutecki.
Ranking Polskich Miast Przyszłości 2050 to pierwsze tego typu zestawienie przygotowane przez ekspertów z naszego kraju. Na podium stanęły: Warszawa, Wrocław i Katowice. Na ostatnim miejscu – za Łodzią – znalazł się Kraków.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |