Prawie 27 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 26 tys. 965 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 1461 osób.
Dzisiaj (3 grudnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 26 tys. 965nowych przypadkach. W Łódzkiempotwierdzono1461 nowych zachorowań na COVID-19.
Z powodu COVID-19 zmarło 127 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 343 osoby.
kujawsko-pomorskiego (1318), podkarpackiego (1050), lubelskiego (1022), warmińsko-mazurskiego (1017), opolskiego (947), lubuskiego (874), świętokrzyskiego (601), podlaskiego (563). 180 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 3, 2021
W polskich szpitalach leży 22035 pacjentów covidowych – informuje Ministerstwo Zdrowia. To o 485 więcej niż wczoraj. 1968 chorych jest podłączonych do respiratorów, czyli o 106 więcej niż poprzednio.
Na kwarantannie przebywają 782 044 osoby. Z COVID-19 wyzdrowiało dotąd 3 091 259 zakażonych.
Wcześniej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w Polsat News, że minionej doby w Polsce potwierdzono 26965 przypadków koronawirusa, a 470 chorych zmarło.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/uK6WqcT1qk
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 3, 2021
Koronawirus w Łódzkiem
Troje dzieci w wieku od kilkunastu miesięcy do 3 lat trafiła do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki z udarem niedokrwiennym mózgu. Lekarze zdiagnozowali udar jako powikłanie po przebytym zakażeniu kooronawirusem. Czytaj więcej
Ograniczenia będą obowiązywać między innymi w kościołach, kinach czy restauracjach i nie będą dotyczyć osób zaszczepionych. Ogłoszone restrykcje mają związek z wykrytym nowym wariantem wirusa SARS Cov 2 o nazwie Omikron. Czytaj więcej
Zakażony koronawirusem noworodek i jego mama w ciężkim trafili na oddział intensywnej terapii w Centrum Zdrowia Matki Polki.Czytaj więcej
Czytaj więcej:Wzrasta zapotrzebowanie na szpitalne łóżka covidowe w regionie łódzkim
Nauczyciele IV Liceum Ogólnokształcącego przy Pomorskiej mogli zaszczepić się jednocześnie przeciwko COVID-19 i grypie. Dla wielu z nich była to trzecia dawka, przypominająca. Do placówki przyjechał mobilny punkt szczepień.Czytaj więcej
Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o funduszu kompensacyjnym szczepień
Do Sejmu wpłynął projekt ustawy dotyczący Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. To efekt ubiegłotygodniowych rozmów o walce z pandemią, które zostały zorganizowane z inicjatywy marszałek Sejmu Elżbiety Witek.
Przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego zapisano w projekcie nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw. Podpisali się pod nim posłowie klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz kół: Polskie Sprawy i Porozumienie. Poparcie dla projektu zadeklarowały pozostałe ugrupowania parlamentarne.
Przedstawicielem wnioskodawców jest szef sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos z PiS-u. W rozmowie z dziennikarzami wyraził nadzieję, że przepisy ustawy przekonają obywateli do szczepień. Dodał, że przy Rzeczniku Praw Pacjenta będzie powołany zespół. do którego będzie trzeba wnioskować o rozpatrzenie sytuacji związanej z niepożądanym odczynem poszczepiennym. “Najmniej groźne sytuacje i wtedy ta kwota będzie relatywnie nieduża, bo około 3 tysięcy złotych, a te najbardziej poważne, czyli hospitalizacja 120 dni, czy więcej – 100 tysięcy złotych” – powiedział.
Poseł Latos zaapelował, by szczepić się przeciwko COVID-19. “Szczepienia są bezpieczne, popatrzmy przez pryzmat milionów osób, które się szczepią” – mówił. Dodawał, że “niepożądane odczyny poszczepienne są marginesem”.
Pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw odbędzie się 8 grudnia. Będzie to kontynuacja bieżącego posiedzenia Sejmu.
Koronawirus na świecie
Francja, Indie, Malezja i Australia zanotowały pierwsze przypadki nowego wariantu koronawirusa. Omikron został wykryty tydzień temu w Republice Południowej Afryki, ale podejrzewa się, że wcześniej był też w Europie. Naukowcy z kilku ośrodków na świecie badają teraz nową odmianę, by ustalić, czy rzeczywiście jest ona groźniejsza od dotychczasowych.
Ocenia się, że nowy wariant wirusa jest już obecny w co najmniej kilkunastu krajach na świecie, w tym w państwach Europy, Azji, Afryki, ale także w Stanach Zjednoczonych i w Australii. Południowoafrykańscy naukowcy, którzy badają wykrytą tam odmianę, twierdzą, że może ona być bardziej zakaźna, a ryzyko zakażenia u ozdrowieńców może być trzykrotnie wyższe niż przy wariancie Delta.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Przedstawiciele Unii Europejskiej prognozują, że w ciągu kilku miesięcy Omikron może stanowić ponad połowę wszystkich zakażeń w Europie. W Wielkiej Brytanii wykryto minionej doby prawie 54 tysiące nowych przypadków SARS-CoV-2, a w Hiszpanii 14 tysięcy. To najwięcej od kilku miesięcy.
Kolejne kraje wprowadzają tymczasem nowe obostrzenia. W USA każdy wjeżdżający obcokrajowiec będzie musiał posiadać aktualny test na koronawirusa, niezależnie od tego, czy się szczepił, czy nie. Obcokrajowców nie wpuszczają Izrael i Japonia, a Nepal i Panama zakazały właśnie wjazdu osobom z ośmiu afrykańskich krajów.
Niemcy wprowadzają lockdown dla niezaszczepionych i zastanawiają się nad obowiązkiem szczepienia się. Korea Południowa natomiast wprowadza paszporty szczepionkowe w miejscach publicznych.
Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 5 milionów i 234 tysiące osób, a łączna liczba zakażeń to 264 miliony. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.
W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną dziś nadzwyczajna narada władz Belgii w sprawie dodatkowych ograniczeń covidowych. Poinformował o tym wczoraj w parlamencie premier Alexander De Croo, który otrzymał raport ekspertów z propozycjami obostrzeń. “Zaostrzenie ograniczeń wydaje się nieuniknione” – mówił w parlamencie szef belgijskiego rządu. Sytuacja kryzysowa, z którą przyszło nam się zmierzyć, wymaga dodatkowych działań, dlatego zdecydowałem się zwołać komitet konsultacyjny – dodał Alexander De Croo. W skład komitetu wchodzą premierzy i ministrowie rządu federalnego oraz władz regionalnych. Na stole są następujące propozycje ekspertów – zamknięcie szkół i przedszkoli na 10 dni, oraz odwołanie wszystkich dużych imprez kulturalnych czy sportowych w pomieszczeniach, maski obowiązkowe od 6. roku życia. Eksperci proponują też ograniczenia w gastronomii, by restauracje, bary i kawiarnie zamykane były o 20.00. Uważają, że należy ograniczyć kontakty do pięciu osób z najbliższego otoczenia.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |