Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego powstanie w Bełchatowie
Jak zagospodarować odpady i produkty uboczne powstałe przy wytwarzaniu energii elektrycznej? Nad tym problemem ma pracować Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Ma powstać w przyszłym roku w Bełchatowie.
Plany powołania centrum maPolska Grupa Energetyczna. Poinformowano o nich podczas spotkania z dziennikarzami. -Kluczowe wyzwania,jakie są przed nami, to radzenie sobie z odpadami z instalacji, które obecnie montujemy, czyli z paneli fotowoltaicznych, tudzież energetyki wiatrowej – mówi Lech Sekyra, prezes PGE Ekoserwis, spółki, która będzie tworzyć centrum. – Już teraz często widzimy na portalach społecznościowych cmentarzyska zalegających odpadów, w ramach wyeksploatowanych farm fotowoltaicznych czy też energetyki wiatrowej – wyjaśnia Sekyra.
Centrum Badań i Rozwoju zajmie się także bieżącą poprzemysłową produkcją grupy. -Już teraz tworzymy receptury na bazie surowców wtórnych z odzyskiwanych ubocznych produktów spalania, takich jak popiół, żużel czy też z ubocznych produktów wydobycia. Tutaj w Bełchatowie mamy olbrzymi potencjał kopalin towarzyszących, które się świetnie nadają do wykorzystania. Mamy już na tej bazie zgromadzone bardzo ciekawe receptury, a możliwości wykorzystania to warto tutaj spojrzeć nawet na powstającą autostradę A1, która w dużej mierze powstajez naszych kruszyw – dodajeLech Sekyra,
Prezes PGE Wojciech Dąbrowski podkreśla, że Centrum Badań i Rozwoju GOS wpisuje się w strategię grupy zmierzającą do osiągnięcia zeroemisyjności w 2050 roku. -Powołanie tego centrum, tutaj szczególnie w Bełchatowie, jest dla nas ważne. Tutaj bije wielkie serce polskiej energetyki. Bełchatów jest w trakcie transformacji energetycznej. To jest kolejna inicjatywa Polskiej Grupy Energetycznej mająca na celu rozwój tego regionu, ponieważ tutaj będziemy prowadzili działania innowacyjne z jednostkami naukowymi, z Politechniką Warszawskąi Politechniką Łódzką -zapowiadaprezes PGE Wojciech Dąbrowski.
W pierwszym okresie działalność centrum zatrudni około 50 osób. W kolejnych latach nawet kilkaset.
PGE małymi krokami realizuje swój plan transformacji energetycznej. W planach są m.in. farmy fotowoltaiczne, wiatrowe czy magazyny energii. Centrum Badań i Rozwoju GOZ to jeden z jego etapów. Grupa PGE na transformację Bełchatowa i okolic planuje w najbliższych latach przeznaczyć pięć miliardów złotych.
Posłuchaj też:
Nazwa | Plik | Autor |
Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Bełchatowie | audio (m4a) audio (oga) |
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |