Niechronieni użytkownicy ruchu drogowego nie zawsze są odpowiedzialni
Zdarza się, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, zapominają czasami, że na nich też spoczywa odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo. Nie pomyślał o tym 15-latek z Łowicza, który wpadł pod samochód. Na szczęście wszystko się dobrze skończyło, ale wiele takich historii dobrze się nie kończy.

15-letni chłopiec został potrącony przez samochód na przejściu dla pieszych w Łowiczu. Nastolatek przejeżdżał rowerem przez przejście, na którym powinien był zejść z pojazdu i przeprowadzić go przez jezdnię – informuje Urszula Szymczak rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Łowiczu. – W zdarzeniu tym uczestniczyła mieszkanka Skierniewic kierująca Volkswagenem oraz 15-letni rowerzysta przejeżdżający przez przejście dla pieszych – mówi policjantka.
Do zdarzenia doszło już po zmroku. Przejście jest jednak dobrze oświetlone, a ustawione znaki nie pozostawiają wątpliwości, że trzeba tutaj z roweru zsiąść. Chłopiec został przetransportowany do szpitala w Łodzi. Po badaniach zwolniono go do domu. Kto w tym przypadku zostanie obarczony winą? Wyjaśni to dopiero policyjne postępowanie. Dzisiaj żaden z uczestników zdarzenia nie otrzymał jeszcze mandatu. – W tej sprawieprowadzone jest postępowanie o wykroczenie, mające na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności i przyczyn – mówi Urszula Szymczak rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Łowiczu.
Internauci komentują, że mimo ustawionych tam znaków pewnie i tak kierowca okaże się winny, bo mówiąc językiem policyjnych komunikatów, nie zachował szczególnej ostrożności. Piszą też o pieszych, którzy “jak samobójcy wchodzą na pasy, bo czują, że to oni mają pierwszeństwo”. Przepisy przyznające to pierwszeństwo nie oznaczają jednak, że można bezmyślnie z nich korzystać – mówi nam Marcin Szpakowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Skierniewicach. -Należy pamiętać że nie warto respektować swojego pierwszeństwa za wszelką cenę.Bo piesi i rowerzyści w kolizji z samochodem są zawsze na straconej pozycji.
O grzechach kierowców słychać niemal codziennie. Dzisiaj policjanta ze Skierniewic zapytaliśmy o przykłady złego zachowania pieszych i rowerzystów na przejściach dla pieszych. – Nie rozglądają się. Czasami widzimy, że mają na uszach przyrządy grające.Dodatkowo kaptur ogranicza widoczność – policjant nie miał kłopotów z wymienieniem tych przewinień.
Do tego nierzadko telefon w ręku, co – przypomnijmy – również od niedawna jest zabronione.
Marcin Szpakowski ze skierniewickiej komendy informuje, że policja ma możliwość egzekwowania przepisów i stara się to robić. Mandat za używanie telefonu na przejściu dla pieszych, a także za przejeżdżanie rowerem przez przejście może wynieść do stu złotych. Osób, które zasłużyły na taki mandat wjeżdżając rowerem na przejście, spotkaliśmy w drodze na komendę policji co najmniej pięć. Rowerzyści wjeżdżający na przejście dla pieszych to powszechne zjawisko.
To nie jedyne grzechy niechronionych użytkowników ruchu drogowego.
Tak jak przepisy dające pierwszeństwo pieszym przed przejściem nie powinny ich zwalniać z myślenia, tak niewłaściwe zachowanie pieszych i rowerzystów nie zwalnia z przestrzegania przepisów samych kierowców.
Wszyscy jesteśmy jednakowo odpowiedzialni za bezpieczeństwo. Pamiętajmy o tym zwłaszcza teraz, gdy coraz trudniejsze warunki panują na drogach i coraz szybciej robi się ciemno. Policjanci z Łowicza rozdawali ostatnio kamizelki odblaskowe – pozostawanie niewidocznym to kolejny grzech niechronionych uczestników ruchu – bywa, że śmiertelny.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Niechronieni użytkownicy ruchu drogowego nie zawsze są odpowiedzialni | audio (m4a) audio (oga) |
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |