19 936 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, prawie 400 zgonów [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 19 936 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 1151 osób.
Dzisiaj (23 listopada) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o19 936 nowych przypadkach. W Łódzkiempotwierdzono1151 nowych zachorowań na COVID-19.
Z powodu COVID-19 zmarło 111 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 287 osób.
łódzkiego (1151), zachodniopomorskiego (1007), podkarpackiego (876), warmińsko-mazurskiego (817), podlaskiego (622), świętokrzyskiego (471), opolskiego (451), lubuskiego (380). 190 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 23, 2021
W szpitalach przebywa obecnie 18 320 pacjentów covidowych – informuje Ministerstwo Zdrowia. W ciągu ostatniej doby ich liczba wzrosła o 962 osoby.
Z kolei liczba pacjentów podłączonych do respiratorów wzrosła od wczoraj o 26 osób. W sumie z takich urządzeń korzysta 1 551 chorych.
Na kwarantannie przebywa obecnie 490 136 osób. To ponad 108 tysięcy osób więcej niż dzień wcześniej. Resort zdrowia poinformował także, w Polsce jest 2 913 320 ozdrowieńców z COVID-19.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/PjRlstmZRU
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 23, 2021
Koronawirus w Łódzkiem
Coraz więcej osób korzysta z mobilnych punktów wymazowych, zamawiając karetkę do domu. To zdaniem rzecznika Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego Adama Stępki może świadczyć o pogarszającym się stanie zdrowia osób robiących testy. Czytaj więcej
Zakażony koronawirusem noworodek i jego mama w ciężkim trafili na oddział intensywnej terapii w Centrum Zdrowia Matki Polki.Czytaj więcej
Czytaj więcej:Wzrasta zapotrzebowanie na szpitalne łóżka covidowe w regionie łódzkim
Nauczyciele IV Liceum Ogólnokształcącego przy Pomorskiej mogli zaszczepić się jednocześnie przeciwko COVID-19 i grypie. Dla wielu z nich była to trzecia dawka, przypominająca. Do placówki przyjechał mobilny punkt szczepień.Czytaj więcej
Marszałek Sejmu zaprosiła szefów klubów w sprawie wirusa
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zaprosiła szefów wszystkich klubów i kół na spotkanie w sprawie dalszych działań w sprawie epidemii COVID-19. W ostatnim czasie grupa posłów PiS ogłosiła w Sejmie projekt, dający pracodawcy możliwość sprawdzenia, czy pracownik jest zaszczepiony, jednak nie został on złożony i formalnie nie istnieje.
W związku z tym, że pomysł posłów PiS został skrytykowany, Elżbieta Witek zaproponowała by posłowie wystąpili ze swoim projektem ponad podziałami. Ogłosiła swoją inicjatywę podczas konferencji w Sejmie. Wyjaśniła, że chce zobaczyć, czy jest dobra wola, czy są inne pomysły i czy Sejm jest w stanie ponad podziałami podjąć wspólną decyzję. Dodała, że wirus atakuje wszystkich, jest groźny i na dodatek mutuje.
Marszałek Sejmu powiedziała, że gotowego projektu nie ma, dlatego zaproponuje, by powołać międzyklubowy zespół, gdzie każdy przedstawi swoje założenia, a konstrukcją projektu zajmą się sejmowi legislatorzy. Elżbieta Witek zapowiedziała też, że jeżeli woli do współpracy nie będzie, to będzie oznaczało, że “jest to zwykłe krytykanctwo” i wówczas będą procedowane te projekty, które już są w Sejmie i wówczas “taka będzie decyzja Sejmu jaka będzie”. Przypomniała, że swoje projeky złożyła Lewica i Konfederacja.
Spotkanie marszałek Sejmu z szefami wszystkich klubów i kół ma się odbyć w środę w południe. Elżbieta Witek podkreśliła, że mimo wielu zachęt ze strony rządu i ekspertów wiele osób nadal nie chce się szczepić.
M.Morawiecki zapowiada konsultacje ws. popracia ustawy covidowej
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie chciało rozmawiać z opozycją parlamentarną w sprawie poparcia dla ustawy pozwalającej pracodawcy na weryfikację zaszczepienia pracownika. Premier na spotkaniu z mediami w Gdańsku apelował też o przyjmowanie szczepionki na koronawirusa.
“Co do wypracowania wspólnego modelu dla osób niezaszczepionych, to chcemy z partiami opozycyjnymi ten problem bardzo wkrótce przedyskutować, tak, ażeby mieć jasność, czy projekt, który zaproponowaliśmy, będzie miał większość, aby go wyprowadzić” – zapowiedział szef rządu. Dodał, że w projekcie znajdują się zapisy pozwalające pracodawcy weryfikować to, czy pracownik jest zaszczepiony.
Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości przygotowała projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Premier zaznaczał, że takie rozwiązania nie są przeciwko osobom niezaszczepionym. “Nie oznacza to jakieś segregacji, jak niektórzy mówią” – dodał Mateusz Morawiecki. Pracodawca będzie mógł pracowników niezaszczepionych przesunąć do pracy bez bezpośredniego kontaktu z klientami – do pracy biurowej lub zdalnej.
Premier apelował też o łagodniejsze spory o środki bezpieczeństwa wprowadzane w związku z pandemią koronawirusa.
Koronawirus na świecie
Premier Francji Jean Castex jest zakażony koronawirusem – poinformowało jego biuro prasowe. Szef francuskiego rządu pozostanie w izolacji przez 10 dni. Jean Castex został przetestowany na obecność wirusa po tym jak jedna z jego córek otrzymała pozytywny wynik testu PCR. Sam premier został zaszczepiony dwukrotnie. Nigdy wcześniej nie był zakażony. Jean Castex złożył dziś rano wizytę w Belgii, gdzie spotkał się z premierem tego kraju Alexandrem De Croo. Premierowi Francji towarzyszyli szef MSW Francji Gerard Darmanin oraz minister do spraw europejskich Clement Beaune.
Czeski rząd nie wprowadzi na razie stanu wyjątkowego w związku z pandemią. Poinformował o tym po wieczornym posiedzeniu swojego gabinetu ustępujący premier Andrej Babisz. Poprzedni stan wyjątkowy ogłoszono w Czechach 5 października ubiegłego roku. Obowiązywał do 11 kwietnia. Czeskie ministerstwo zdrowia sugerowało możliwość ogłoszenia stanu wyjątkowego w związku z coraz trudniejszą sytuacją w szpitalach, głównie na Morawach. Stan wyjątkowy miałby pozwolić na kierowanie do pracy w szpitalach studentów medycyny. Premier Andrej Babisz przypomniał, że samorządy mogą to robić po wprowadzeniu regionalnego stanu zagrożenia. Dodał, że jutro omówi sytuację z hetmanami poszczególnych krajów. Gabinet Andreja Babisza podjął też temat wprowadzenia obowiązku szczepień dla przedstawicieli niektórych profesji, na przykład personelu medycznego, strażaków, policjantów i pracowników infrastruktury krytycznej. Propozycję rozpatrzy międzyresortowa komisja, która do końca tygodnia ma opracować stanowisko. Dziś w Czechach zaczęły obowiązywać dodatkowe restrykcje wymierzone w osoby niezaszczepione. Nie mają one dostępu do restauracji, kin, teatrów, hoteli, basenów lub salonów kosmetycznych. Przeciwko obostrzeniom protestowała w Pradze kilkusetosobowa grupa, która nazwała rządzących “zdrajcami narodu”.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Komisja Europejska zapowiada wsparcie dla krajów z niskim wskaźnikiem szczepień przeciwko COVID-19 – chodzi przede wszystkim o pomoc w walce z dezinformacją. Mówiła o tym w Parlamencie Europejskim w Strasburgu europejska Komisarz ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności, Stella Kyriakides. Polityk zaznaczyła również, że w najbliższym czasie Komisja wprowadzi nowe rekomendacje w sprawie podróżowania po Europie – będą dotyczyły m.in. powszechnego sprawdzania certyfikatów covidowych podróżujących: – Szczepionki działają i są najskuteczniejszym narzędziem, jakie mamy, by zapewnić ludziom bezpieczeństwo. Nie ma wątpliwości, że są one skuteczne w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi choroby, hospitalizacji i śmierci [z powodu zakażenia COVID-19] – powiedziała komisarz. Temat pandemii został wpisany do porządku obrad Parlamentu Europejski w związku z dużym wzrostem liczby zakażeń w krajach europejskich. Esther de Lange, z grupy ludowców, mówiła, że kolejna fala pandemii spowodowana jest przede wszystkim zbyt niskim wskaźnikiem szczepień w Europie. Jak dodała: – Rok temu w tej izbie mieliśmy dyskusje o tym, czy “moglibyśmy, proszę, mieć więcej szczepionek”. Teraz je mamy. Użyjmy ich i dzielmy się nimi.
Konserwatyści i liberałowie, choć w większości popierali promocję szczepionek, krytykowali wprowadzanie obowiązków szczepień oraz powrót lockdownów w niektórych europejskich krajach.
Maximilian Krah [czyt. Kra], z grupy Tożsamość i Demokracja na sali obrad chwalił protesty przeciwko lockdownowi w Wiedniu: – Stan wyjątkowy to coś, co z definicji jest ograniczone czasowo. Nie możemy wiecznie pozostać w stanie wyjątkowym – przekonywał europoseł.
W Polsce w pełni zaszczepionych jest ponad 20,2 mln osób, wynika z ostatnich danych ministerstwa zdrowia. To 53,4 procent populacji. Nasz kraj jest tym samym na 23. miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o wskaźnik szczepień. Najwięcej zaszczepionych, 81,4 procent, jest w Portugalii, najmniej – 24,3 procent, w Bułgarii. Średnia dla Unii Europejskiej wynosi 65,5 procent.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |