Domowa opieka medyczna | Zdrowym być
W programie o systemie DOM, czyli domowej opiece medycznej dla chorych na COVID-19. Każda osoba, która ukończyła 55. rok życia i ma pozytywny wynik testu, automatycznie otrzymuje do domu paczkę z pulsoksymetrem. Jak z tego korzystać i czy osoby młodsze też mogą zamówić sobie takie urządzenie – wyjaśnia Magdalena Góralczyk z Łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Magdalena Góralczyk: Pacjenci, chorzy na COVID-19, którzy przebywają w izolacji domowej, ukończyli 55. rok życia, są automatycznie włączani o programu Domowej Opieki Medycznej. Jednak pacjenci, którzy jeszcze nie ukończyli 55. roku życia, mogą wykorzystać jedną z dwóch dostępnych ścieżek postępowania. Mogą wypełnić formularz na stronie Ministerstwa Zdrowia “PulsoCare”, bądź mogą zostać zakwalifikowani do tego programu bezpośrednio przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, lekarza który na co dzień się nami opiekuje, czyli tego który ma stałe informacje z jakimi problemami zdrowotnymi się borykamy.
Dorota Matyjasik: Paczka zazwyczaj przychodzi już następnego dnia. Oprócz pulsoksymetru znajdziemy w niej też instrukcję, jak korzystać z systemu i jak wykonywać pomiary.
Magdalena Góralczyk:Bardzo ważne jest to, że monitoring stanu zdrowia, telekonsultacje oraz pozostałe działania, które mogą być realizowane w ramach programu, możemy również konsultować poprzez infolinię Domowej Opieki Medycznej. Jest to nr 22735 39 40. Centrum takiego kontaktu jest dostępne dla pacjentów przez 7 dni w tygodniu i przez 24 godziny na dobę. Jeżeli pacjent będzie miał jakiekolwiek wątpliwości, pytania czy sygnały, które go niepokoją, powinien zadzwonić po ten numer i upewnić się. Chodzi o to, aby ten moment, kiedy powinien być objęty bardziej specjalistyczną i fachową opieką nie został przeoczony.
Dorota Matyjasik: Pulsoksymetr to niewielkie urządzenie elektroniczne, które służy do pomiaru wysycenia krwi tlenem, czyli tak zwanej saturacji. Jeżeli saturacja spada poniżej 90 procent, powinniśmy skontaktować się z lekarzem.
Magdalena Góralczyk: Pacjent będzie mógł przeprowadzić badanie z użyciem pulsoksymetru. Aplikacja w bardzo jasny, prosty i intuicyjny sposób poprowadzigo przez cały proces, na który składa się badanie pulsoksymetrem oraz wywiad medyczny w postaci ankiety. Wszystkie wyniki badań są przesyłane do centralnej bazy danych i na bieżąco monitorowane przez centrum. Konsultanci i lekarze weryfikują pomiary wykonane przez pacjentów i w sytuacji, kiedy wyniki te są niepokojące, pacjent zostaje skierowany na zdalną konsultację, która wstępnie obywa się w formie teleporady. Jeżeli będzie taka konieczność, jeżeli wyniki badań, które zostaną przesłane do systemu będą bardzo niepokojące, zostanie wysłane pogotowie ratunkowe.
Nazwa | Plik | Autor |
Domowa opieka medyczna | Zdrowym być | audio (m4a) audio (oga) |
