Smog wciąż dużym problemem w miastach – jak się przed nim chronić?
Kable, plastiki i inne tworzywa sztuczne to część rzeczy, jakimi łodzianie palą w piecach. Na szczęście zdarza się to rzadko. Sezon grzewczy działa już w pełni, co widać choćby po alarmach smogowych już wczoraj w Łodzi przekroczono normy stężenia pyłów PM 10. A my dziś sprawdzamy, czym niektórzy smrodzą w powietrzu i jak chronić się przed smogiem.

– Wyobraźnia naszych mieszkańców jest taka, że palą w głównej mierze jednym rodzajem odpadu. Są to płyty meblowe i różnego rodzaju stolarka użytkowa starego pochodzenia, czyli drzwi, podłogi, boazerie, okna, podbitka z resztami smoły, papy, itp. Wszystko, co ludzie biorą za drewno, a de facto drewnem nie jest – mówi Marek Borowiecki ze Straży Miejskiej w Łodzi. Do ekopatrolu regularnie wpływają zgłoszenia o śmieciach, jakimi palą mieszkańcy miasta w domach, ale to nie jedyna przyczyna zanieczyszczeń powietrza.
Głównymi winowajcami są kopciuchy, mówidyrektor departamentu Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta MaciejRiemer. – W Łodzi z szacunków na ten moment, możemy powiedzieć, że 40 – 50 tys. pieców nadaje się do wymiany. Na terenie miasta największą kumulację można zaobserwować w dzielnicy Górna.
Tymczasem smog jest bardzo szkodliwy dla zdrowia, tłumaczy lekarz Marek Kwiatkowski z inicjatywy “Łódź bez smogu”. – Bardzo niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zawieszone pyły w smogu prowadzą bardzo często do zawałów serca i udarów mózgu.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że smog jest także bardzo niebezpieczny dla młodych osób i w szczególności kobiet w ciąży. – Najmniejsze frakcje pyłów zawieszonych, czyli PM 2,5 bez problemu przedostają się w pęcherzykach płucnych do krążenia i przenikają przez łożysko. Tam oddziałują negatywnie na płód od najwcześniejszych dni od poczęcia – ostrzega Marek Kwiatkowski.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Smog wciąż dużym problemem w miastach – jak się przed nim chronić? | audio (m4a) audio (oga) |
Smog jest nieunikniony, dlatego rodzi się pytanie, co zrobić, by chociaż zminimalizować jego oddziaływanie na organizm. Przede wszystkim powinniśmy przed wyjściem z domu sprawdzić poziom stężenia pyłów w powietrzu i w miarę możliwości unikać fizycznej aktywności na zewnątrz, gdy normy są przekroczone. Gdy jednak musimy wyjść, warto zaopatrzyć się w maskę. – Maski z filtrami FFP2 i FFP3, czyli te, które nosimy aby uchronić się przed infekcją COVID-19, będą przydatne również, gdy normy stężenia pyłów w powietrzu przekroczą normę – zaleca Marek Kwiatkowski.
Z kolei nie powinniśmy kupować tak zwanych szalików antysmogowych, które w zasadzie prawie nie mają wpływu na oczyszczanie wdychanego powietrza ze smogu. Natomiast na rynku można zaopatrzyć się w specjalne oczyszczacze powietrza te są skuteczne, jednak trzeba wiedzieć, jakie konkretnie urządzenie wybrać i jak z niego korzystać. – Sprawność takiego urządzenia musi być odpowiednio dobrana do objętości powietrza, które znajduje się w mieszkaniu. Im większe pomieszczenie, tym bardziej wydajny oczyszczacz musi być zakupiony. Jedyne o czym musimy pamiętać, to żeby zamknąć wtedy okna – dodaje Marek Kwiatkowski.
Z takiego urządzenia korzysta właśnie pan Michał Płachciński, który nie kryje zaskoczenia jego działaniem. – Pomimo tego, że oczyszczacz działa dopiero od 30 minut, mamy 30 jednostek pyłu PM 2,5. Dla porównania, na zewnątrz jest ponad sto.
Z kolei straż miejska podkreśla, że warto zgłaszać do sekcji ekopatrolu miejsca, w których pali się opałem do tego nieprzeznaczonym. Jednak sam zapach i wygląd dymu niekoniecznie są wystarczającym dowodem na palenie śmieciami. Warto zwrócić uwagę na to, co się dzieje na posesji właściciela. – Czy są składowane jakieś odpady, płyta meblowa, stare drewno, drewno pomalowane. Czy takie odpady są defragmentowane? Czy są jakieś odpady dowożone? Przede wszystkim, czy posesja ma zapewniony wywóz śmieci? Takie trzy grupy informacji pozwalają stwierdzić, czy ktoś zamierza palić w piecu odpadami – dodaje Marek Borowiecki.
My tymczasem zachęcamy do skorzystania z miejskiego programu wymiany pieców lub programu Czyste powietrze by i oddychało się nam lepiej, i byśmy byli zdrowsi.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |