14292 potwierdzone nowe zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 261 osób [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 14292 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejne 982 osoby.
Dzisiaj (13 listopada) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o14292nowych przypadkach. W Łódzkiempotwierdzono982 nowe zachorowania na COVID-19.
Z powodu COVID-19 zmarło69 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło197 osób.
dolnośląskiego (805), podlaskiego (672), podkarpackiego (637), warmińsko-mazurskiego (585), świętokrzyskiego (288), lubuskiego (271), opolskiego (218). 169 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 13, 2021
Z powodu COVID-19 zmarło 69 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 197 osób.
Liczba zakażonych koronawirusem 3 190 067/78 821 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 13, 2021
W szpitalach jest13121 osób z COVID-19, w tym 1110 pacjentów podłączonych do respiratorów.
Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 18767łóżek i1695 respiratorów.
Na kwarantannie przebywa470973 osoby. Resort podał też, że wyzdrowiało dotąd 2 788003 zakażonych.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/51s6BfUqUz
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 13, 2021
Koronawirus w Łódzkiem
Liczba nowych zakażeń w regionie łódzkim od kilku tygodni stale rośnie. W ocenie wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego na razie nie ma sytuacji kryzysowej. Czytaj więcej
Z dostępnych w Kutnowskim Szpitalu Samorządowym 74 łóżek covidowych, zajętych jest aż 69 z nich. Przedstawiciele placówki zapewniają jednak, że sytuacja jest pod kontrolą. Czytaj więcej
Od 13 listopada Unijne Certyfikaty COVID będą ważne rok od przyjęcia dawki przypominającej. Ministerstwo Zdrowia podjęło taką decyzję po rekomendacji Rady Medycznej.Szef resortu Adam Niedzielski powiedział, że wobec skuteczności trzeciej dawki szczepienia ministerstwo pozwoliło sobie nie czekać na decyzję na poziomie całej Unii Europejskiej.Dokument można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta lub za pośrednictwem aplikacji m obywatel.
Dawka przypominająca szczepionki jest dostępna od 2 listopada dla każdej osoby powyżej 18 lat, której od pełnego zaszczepienia minęło przynajmniej pół roku. E-skierowanie wystawiane jest automatycznie po upływie 6 miesięcy od pełnego zaszczepienia.Do dziś przyjęło ją ponad milion 200 tysięcy osób.
Polska przekazała Bangladeszowi 3 miliony 200 tysięcy szczepionek przeciwko COVID-19 firmy Astra Zeneca jako wyraz solidarności. W stolicy kraju, Dhace, szczepionki przekazał polski ambasador w Indiach, Adam Burakowski, obsługujący także Bangladesz, Bhutan, Nepal, Sri Lankę, Malediwy i Afganistan.
Polska w ramach solidarności i wsparcia innych państw w walce z pandemią przekazuje im od pewnego czasu szczepionki przeciwko COVID-19. Ostatnio, 4 listopada 468 tysięcy temu dawek szczepionek dotarło z Polski do Gruzji.
Szczepionki z naszego kraju przekazano już do Egiptu, Wietnamu, Tajwanu, Kenii, Ukrainy, Australii, Norwegii, Kirgistanu, Uzbekistanu, Serbii, Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny.
Koronawirus na świecie
Kilka tysięcy osób manifestowało w Melbourne przeciwko nowym zasadom dotyczącym szczepień. Uczestnicy demonstracji sprzeciwiali się wchodzącemu dziś w życie w stanie Victoria obowiązkowi poddawania się szczepieniu pracowników budowlanych.
83 procent mieszkańców Australii powyżej 16 roku życia jest zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. Szczepienia są dobrowolne. Jednak poszczególne stany zobowiązują do poddawania się im osoby wykonujące niektóre zawody. Poza tym bez zaszczepienia nie można uczestniczyć w koncertach, ani wchodzić do restauracji.
W Australii poparcie dla ruchu antyszczepionkowego nie przekracza kilku procent. Jednak w ostatnich miesiącach co pewien czas odbywają się tam manifestacje ludzi sprzeciwiających się obowiązkowi szczepień.
W zamieszkiwanej przez ponad 25 milionów ludzi Australii dotychczas zarejestrowano 188 tysięcy 509 zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 1877 osób.90 procent populacji będzie w pełni zaszczepiona.Protesty przeciw obowiązkom szczepień przeciw Covid-19 cyklicznie odbywają się m.in. w Australii, Izraelu, we Włoszech czy we Francji.
Brytyjski premier Boris Johnson jest zaniepokojony falą koronawirusa na kontynencie, w tym w naszym regionie. “Nie ma wątpliwości: we wschodniej i środkowej Europie mamy do czynienia z falą infekcji. W Niemczech statystyki rosną bardzo szybko” – podkreślił szef rządu.
Boris Johnson ostrzegł, że sytuacja może pogorszyć się również na Wyspach, jeśli mieszkańcy Królestwa nie będą przyjmować trzeciej dawki. “Jeśli mamy funkcjonować tak, jak funkcjonujemy dzisiaj, kluczowe jest, by ludzie przyjęli dawkę przypominającą, gdy tylko zostaną o to poproszeni” – podkreślił premier.
Większość ograniczeń w Królestwie została zniesiona, choć sytuacja różni się w zależności od kraju. Walia, Szkocja i Irlandia Północna postępują bardziej ostrożnie, niż Anglia.W Zjednoczonym Królestwie epidemia spowalnia, ale liczba zakażeń wciąż jest na wysokim poziomie. Obecnie to około 40 tysięcy dziennie. Zaszczepionych jest około 80 procent populacji. Dzięki szczepieniom udało się ograniczyć liczbę zgonów, wciąż dziennie umiera tu jednak ponad 200 ludzi, choć w ostatnich dniach zaobserwowano trend malejący.
Trzecią dawkę przyjęło już ponad 11 milionów ludzi. Na razie jest ona dostępna tylko dla osób w wieku ponad 50 lat i tych w złym stanie zdrowia.
W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną włoskie władze nie wykluczają, że w czasie Świąt Bożego Narodzenia w kilku regionach trzeba będzie zaostrzyć restrykcje sanitarne. Ministerstwo zdrowia opublikowało niepokojące statystyki.
Z raportu wynika, że w skali kraju w ciągu ostatnich 7 dni liczba nowych zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców zbliżyła się do 80. To o 15 więcej niż tydzień wcześniej. Przy czym w Wenecji Julijskiej ten wskaźnik znacznie przekroczył 200, a w Bolzano 300. Rośnie też obłożenie oddziałów intensywnej terapii chorymi na COVID-19.
Władze podkreślają, że na razie sytuacja jest pod kontrolą. Jednak jeśli dynamika rozwoju pandemii utrzyma się, w kilku regionach na północy, w tym w Lombardii, a także w Kalabrii, w drugiej połowie grudnia trzeba będzie wprowadzić reżim żółtej strefy. Oznacza to obowiązek noszenia maseczek również na wolnym powietrzu i szereg innych ograniczeń w restauracjach, muzeach i teatrach.
Poinformowano również, że trzecią dawką zaszczepiono dotychczas ponad 10 procent populacji powyżej 12 roku życia.
Instytut Roberta Kocha zakłada, że przybierająca na sile czwarta fala pandemii zmusi rządzących do ponownego zaostrzenia restrykcji. Minionej doby w Niemczech zarejestrowano prawie 49 tysięcy zakażeń koronawirusem.
Niemcy wkroczyły w drugą jesień pandemii, a Instytut Roberta Kocha przekonuje, że kolejne obostrzenia będą nieuniknione. “Wszystkie imprezy masowe powinny zostać odwołane, a kontakty społeczne ograniczone do minimum” – zalecił szef berlińskiej placówki Lothar Wieler.
W obliczu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem Angela Merkel zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu spotka się ze swoim następcą Olafem Scholzem i premierami landów, aby omówić dalsze kroki w walce z czwartą falą pandemii.
Nowy rząd federalny ma powstać do 6 grudnia, nowe przepisy zostałyby więc wprowadzone przez ministrów SPD, FDP i Zielonych.
Mimo alarmujących doniesień z niemieckich szpitali Olaf Scholz zapewnił, że ogólnokrajowy stan epidemii zakończy się 25 listopada. Zaostrzanie lub łagodzenie restrykcji leżeć będzie znów w gestii władz landów. Pewnego przedsmaku dostarczył premier Bawarii Markus Sder, który ostatnio ogłosił ponownie stan klęski żywiołowej.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |