Święto Niepodległości w byłych koszarach 28. Pułku Strzelców Kaniowskich
Wojskowe pojazdy, prelekcje przedwojennych polskich filmów i tradycyjna grochówka takie atrakcje czekają na zwiedzających na terenie dawnych koszarów 28. Pułku Strzelców Kaniowskich w Łodzi.
Jak mówi Mateusz Limiera ze Stowarzyszenia Historycznego “Strzelcy Kaniowscy”, można zobaczyć dawne koszary 10. Pułku Artylerii Lekkiej, czy budynki, gdzie znajdowało się dowództwo okręgu Korpus nr 4, czy dawne koszary 31. Pułku Strzelców Kaniowskich. – Okolice koszar Stare Polesie to było centrum wojskowe międzywojennej Łodzi, budynków związanych z wojskiem było mnóstwo. Wiele z nich mijamy codziennie i nie zdajemy sobie sprawy, że w przeszłości były to budynki wojskowe – dodaje.
– Zabieramy was w podróż do oryginalnych koszar 28.Pułku Strzelców Kaniowskich i prezentujemy wyposażenie, umundurowanie i uzbrojenie żołnierza polskiego z lat 1918-1939, jak również pojazdy i inne sprzęty wykorzystywane przez polskie wojsko – mówi Limiera.
Na terenie byłych koszar można spotkać osoby wystrojone w amerykańskie mundury z francuskim wyposażeniem – dwukrajowy misz-masz, czyli właśnie to, co kiedyś nosili polscy wojskowi tuż po odzyskaniu niepodległości. – Na pasie głównym mamy ładownicę do karabinu, z lewej strony bagnet, na tylnym biodrze chlebak, kurtka, pas, szelki. Na głowie mamy furażerkę francuską z Błękitnej Armii, a na nogach opinacze – wyjaśnia Limiera.
Czytaj także: Święto Niepodległości. Obchody 11 listopada w Łodzi i regionie
Na Święto Niepodległości w byłych koszarach zapraszają Stowarzyszenie Historyczne “Strzelcy Kaniowscy”, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego i łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Patronat honorowy nad świętem objął Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |