Jak zrobić test na koronawirusa | Zdrowym Być
Czwarta fala pandemii przybiera na sile. Rośnie liczba nowych zakażeń, a tym samym – coraz więcej osób zgłasza się do punktów wymazowych. Przypomnimy, jak działają punkty i skąd wziąć skierowanie na bezpłatny test. Przede wszystkim skierowanie możemy wygenerować sobie sami. Mówi o tym Anna Leder z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Anna Leder: Wystarczy wypełnić prosty formularz kwalifikacyjny na stronie gov.pl/koronawirus. Tutaj można zapisać osobę dorosłą i dziecko. Wystarczy mieć profil zaufany.
Dorota Matyjasik: Logując się na stronie zostaniemy poproszeni o wypełnienie kwestionariusza.
Anna Leder: Zostaniemy automatycznie skierowani na test. Dostaniemy SMS z informacją, do którego, najbliższego punktu pobierania wymazów możemy się udać. I właśnie w takim punkcie zrobimy bezpłatnie test.
Dorota Matyjasik: Skierowanie na test może nam wystawić oczywiście lekarz z przychodni, a od niedawna także lekarz przyjmujący w prywatnym gabinecie.
Anna Leder: Oni także, za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl, mogą zlecać testy w kierunku koronawirusa. Nie tylko testy PCR, ale także te 15-minutowe testy antygenowe. Pamiętajmy, że – jeśli mamy skierowanie na test – od tego momentu jesteśmy osobą, która podlega kwarantannie. To znaczy, że nie możemy kontaktować z innymi osobami, pójść do szkoły, do pracy, nie możemy również przemieszczać się autobusem, tramwajem. Jedyną sytuacją, kiedy możemy wyjść z domu, jest pójście na test.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Jak zrobić test na koronawirusa | Zdrowym być | audio (m4a) audio (oga) |
Dorota Matyjasik: Do testu warto się przygotować…
Anna Leder: Wymaz powinien być pobrany ok. 3 godzin od ostatniego posiłku. Nie należy przed pobraniem myć zębów, płukać ust, ssać tabletek na gardło, żuć gumy do żucia ani palić papierosów. Nie należy także wydmuchiwać, przepłukiwać nosa. Należy wyjąć ruchome protezy zębowe. Warto sprawdzić przed udaniem się na taki wymaz, gdzie są punkty wymazowe i w jakich godzinach pracują. Wraz z narastającą liczbą pacjentów, którzy chcą się testować, czas pracy punktów pobrań będzie się wydłużał. Przypomnę, że wszystkie te punkty, to punkty drive thru, czyli punkty, do których podjeżdżamy samochodem i w zasadzie bez wychodzenia z samochodu pobierany jest nam wymaz przez okno. Jeżeli wynik testu jest negatywny, wówczas automatycznie jest z nas zdejmowana kwarantanna.
Pamiętajmy, że kwarantanna nie obowiązuje osób zaszczepionych, dlatego – jeśli nawet w naszym domu będzie ktoś chory na COVID-19 – osoba, która jest zaszczepiona dwiema dawkami szczepionki przeciw COVID-19, i od drugiej dawki upłynęło 14 dni, wówczas ona nie podlega kwarantannie. Pamiętajmy, że także osoby zaszczepione, nawet dwiema dawkami, mogą zakazić się COVID-19, właśnie m.in. od osób niezaszczepionych. Dlatego nie unikajmy testów, nawet wtedy, kiedy jesteśmy osobą zaszczepioną dwiema dawkami.
Dorota Matyjasik: Jeżeli sami nie możemy pojechać do punktu, zespół wymazowy przyjedzie do nas.
Anna Leder: Wystarczy poinformować lekarza pierwszego kontaktu o tym, że podejrzewamy u siebie koronawirusa, lekarz zleci, i przyjedzie do nas taka karetka covidowa i wymaz zostanie pobrany w domu.
