Konkurs Nasz Zabytek Fundacji Most the Most
Mieszkasz w województwie łódzkim? Chcesz pozytywnie wpływać na Twoje otoczenie i zostać lokalnym bohaterem? Interesujesz się lokalną historią, kulturą, ochroną zabytków? Znasz w swojej okolicy zabytkowe miejsca, którym warto dać nowe życie? Weź udział w konkursie Nasz Zabytek. Nabór zgłoszeń potrwa do 26 listopada.

Nasz zabytek to konkurs organizowany przez Fundację Most the Most dla każdego, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie. Uczestnicy konkursu mogą zgłaszać zabytki ze swojej okolicy, którym warto przywrócić świetność. Następnie będą mogli zaproponować pomysł jak zwycięski zabytek może być wykorzystany przez lokalną społeczność. Zwycięski projekt uzyska od Fundacji Most the Most dofinansowanie (do 1 mln zł). Właściciel zabytku przeznaczy je na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranej w konkursie funkcji społecznej.
Ważne, że w konkursie można zgłaszać tylko zabytki nieruchome wpisane do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków. W konkursie będą oceniane zabytki, które są własnością publiczną (należą np. do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa).
Konkurs Nasz zabytek jest podzielony na dwie części:
I Konkurs wybór jednego zabytku w województwie (start konkursu w województwie łódzkim – 29 października 2021 roku);
II Konkurs wybór pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku (start konkursu w styczniu 2022 roku – po zakończeniu I Konkursu).
Konkurs Nasz Zabytek to projekt o charakterze regionalnym i lokalnym. Ogłaszany jest sekwencyjnie w poszczególnych województwach, tak by docelowo objął wszystkie województwa każdego roku. Fundacja zakończyła już pilotaż konkursu na Podlasiu i Dolnym Śląsku, a po przeprowadzeniu konkursu w województwach łódzkim i kujawsko-pomorskim, w 2022 roku zostaną ogłoszone konkursy w kolejnych województwach.
Udział w konkursie krok po kroku
W konkursie może wziąć udział każdy (osoba fizyczna), kto chce zrobić coś dobrego dla lokalnej społeczności i regionu. Jak to zrobić?
I Konkurs na wybór 1 zabytku w województwie (nabór zgłoszeń 29 października 26 listopada 2021 r.)
Należy znaleźć zabytek w okolicy, który jest ważny dla osoby zgłaszającej i wart nadania mu nowej funkcji społecznej.
Trzeba sprawdzić, czy miejsce, które chce się zgłosić to na pewno zabytek nieruchomy wpisany do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków i czy jest własnością jednostki publicznej (należy np. do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa).
Należy zrobić zdjęcie zabytku.
Ostatnim krokiem jest wypełnienie i przesłanie elektronicznego formularza zgłoszeniowego.
Więcej informacji, wskazówki jak sprawdzić zabytek oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć TUTAJ.
Można też zgłosić zabytek przez telefon: + 48 22 47 55 111 lub +48 517 884 088. Należy pamiętać, żeby wcześniej przygotować podstawowe informacje na temat zgłaszanego zabytku.
II Konkurs wybór zgłoszonych przez lokalną społeczność pomysłów nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku (nabór zgłoszeń rozpocznie się w styczniu 2022 r. i będzie trwał przez 3 tygodnie)
Należy zastanowić się, czego brakuje w najbliższej okolicy. Następnie wykreować pomysł, w jaki sposób zabytek mógłby zostać wykorzystany w przyszłości? Jak może służyć społeczności? Jakie nowe funkcje mógłby pełnić?
Trzeba opisać swój pomysł i uzasadnić zgodnie z kryteriami Konkursu: odpowiedź na potrzeby lokalnej społeczności, potencjał społeczny, funkcjonalność, użyteczność i atrakcyjność w środowisku lokalnym, międzypokoleniowe zaangażowanie i współpraca.
Zgłosić swój pomysł.
Dlaczego warto się zaangażować?
Udział w konkursie Nasz zabytek to pierwszy krok, by wykreować i zrealizować swoje pomysły, pobudzić wyobraźnię, poczuć wpływ na własne otoczenie. Przekonać się, że nasze zaangażowanie przynosi namacalne i wspaniałe efekty. Każdy zgłoszony zabytek i pomysł ma szansę wygrać, a zgłaszający zostać lokalnym bohaterem. Ideą konkursu jest wzmacnianie wpływu społecznego na najbliższe otoczenie, wyzwolenie potencjału lokalnych społeczności do współpracy na rzecz kultury i ochrony lokalnych zabytków. Fundacja Most the Most zaprasza mieszkańców województwa łódzkiego, aby zaangażowali się w wybór zabytków do rewaloryzacji i sami wykreowali dla nich nowe przeznaczenie. To nie wszystko. Organizatorowi konkursu zależy na tym, żeby właściciel zwycięskiego zabytku włączył w prace studentów / absolwentów szkół i uczelni wyższych (np. architektury, konserwacji, historii sztuki), aby przy realizacji projektu mogli zdobywać doświadczenie zawodowe. Celem, który Fundacja Most the Most chce uzyskać w perspektywie długofalowej jest aktywne użytkowanie zrewaloryzowanych zabytków przez lokalną społeczność. Fundacja planuje kontynuować współpracę z właścicielami obiektów przy współorganizacji wydarzeń. Może się to również przyczynić do zwiększenia atrakcyjności turystycznej miejscowości, w której będzie miała miejsce rewaloryzacja zabytku.
Patronem medialnym konkursu jest Radio Łódź.