Anna Leder | Radio Łódź
Środowym “Gościem po 8” była Anna Leder, rzecznik łódzkiego oddziału NFZ. Porozmawialiśmy m.in. o trzeciej dawce szczepień przeciw COVID-19, nowych przychodniach uruchomionych od 1 listopada w województwie łódzkim, a także o programie “Profilaktyka 40 PLUS”.
Czwarta fala koronawirusa się bardzo rozpędza. Wciąż nie maleje liczba zakażeń. – Systematycznie zwiększamy liczbę łóżek, jesteśmy w stanie najwyższej gotowości, w stałym kontakcie z wojewodą – mówi Anna Leder. – Aby zatrzymać tę pandemię należy się szczepić. Każda osoba dorosła może przyjąć trzecią tzw. przypominającą dawkę preparatu przeciw COVID-19 – dodaje.
Jak wygląda zainteresowanie trzecią dawką szczepionki. – Kolejne osoby przyjmują preparat, obserwuję media społecznościowe i widzę, że coraz więcej osób chwali się, że ponowną szczepionką. Jako pierwsi taką możliwość od 1 września mieli pacjenci zmagający się z chorobami nowotworowymi. Jestem przekonana, że każda osoba, która w pierwszej połowie roku zdecydowała się zaszczepić, teraz także skorzysta z takiej możliwości – zaznacza gość Daniela Łuszczyna. – Niestety, w województwie łódzkim wciąż jest 800 tys. niezaszczepionych osób – dodaje.
Gdzie można przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19? – W województwie łódzkim jest prawie 500 punktów szczepień, ostatnio dołączyło 65 aptek. Ze względu na spadek zainteresowania o połowę zmniejszyliśmy liczbę punktów powszechnych, ale wciąż funkcjonują szczepieniobusy. Przyjmując szczepionkę można być pewnym, że nie trafi się pod respirator – zapewnia rzecznik NFZ w Łodzi. – Wciąż funkcjonuje także 29 punktów wymazowych, w których można zrobić test na obecność koronawirusa. Jeśli będzie taka potrzeba, zwiększymy liczbę takich punktów – dodaje.
Na testy potrzebne jest skierowanie? – Nie możemy wejść na test “z ulicy”, ale sami możemy wystawić sobie takie skierowanie. Jeśli mamy podejrzenia, że nasze dziecko może być zarażone koronawirusem, możemy wystawić takie skierowanie dla dziecka. Należy na stronie gov.pl wypełnić prostą ankietę – tłumaczy gość TVP3 Łódź i Radia Łódź.
Od 1 listopada w województwie łódzkim funkcjonuje 21 nowych poradni specjalistycznych. Oferują szeroki pakiet specjalizacji. – Uruchomienie placówekpozwoli pacjentom uzyskać dostęp do wielu specjalistów. Mamy nadzieję, że z czasem zmniejszą się kolejki do lekarzy specjalistów. To są ważne poradnie dla pacjentów m.in. z chorobami płuc czy osteoporozy. Warto również podkreślić, że obecnie nie ma limitów przyjęć do lekarzy specjalistów. NFZ płaci za każdą wizytę pacjenta – zaznacza Anna Leder.
W dalszej części programu rozmawialiśmy m.in. o szczepieniach przeciw grypie, a także programie “Profilaktyka 40 PLUS”.
Zobacz całą rozmowę:
WCZEŚNIEJSZE ROZMOWY DNIA ZNAJDZIESZWARCHIWUM |