6 265 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, zmarły 93 osoby z COVID-19 [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 6 265 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem potwierdzono 351 nowych zakażeń COVID-19.
Dzisiaj (26 października) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o6 265 nowych przypadkach. W Łódzkiempotwierdzono351 nowych zachorowań na COVID-19.
Z powodu COVID-19 zmarło 30 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 63 osoby.
małopolskiego (290), śląskiego (273), podkarpackiego (255), kujawsko-pomorskiego (242), wielkopolskiego (225), opolskiego (81), lubuskiego (75), świętokrzyskiego (74). 96 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 26, 2021
W szpitalach jest 5416 osób z COVID-19, w tym 449 pacjentów podłączonych do respiratorów.
Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 9986 łóżek i 979 respiratorów. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział w poniedziałek, że w kolejnych dniach uruchomione zostanie kolejne 10 tys. łóżek covidowych.
We wtorek, że na kwarantannie przebywa 199 527 osób. Resort podał też, że wyzdrowiało dotąd 2 690 118 zakażonych.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/UwA2f6r6zF
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 26, 2021
Koronawirus w Łódzkiem
Szpital im. Biegańskiego ogranicza przyjęcia pacjentów niecovidowych i przygotowuje dodatkowe miejsca dla chorych na COVID-19. Ma to związek z czwartą fala epidemii. Jednocześnie eksperci oceniają, że dzięki szczepieniom, zakażeń i hospitalizacji jest mniej, niż w końcu października ubiegłego roku. Czytaj więcej
Czytaj:Rośnie liczba chętnych na szczepienia w regionie łódzkim
Rośnie liczba pacjentów zakażonych koronawirusem. Jak informuje pełnomocnik wojewody do spraw szczepień Jolanta Kowalik-Gęsiak, 95 procent hospitalizowanych pacjentów z COVID19 w szpitalach, to osoby niezaszczepione.Czytaj więcej
Posłuchaj także:
Nazwa | Plik | Autor |
Jak radzą sobie szkoły w regionie łódzkim po dwóch miesiącach stacjonarnej nauki? | audio (m4a) audio (oga) |
P.Czarnek: na razie kontynuujemy naukę stacjonarną
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że na razie w szkołach będzie kontynuowana nauka stacjonarna. Gość Polskiego Radia 24 wskazał, że decyzja o ewentualnym powrocie do nauki zdalnej będzie rozważana na samym końcu, po przywróceniu innych obostrzeń.
Przemysław Czarnek powiedział, że niebezpieczeństwo ponownego zamknięcia szkół istnieje, zwłaszcza w regionach z największą liczbą zakażeń. Zaznaczył jednocześnie, że nauka zdalna szkodzi dzieciom i młodzieży i dlatego – jak mówił – w pierwszej kolejności będą przywracane inne ograniczenia. “Na razie nie przewidujemy takich decyzji i kontynuujemy naukę stacjonarną” – dodał.
Obawy o zamknięcie szkół powoduje rosnąca liczba zakażeń koronawirusem. Przedwczoraj w Polsce odnotowano 2 950 nowych zakażeń patogenem. W porównaniu z ubiegłym tygodniem dzienna liczba zakażeń wzrosła o 90 procent.
Koronawirus na świecie
Na Ukrainie odnotowano największa liczbę zgonów od początku pandemii koronawirusa. Ostatniej doby zmarło ponad 700 osób. 734 przypadki śmiertelne to o ponad 100 więcej niż poprzedni najwyższy dobowy wskaźnik odnotowany w zeszły piątek. Również dzisiejsza liczba zakażeń koronawirusem jest jedną z największych od początku trwania pandemii. Ostatniej doby wykryto 19 120 nowych przypadków. Około 3 tysięcy osób trafiło do szpitali. Tymczasem z coraz większej liczby placówek medycznych docierają informacje o kończących się zapasach tlenu. W sześciu obwodach Ukrainy wprowadzono czerwony – najwyższy stopień zagrożenia epidemiologicznego. Władze apelują do mieszkańców o szczepienie się przeciwko koronawirusowi. Na Ukrainie w pełni zaszczepionych jest 17 procent społeczeństwa.
Od 8 listopada obcokrajowcy będą wpuszczani do Stanów Zjednoczonych pod warunkiem pełnego zaszczepienia oraz okazania negatywnego wyniku testu na COVID-19. Biały Dom podał oficjalnie zasady otwarcia amerykańskich granic. Do USA będą mogli podróżować obcokrajowcy zaszczepieni preparatami zatwierdzonymi przez amerykańską Federalną Agencję Leków albo Światową Organizację Zdrowia. Są to szczepionki Pfizer, Moderna, Johnson&Johnson, AstraZeneca, Serum Institute of India oraz chińskie Sinovac i Sinopharm. Na liście nie ma rosyjskiej szczepionki Sputnik. Dodatkowo podróżni będą musieli okazać negatywny wynik testu na COVID-19 wykonanego najpóźniej trzy dni przed podróżą. Za weryfikację dowodów szczepienia i wyników testu będą odpowiedzialne linie lotnicze, które również będą musiały zbierać dane kontaktowe na wypadek konieczności poddania się później kwarantannie. Obowiązek okazania dowodu zaszczepienia nie dotyczy osób poniżej 18. roku życia. Niezaszczepieni Amerykanie będą musieli okazać negatywny wynik testu na COVID-19 wykonany do 24 godzin przed rozpoczęciem podróży. Ogłoszone reguły dotyczą zarówno podróży lotniczej, jak i granicy lądowej z Kanadą i Meksykiem. Stany Zjednoczone zamknęły granice dla mieszkańców Europy, Wielkiej Brytanii, Chin oraz Brazylii na początku pandemii koronawirusa. Później zakazem objęto także Indie. W wielu innych krajach ograniczono wydawanie wiz przez konsulaty.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Część szkół w Czechach będzie ponownie testować uczniów pod kątem koronawirusa. Według czeskiego ministra zdrowia Adama Vojtiecha, testy obejmą około 165 tysięcy uczniów. Akcja zostanie przeprowadzona po jesiennej przerwie w nauce, która rozpocznie się w Czechach w środę i potrwa do niedzieli. Pierwsza w tym roku szkolnym akcja testowania odbyła się na początku września i objęła szkoły w całym kraju. Teraz przebadani zostaną tylko uczniowie z ośmiu powiatów, w których sytuacja epidemiczna jest najtrudniejsza. Będą to między innymi Czeskie Budziejowice, Ostrawa, Opawa i Karwina. Uczniowie zostaną przebadani dwukrotnie: 1 oraz 8 listopada. Minister zdrowia Adam Vojtiech przekazał, że od początku listopada niezaszczepieni nauczyciele, którzy nie przedstawią negatywnego wyniku testu, w trakcie pracy będą musieli nosić maseczki. Szef resortu zdrowia powiedział też, że 1 listopada przestanie obowiązywać zakwestionowany przez sąd obowiązek samoizolacji dla niezaszczepionych osób przyjeżdżających do Czech z krajów wysokiego i bardzo wysokiego ryzyka, wśród których obecnie jest Polska. Do momentu uzyskania negatywnego wyniku testu na koronawirusa, osoby te będą zobowiązane do noszenia maseczki o standardzie FFP2 we wszystkich miejscach publicznych, także w otwartej przestrzeni.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |