Zmiany w rehabilitacji pocovidowej | Zdrowym być
W magazynie dziś o zmianach dotyczących rehabilitacji pocovidowej. Dotychczas na jej rozpoczęcie mieliśmy pół roku. Teraz ten czas został wydłużony do roku. Mówi o tym Anna Leder, rzecznik łódzkiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Anna Leder: Zgodnie z nowym zarządzeniem prezesa NFZ, o kolejne 6 miesięcy został wydłużony okres, kiedy pacjenci mogą skorzystać z rehabilitacji pocovidowej. To znaczy, że teraz pacjenci, którzy przyszli COVID-19 i którzy zmagają się cały czas z powikłaniami po tej chorobie, nawet przez 12 miesięcy od zakończenia leczenia, mogą korzystać z różnych form rehabilitacji pocovidowej.
Przypomnę, że z takiej rehabilitacji mogą korzystać wszyscy ci, którzy już zakończyli izolację domową z powodu leczenia COVID-19. Za termin zakończenia leczenia tej choroby uznawany jest termin zakończenia izolacji, data wypisu ze szpitala albo data wypisu z izolatorium. Od tego momentu przez 12 miesięcy osoby, które borykają się z powikłaniami po COVID-19, mogą ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu, bądź lekarza specjalisty, skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji pocovidowej, którą finansuje NFZ.
Dorota Matyjasik: Według specjalistów aż 1/3 pacjentów ma powikłania po chorobie wywołanej koronawirusem. Dzięki zmianomz rehabilitacji będzie mogła skorzystać większa liczba osób.
Anna Leder: Najczęstsze problemy, z którymi zmagają się pacjenci po COVID-19, to problemy z oddychaniem, ale także zmniejszona ogólna sprawność organizmu, nietolerancja wysiłku fizycznego. Tacy chorzy zmagają się także z zaburzeniami lękowymi, depresyjnymi, dlatego bardzo ważne jest to, że w ramach rehabilitacji możliwe jest skorzystanie z porady psychologa.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Zmiany w rehabilitacji pocovidowej | Zdrowym być | audio (m4a) audio (oga) |
Dorota Matyjasik: Zmiany dotyczą wszystkich rodzajów rehabilitacji pocovidowej czyli stacjonarnej i uzdrowiskowej, ambulatoryjnej i domowej.
Anna Leder: Przypomnę – jest rehabilitacja stacjonarna, czyli na oddziale szpitalnym, uzdrowiskowa – w Łódzkiem to na przykład Uzdrowisko Uniejów, ambulatoryjna, czyli rehabilitacja w poradni rehabilitacyjnej oraz rehabilitacja domowa. Wedy rehabilitant przychodzi dwa razy w tygodniu do pacjenta do domu i ćwiczy razem z nim w domowejprzestrzeni.
Dorota Matyjasik: Lista wszystkich punktów, które prowadzą rehabilitację pocovidową jest umieszczona na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Anna Leder: Program przygotował Narodowy Fundusz Zdrowia i nie jest on finansowo limitowany przez NFZ. To znaczy, że NFZ zapłaci za każdego pacjenta, który skorzysta z tej formy rehabilitacji. W Łódzkiem z takiego leczenia skorzystało już niemal 600 pacjentów. To korzystne i oczekiwane przez pacjentów i medyków zmiany. Teraz wszyscy ci, którzy chorowali na COVID-19 i do dziś zmagają się ze skutkami tej choroby, będą mogli korzystać z leczenia powikłań, aż do 12 miesięcy od zakończenia choroby. Ten czas zakończenie choroby także został doprecyzowany.
