Zgierskie Forum Gospodarcze. Dwudniowe spotkania przedstawicieli biznesu, nauki i władz samorządowych [ZDJĘCIA]
W Zgierzu rozpoczęło się dwudniowe święto przedsiębiorców, które ma być okazją do zawiązania znajomości i ekspansji firm z województwa łódzkiego. Stolica powiatu zgierskiego chce otworzyć się na świat, więc głównym tematem spotkań jest internacjonalizacja, czyli metody i okazje na znalezienie partnerów handlowych za granicą.
Tutejsi przedsiębiorcy prezentują swoje dokonania, a podczas paneli dyskusyjnych rozmawia się m.in. o różnicach kulturowych w biznesie czy strategiach eksportu towarów i usług.
Forum Gospodarcze w zrewitalizowanym Starym Młynie organizowane jest w jubileuszowym roku, bowiem mija 200 lat od podpisania umów zgierskich, które pozwoliły osiedlać się w mieście zagranicznym wytwórcom tkanin. – Możemy uważać się za kolebkę ziemi obiecanej, gdzie rodził się przemysł tkacki, a następnie włókienniczy. Stąd też nawiązanie do tego ważnego wydarzenia i wspólnych rozmów na temat przedsiębiorczości, wymian naszych doświadczeń – mówi Przemysław Staniszewski, prezydent Zgierza.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Zgierskie Forum Gospodarcze – rozmowa z Przemysławem Staniszewskim, prezydentem Zgierza | audio (m4a) audio (oga) | |
Zgierskie Forum Gospodarcze – rozmowa z Kazimierzem Kubiakiem, przedstawicielem rady gospodarczej przy prezydencie Zgierza | audio (m4a) audio (oga) | |
Zgierskie Forum Gospodarcze – rozmowa z Adamem Jabłońskim, wiceprezesem firmy Filter Service | audio (m4a) audio (oga) |
Podczas inauguracji Zgierskiego Forum Gospodarczego, Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki, podkreślił, że szansą dla rozwoju Zgierza i lokalnej przedsiębiorczości są również budowa (odległego o 70 km) Centralnego Punktu Komunikacyjnego oraz trasy szybkiego ruchu S14. – Mam nadzieję, że obrady będą stanowiły taki format, gdzie nastąpi wymiana inicjatyw, a tzw. know-how. Być może wymienicie się państwo także swoimi bolączkami. Wszystko po to, by wykorzystać wszystkie szanse i możliwości, jakie daje Miasto Zgierz i powiat zgierski. Dzięki temu całe województwo będzie się lepiej rozwijać – dodał.
Jednym z pierwszych paneli dyskusyjnych podczas Forum dotyczył podstaw eksportu towarów. Zgierskie firmy, aby przebić się na zagraniczne rynki zbytu, muszą stawiać na jakość i współpracować ze sobą, a więc prowadzić kooperencje. – Kooperacja i konkurencja, być może dziwnie to brzmi, ale to się właśnie dzieje. Jeżeli realizujemy wspólny projekt to kooperujemy, pracujemy razem – mówi Kazimierz Kubiak, przedstawiciel rady gospodarczej przy prezydencie Zgierza.
Posłuchaj:
Jak zauważa Piotr Sosnowski z Wydziału Zarządzania UŁ, wyzwaniem dla Zgierza jest bliskość Łodzi. – Z kolei wyzwaniem Łodzi jest bliskość Warszawy. Jeśli jednak chodzi o kwestię węzłów logistycznych, jest to korzystne rozwiązanie. Mamy hub logistyczny oraz bliskość budowanego właśnie Centralnego Portu Komunikacyjnego – dodaje.
Internacjonalizacja i wychodzenie polskich firm na zagraniczne rynki – to główne tematy trwającego Forum. Okazuje się, że bariera językowa nie jest już problemem. Barier celnych w Europie nie ma, ale kłopoty sprawiają przepisy. Aby polska gospodarka była konkurencyjna na tle innych państw europejskich, należy znieść bariery biurokratyczne utrudniające i wprowadzić rozwiązania ułatwiające prowadzenie biznesu – komentuje Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. – Między innymi chodzi o – wzorem Niemiec – wprowadzenie dobrowolności ZUS dla przedsiębiorców, czy też – wzorem Wielkiej Brytanii – zdjęcie wszystkich biurokratycznych obowiązków. Mała firma ma koncentrować się tylko na działalności, zapłacić składkę i podatki. U nas każda mikrofirma ma takie same obowiązki, jak duża korporacja – dodaje.
Z kolei pandemia nauczyła przedsiębiorców, że warto mieć rezerwowe źródła surowców i nie polegać wyłącznie na imporcie z Dalekiego Wschodu. Jak pandemia wpłynęła na globalne łańcuchy dostaw? Na ten temat rozmawialiśmy z Adamem Jabłońskim, wiceprezesem firmy Filter Service, produkującejmateriały filtracyjne oraz indywidualne środki ochrony układu oddechowego.
Posłuchaj:
Jednym z czynników, który wpłynie na kondycje polskich firm jest Polski Ład i idące za nim zmiany podatkowe. Jak zauważa Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, przedsiębiorcy będą płacić wyższą składkę zdrowotną, a to ma przełożyć się na jakość opieki medycznej w kraju. – Dotyczy to również przedsiębiorców, którzy często korzystają z prywatnej służby zdrowia. Dzięki temu, że jesteśmy w stanie podnieść poziom służby zdrowia, być może wrócą do publicznej i będą korzystali już nieodpłatnie – dodaje.
Z kolei Marek Matuszewski, poseł PiS, komentuje, że w dobie koronawirusa powinniśmy pamiętać o lokalnych i europejskich rynkach zbytu. – Dużą rolę odgrywają te firmy, które mają miejscowe rynki i dają sprzedaż swoich towarów na terenie Polski i Europy. Te ścieżki na Azję zostały przerwane w dużej mierze przez sytuację związaną z COVID-19 – zaznacza.
Wieczorem rozdano nagrodykonkursu gospodarczego im. Rajmunda Rembielińskiego.Kapituła konkursu wręczyła tytuł “Przedsiębiorca Roku” w następujących kategoriach: mikroprzedsiębiorstwo – Drogeria Natalia; małe przedsiębiorstwo – Przedszkole Mały Domek; średnie przedsiębiorstwo – firma BSG i duży przedsiębiorca – firma TorrGler. W sumie napłynęły 33 zgłoszenia.W plebiscycie “Świadomi w biznesie – oczami mieszkańców” zwyciężyła firma – KredoCaffee.
Była to już czwarta edycja konkursu o nagrodę im. Rajmunda Rembielińskiego.
Dzisiaj (20.10) z okazji 30-lecia samorządu terytorialnego medale otrzymają także osoby zasłużone dla zgierskiej społeczności.
Zobacz także: Witold Świątczak o nowym ośrodku kultury w Zgierzu
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI ZE ZGIERZA |