O psychoterapii w pandemii. W Łodzi trwa specjalistyczna konferencja
W łódzkim hotelu Ambasador specjaliści z całej Polski dyskutują o problemach psychoterapii w pandemii. Konferencja “Indywidualne, grupowe i społeczne znaczenia pandemii. Osobiste spotkania terapeutów” potrwa do niedzieli.
W piątek trzydniowe spotkanie otworzył raport z badań nad psychoterapeutami, zrealizowanych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po pierwszym lockdownie, zarówno terapeuci jak i pacjenci musieli przede wszystkim przestawić się na pracę zdalną. -Oto nagle siedzieliśmy przed ekranami komputerów, oddalonych od nas o 40-50 cm. W gabinetach psychoterapeutycznych tak blisko się nie siedzi. Druag sprawa to jest to gdzie znajdowali się pacjenci podczas sesji terapeutycznych on-line. Ludzie szukali takiego miejsca, gdzie będą mieć spokój i bardzo często był to samochód. Ale też np. ciągnik – mówi Marcin Hermanowski, socjolog,autor raportu.
W pandemii wyraźnie wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów, a tych w krótkim czasie nie przybyło. Wyszkolenie psychoterapeuty trwa kilka lat, więc na rynku pojawiło się wiele osób podających się za specjalistów, których deklaracje warto sprawdzić. – Jeżeli tam jest coś napisane o tej osobie, to warto to zweryfikować. Gdzie się uczyła, ile to trwało, bo nie powinno to trwać kilka godzin, tylko kilka lat. Natomiast jeśli na stronie nie ma nic napisane o tym, że dana osoba się kształciła, to na pewno tego nie robiła – wyjaśniaKrzysztof Klajs z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Pełny program konferencji jest dostępny na stronie Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |