3 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. W Łódzkiem zachorowało 167 osób [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej doby zarejestrowano 3 tys. nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło 14 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 46 osób.
Dzisiaj (14 października) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 3 tys. nowych przypadków. W Łódzkiempotwierdzono 167 nowych zachorowań na COVID-19.
Z powodu COVID-19 zmarło 14 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 46 osób.
małopolskiego (136), dolnośląskiego (107), kujawsko-pomorskiego (90), warmińsko-mazurskiego (82), świętokrzyskiego (39), lubuskiego (33), opolskiego (32). 38 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 14, 2021
W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 14, 2021
Według danych Ministerstwa Zdrowia w szpitalach przebywa obecnie 2 796 osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Od wczoraj liczba tych pacjentów wzrosła o 74 osoby. Do dyspozycji chorych na COVID-19 jest ponad 7,5 tys. łóżek szpitalnych. Obecnie zajętych jest 248 respiratorów, czyli o9 więcej niż dzień wcześniej. Łącznie na oddziałach covidowych jest ponad830 takich urządzeń.
W Polsce kwarantanną jest objętych111 tysięcy191 osób.
Do tej pory w Polsce wyzdrowiało 2 miliony 671 tysięcy199 osób.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/vUNN5cFXrW
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 14, 2021
Koronawirus w Łódzkiem
Ostatniej doby zarejestrowano w Polsce ponad 2600 nowych zakażeń koronawirusem. W województwie łódzkim jest prawie 130 nowych infekcji. Profesor Anna Piekarska z Rady Medycznej przy premierze podkreśla w rozmowie Radiem Łódź, że czas trwania epidemii zależy od osób niezaszczepionych. Czytaj więcej
10 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych numer 2 w Kutnie zostało ambasadorami szczepień przeciwko COVID-19. Nabór prowadził kutnowski szpital samorządowy, ponieważ w ten sposób chciał zachęcić młodych ludzi do szczepień przeciwko koronawirusowi. Czytaj więcej
To może być wynik unikalny przynajmniej w skali województwa, gdzie wyszczepialność tej grupy wiekowej jest na poziomie 28 procent. Co najmniej pierwszą dawkę szczepionki – przyjęło blisko 70 procent uczniów łódzkiej Szkoły Mody, Kosmetologii, Fryzjerstwa “Anagra”. Takie dane podała dyrekcja łódzkiej szkoły.Czytaj więcej
Koronawirus na świecie
Światowa Organizacja Zdrowia powołała specjalny zespół do spraw patogenów. WHO twierdzi, że może to być ostatnia szansa na rzetelne zbadanie początków wirusa SARS-CoV-2, zwanego też koronawirusem.
Powołany przez WHO zespół ma zajmować się wszystkimi niebezpiecznymi wirusami na świecie. “26 ekspertów zostało wybranych spośród 700 zgłoszeń. Wybraliśmy najlepszych ekspertów w wielu dziedzinach. Pod uwagę braliśmy też zróżnicowanie geograficzne i płciowe” – mówi szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus.
WHO uważa, że zespół jest ostatnią szansą na zdobycie informacji o pochodzeniu koronawirusa. Przed kilkoma miesiącami eksperci organizacji byli w chińskim Wuhan, gdzie niemal dwa lata temu pojawił się patogen. Specjaliści nie dostali jednak od Chin wszystkich niezbędnych danych.
Przypuszcza się, że wirus przeszedł na człowieka z nietoperzy na targu w Wuhan. Nie jest jednak wykluczone, że patogen mógł zostać sztucznie wyprodukowany w chińskim laboratorium. Chiny odrzucają taką teorię, ale nie chcą pozwolić na szczegółowe badania w tej sprawie.
Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 4 miliony i 869 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 238 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.
Francuski rząd przedstawił projekt ustawy przedłużającej możliwość stosowania paszportów covidowych. System przepustek sanitarnych będzie mógł obowiązywać do lata 2022 roku. Obecnie dokument jest wymagany w miejscach rozrywki i sportu, w lokalach gastronomicznych i w niektórych środkach transportu na terytorium całego kraju.
Nową ustawę o paszportach covidowych zaprezentował na konferencji prasowej rzecznik rządu Gabriel Attal. “Ustawa przewiduje, że do 31 lipca 2022 roku, w razie konieczności, będziemy mogli ograniczyć działalność miejsc otwartych dla publiczności i wprowadzić wymóg posiadania paszportu covidowego – poinformował rzecznik rządu. Gabriel Attal zapewnił, że zgodnie z obietnicami rządu, system paszportów covidowych zostanie częściowo zniesiony od połowy listopada w regionach, w których epidemia się cofa. Władze ostrzegają jednak, że w przypadku nawrotu epidemii system zostanie natychmiast przywrócony.
“Epidemia nie jest jeszcze za nami. Nadal notujemy średnio 4 tysiące nowych zachorowań dziennie i od kilku dni sytuacja nie poprawia się. W niektórych rejonach liczba nowych zakażeń nieznacznie wzrasta. Istnieje istotne zagrożenie nawrotu epidemii. – ostrzegł rzecznik francuskiego rządu.
W samozwańczych republikach w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, gwałtownie rośnie liczba hospitalizacji i zgonów z powodu COVID-19 – podają ukraińskie media. Trudno oszacować prawdziwą liczbę zakażeń, ale nawet oficjalne dane świadczą o trudnej sytuacji epidemicznej. – W szpitalach brakuje miejsc, lekarze masowo się zwalniają z pracy, a szczepionek certyfikowanych przez WHO nie ma – opisuje sytuację na okupowanych terytoriach Ukrainy portal Donbas Realii. W tzw. republikach ludowych dostępne są tylko szczepionki rosyjskie – Sputnik, a separatyści praktycznie nie wypuszczają mieszkańców na tereny kontrolowane przez Kijów, gdzie mają możliwość zaszczepienia się preparatami dopuszczonymi przez WHO – podkreśla serwis.
Trudno podać faktyczną liczbę infekcji koronawirusem i zgonów – wskazuje Donbas Realii i dodaje, że 9 października tzw. ministerstwo ochrony zdrowia Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) poinformowało o ponad 550 zakażeniach i 82 zgonach. – Nawet z tych +oficjalnych+ danych wynika, że sytuacja na okupowanej części obwodu donieckiego jest bardzo trudna. Potwierdzają to też miejscowi mieszkańcy – czytamy. Według portalu mieszkańcy tzw. DRL i Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) od kilku dni w mediach społecznościowych piszą o “bezprecedensowym” wzroście hospitalizacji zakażonych pacjentów i liczbie zgonów.
W jednym z miejscowych kanałów w serwisie Telegram opublikowano nagranie z donieckiego szpitala nr 3. Widać na nim leżące na podłodze plastikowe worki z ciałami. Na innym można zobaczyć wiele samochodów firm pogrzebowych stojących przed kolejnym szpitalem. Nagrania stały się tak głośne, że zareagował na nie przedstawiciel miejscowego tzw. ministerstwa informacji – pisze portal. – Nagranie z donieckiego szpitala nr 3 jest zaadresowane do wszystkich, którzy wciąż są w błędzie, że może to się stać ze wszystkimi, tylko nie z nimi. Niestety Delta nie wybiera (…) – napisał w Telegramie propagandysta tzw. DRL Aleksiej Akutin. Nie wszystkim, którzy mają objawy COVID-19, stawiana jest taka diagnoza, ponieważ wymaga to testowania – wskazuje portal, powołując się na mieszkankę Doniecka, proszącą o anonimowość. Zazwyczaj pacjenci diagnozowani są z zapaleniem płuc albo ostrą wirusową infekcją dróg oddechowych.
Spada liczba nowych zgonów spowodowanych przez COVID-19 – informuje Światowa Organizacja Zdrowia. W ubiegłym tygodniu zmarło najmniej osób od ponad roku. WHO ostrzega jednak, że walka z pandemią koronawirusa nie jest jeszcze zakończona.
Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował podczas wideokonferencji prasowej, że w ubiegłym tygodniu na całym świecie z powodu COVID-19 zmarło co najmniej 50 tysięcy osób. Jak mówił, to najmniej od roku, ale wciąż zbyt wiele.
Liczba nowych ofiar śmiertelnych spada na całym świecie oprócz Europy, gdzie wiele krajów zmaga się z nową falą zakażeń oraz zgonów. Liczba ofiar jest największa w tych krajach i społeczeństwach, gdzie dostęp do szczepionek jest najsłabszy – dodał.
Obecnie na całym świecie jedną dawkę szczepionki przyjęło 48 procent populacji globu. W pełni zaszczepionych jest 35 procent ludzi na świecie.
Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 4 miliony i 869 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 238 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Wartoprzeczytać
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z SIERADZA I REGIONU |