Profilaktyka chorób krążenia | Zdrowym Być
Choroby układu krążenia to główna przyczyna zgonów w Polsce, dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do badań profilaktycznych. Dzięki nim można ocenić ryzyko i odpowiednio wcześnie zareagować.
Jeden z takich programów profilaktycznych prowadzą wszystkie przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej – wyjaśnia rzecznik łódzkiego oddziału funduszu Anna Leder.
Anna Leder NFZ w Łodzi: Program profilaktyki chorób układu krążenia ma tę dobrą cechę, że jest bardzo łatwo dostępny i można z niego skorzystać niejako przy okazji wizyty u swojego lekarza pierwszego kontaktu. Choć oczywiście dobrze byłoby, gdybyśmy decyzję o tym, że umawiamy się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu podjęli po to właśnie, żeby skorzystać z profilaktyki w ramach tego bardzo dobrego i cennego programu.
Dorota Matyjasik (Radio Łodź): Ten konkretny program jest przeznaczony dla osób z grup ryzyka. Ważny jest też wiek.
Anna Leder NFZ w Łodzi: Jeżeli jesteśmy w wieku 35, 40, 45, 50 lub 55 lat lub też jesteśmy osobą szczególnie obciążoną czynnikami ryzyka, to do nas jest adresowany ten program.Ten czynniki to teżmiędzy innymi otyłość, nawaga, ale też gdy jesteśmy mężczyzną, bo mężczyźni bardzo często zapadają właśnie na choroby układu krążenia.Dodatkowo, jeśli mamywięcej niż 35 lat, palimy papierosy czy też we wcześniejszych badaniach wykryto u nas podwyższone stężenie cholesterolu. A na czym polega taka wizyta związana z realizacją programu chorób układu krążenia? Tak jak mówiłam, realizują go lekarze pierwszego kontaktu. To znaczy, że nasz lekarz pierwszego kontaktu ma obowiązek powiedzieć nam o tym programie i po prostu, jeśli jesteśmy w danym wieku czy mamy dane czynniki ryzyka, to ma nam umożliwić skorzystanie z takiego programu.
Nazwa | Plik | Autor |
Profilaktyka chorób krążenia | Zdrowym Być 11.10.2021 | audio (m4a) audio (oga) |
Dorota Matyjasik (Radio Łodź):Program polega po pierwsze, na zrobieniu kilku podstawowych badań, ale później w zależności od wyników pacjent otrzymuje zalecenia albo trafia po opiekę poradni specjalistycznej.
Anna Leder NFZ w Łodzi: Są to badania biochemiczne, zatem badania stężenia cholesterolu, ale także poziomu trójglicerydów i poziomu glukozy we krwi. Lekarz zbada też nasze ciśnienie tętnicze oraz obliczy też nasze BMI. Na podstawie wyników tych wszystkich badań, lekarz dokona oceny ryzyka wystąpienia u nas choroby układu krążenia. I w zależności od potrzeb albo udzieli nam dalszych zaleceń, czyli ponownego badania za 5 lat albo przeprowadzi edukację zdrowotną. Wtedypowie nam, w jaki sposób powinniśmy stosować dietę, czy powinniśmy zwiększyć ruch, ograniczyć palenie, po to żeby właśnie obniżyć ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Lekarz również może nas pozostawić pod swoją kontrolą, to znaczy regularnie zlecać nam te badania, bo są one dostępne w ramach badań pierwszego kontaktu. Ale w takim przypadku, który może wskazywać na to, że jesteśmy obciążeni ryzykiem zachorowania, bądź już chorujemy na jedną z chorób układu krążenia, może nas skierować o lekarza specjalisty czyli np. do kardiologa.
Dorota Matyjasik (Radio Łodź):Korzystanie z programu jest bardzo proste.
Anna Leder NFZ w Łodzi:Wystarczy zgłosić chęć poddania się takim badaniom swojemu lekarzowi pierwszego kontaktu. Możemy po prostu umówić się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu właśnie po to, żeby z takiego programu skorzystać.

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |